Kryptoměny bezpečně uložené v mobilních telefonech?

Datum článku: 29. 5. 2018

Obchodujete s kryptoměnou? Bitcoiny, ethereum a další virtuální peníze hýbou světem. A tomu se snaží přizpůsobit také výrobci nejnovějších typů smartphonů. 

Kryptoměny bezpečně uložené v mobilních telefonech?

Bezpečný a zároveň mobilní

Pokud vlastníte nějakou kryptoměnu, máte, velmi zjednodušeně, v zásadě dvě možnosti jejich uložení. Buď si je jakoby stáhnete na disk svého počítače do vlastního trezoru, nebo je svěříte některé z internetových peněženek respektive je držíte na burze. První řešení je bezpečné, ale nepraktické, neboť nejsou po ruce vždy, když je potřebujete. A virtuální peněženky a internetové burzy jsou sice super, ale praxe ukázala, že ne vždy musí být bezpečné. Nemusí je provozovat mezinárodní "autority" a objevily se případy, kdy takové internetové trezory pro kryptoměnu byly vyloupeny, případně se jejich provozovatelé prostě sbalili a zmizeli i s vašimi virtuálními penězi. Pro člověka, který dění na poli virtuálních jmen nesleduje každý den, je udržení přehledu ve spleti možností náročné.

Kompromisní řešení

Jakýmsi kompromisním řešením by mohly být právě mobily uzpůsobené pro uchovávání kryptoměny. Měl by to být v podstatě obyčejný mobil s dobře zabezpečeným a odděleným paměťovým místem, na které by se virtuální měna dala uložit. Standardně bude oddělena od zbytku světa, čili dobře zajištěna. Avšak pokud budete chtít něco zaplatit, budete to moci udělat přímo z mobilu.

Speciální úložiště pro kryptoměnu

S myšlenkou speciálních mobilních smartphonů už koketují i renomovaní výrobci a zvažují, jak nabídnout vlastní úložiště pro kryptoměnu. Například Huawei už v Číně spustil svou peněženku na virtuální měnu ve formě aplikace. Bude předinstalovaná na nových zařízeních Huawei a Honor. Intenzivně se už mluví také o tom, že by na tuto vlnu chtělo naskočit i Xiaomi. Není přitom vyloučeno, že se brzy přidají i další. Buď jako doplněk pro standardní platební systémy  nebo i samostatně.

Může mobil těžit menu?

Sporné také zůstávají další možnosti takto specializovaných smartphonů či aplikací. Jakýmsi malým bonusem by mohl být bezpečný a kontrolovaný systém, který by uměl využívat výkon procesoru smartphonu v době nečinnosti na dolování nových jednotek a nul. O podobném využití se už napsalo hodně negativního, ale zejména proto, že bylo "neodborné" - staraly se o to všelijaké podvodné aplikace. Ale když se to udělá dobře, může to fungovat. A není to pouze na obohacení majitele, ale také na podporu vědy. Když se tato dvě úsilí spojí, zdá se, že téma spojení virtuálních měn a mobilů bude brzy hodně aktuální téma.

Autor: Martina Dvořáková