Kapesné je pro dítě v první třídě důležité, protože ho učí hospodařit s penězi

Datum článku: 27. 9. 2019

Váháte, zda dávat kapesné dítěti v první třídě? Ano, určitě s příchodem do školy je třeba začít děti učit hospodařit s penězi. Zkuste to nejprve s menší částkou a uvidíte, jak s ní vaše dítě naloží. Časem částku můžete měnit podle toho, jak bude dítě s penězi nakládat. A nesmíte zapomenout dítě předem poučit, na co mu peníze budou sloužit a že je nemusí hned utratit. Dítě by také mělo vědět, kdy dostane další kapesné, tedy na jak dlouho mu peníze musí vystačit.

Kapesné je pro dítě v první třídě důležité, protože ho učí hospodařit s penězi

První třída - první zkušenosti s penězi

Nástup dítěte do školy je nejlepší čas, kdy ho začít učit hospodařit s penězi. Jak se shodují odborníci, kapesné ještě automaticky neznamená, že dítě to bude umět, ačkoli je to jeden z prvních kroků. Finanční gramotnost je třeba u dětí pěstovat již v raném věku. Ačkoli komplexní ekonomické a finanční vzdělávání zatím na základních, ale i středních školách chybí, základy hospodaření je třeba dětem vštěpovat už doma. Vždy to závisí na vyspělosti dítěte, ale mělo by to být tehdy, když už rozpoznává čísla, zvládá první matematické úkony sčítání a odčítání, a hlavně, zodpovědně vnímá potřebu plnění si svých školních povinností.

Jasná pravidla pro vyplácení kapesného

Pokud se pro kapesní rozhodnete, měli byste stanovit jasná pravidla, která nebudete měnit. Dítě tak bude vědět, s jakou částkou a kdy má počítat, díky čemuž si bude moci postupně plánovat své příjmy i výdaje. Tedy, jestli mu budete dávat k nějakému dni pravidelnou částku, nebo naopak variabilní, která bude záviset na jeho aktivitách v domácnosti, úspěšnosti ve škole a podobně. Výše kapesného by se měla odvíjet od věku dítěte a jeho potřeb. Je lepší, když nejprve začnete s menšími částkami a s kratšími intervaly. Například, že dítě bude zpočátku dostávat týdenní kapesné a později měsíční. Důvodem je, že malé děti hlavně zpočátku nedokážou plánovat v delších časových intervalech a zřejmě by první kapesní utratily na sladkosti či hračky při nejbližší návštěvě obchodu.

Pokladnička pro malé děti, účet pro ty větší

Dítě od počátku učte, že pokud si utratí své peníze hned v první den, více do konce týdne nebo měsíce, v závislosti na termínu kapesního, nedostane. Z tohoto pravidla nesmíte polevovat, abyste dítě hned od mala neučili žít na dluh, respektive mu nevštěpovali nezodpovědnost při finančním plánování. Zároveň bude vědět, že pokud si bude chtít koupit nějakou hračku, počítačovou hru či cokoliv jiného, musí si na to našetřit. Statistiky však potvrzují, že neschopnost šetřit je kamenem úrazu v mnoha domácnostech. Více než pětina domácností nemá žádnou finanční rezervu, která by přitom měla být ve výši půlročního příjmu domácnosti. Už dětem je třeba vštěpovat, že pokud chtějí nějakou věc, která není nedosažitelná, pravidelným šetřením ji mohou získat. Motivovat dítě je možné i tím, že mu pořídíte kasičku, kam by si šetřilo peníze. Těm větším dětem můžete založit účet, kam by si nějakou částku odkládaly (například i výdělky z příležitostných brigád) a mohly si pravidelně stav účtu kontrolovat.

Autor: Lenka Kostková