Jak správně hospodařit a mít peníze?

Datum článku: 11. 8. 2014

Spousta lidí ovládá zacházení s penězi, ale jsou i tací, kterým jsou zásady finančních transakcí cizí. Pro ty jsou zde dobře míněné rady. Zamyslete se nad těmito deseti body.

Jak správně hospodařit a mít peníze?

1. Neuvážené zadlužování

Bohatá hostina a nadílka pod stromečkem byla záminkou zadlužit se na Vánoce. Další půjčku, tentokrát na dovolenou, si omluvíme potřebou odpočívat a zkažená pračka je výborným důvodem ke koupi nové - na splátky. Zablikala vám varovná kontrolka s nápisem "dluhová past"? Jste na tom dobře. Většině lidí se rozezvučí siréna až když je pozdě. Stačí dočasný výpadek příjmu a upomínky se začnou sypat spolu s problémy jako kostky domina. Největším hříchem je půjčka na běžnou spotřebu. Platíte vysoké úroky a pokud vám vypadne příjem, byť jen na chvíli, dluhy vám nikdo neodpustí. Mezní situace končí osobním bankrotem a seznámením se s hranicí životního minima.

2. Žádná finanční rezerva

Už týden před výplatou vám na účtu zeje nula a z odhodlání odložit něco bokem zase nebude nic. Žít pro daný moment může být sice hezké, ale odvrácenou stránkou je, že vás zaskočí i banality jako rozbité auto a požadavek dítěte na zaplacení školního zájezdu. Nemluvě o snížení či výpadku příjmu, které mohou radikálně zasáhnout životní úroveň vás i vaší rodiny. Právě finanční rezerva je to, co vám pomůže tyto situace překlenout. Odborníci doporučují optimální výšku 6-násobek měsíčního příjmu a ačkoli to může znít téměř nemožně, klíčem je tvořit ji postupně. Po malých částkách, které každý měsíc, hned po výplatě, odložíte stranou.

3. Peníze nechané napospas inflaci

Jedna věc je šetřit. Druhá věc je jak šetřit. Schované pod peřinou vaše peníze ztrácejí na hodnotě, dokonce i na běžném účtu na tom nebudou o nic lépe. Využijte raději termínované vklady, kde se zhodnocení blíží přinejmenším úrovni inflace. Odvážnější mohou zkusit konzervativní investice do zajištěných fondů, fondů peněžního trhu nebo dluhopisových fondů. Vždy se vyplatí rozložit peníze do několika produktů - dosáhnete vyšší zhodnocení a minimalizujete riziko.

4. Impulzivní utrácení

Utíkáte hned po výplatě do obchodního centra, abyste si mohli hned udělat radost něčím novým, pěkným a ... nepotřebným? Pokud nechcete přijít o peníze, nakupujte plánovaně. Neznamená to přitom, že byste si neměli dopřát. Mějte však své výdaje pod kontrolou. Naplánujte si, kolik chcete měsíčně utratit na oblečení, zábavu, sport, a toho se držte. Jít bezcílně do obchodů je jako vejít do potravin hladový. Disciplína se v tomto případě skutečně vyplatí.

5. Utrácení úspor na důchod

Jen časná příprava vám umožní slušný život na důchodu a čím dříve začnete, tím lépe pro vás. Nicméně, pokud už jednou dlouhodobě spoříte, držte se pojmu - dlouhodobě. Skutečně není dobrý nápad sáhnout na vygenerovaný obnos ihned, když se vám rozbije televizor. Pro tyto účely má sloužit provozní finanční rezerva. Můžete si sice slíbit, že peníze vrátíte zpět, ale buďme k sobě upřímní - skutečně se vám to podaří? Navíc, kdyby, přicházíte o úroky a předčasné vybírání peněz ze spořicích nástrojů s delším horizontem je navíc ve většině případů zpoplatněno.

6. Neschopnost rozlišit pasiva od aktiv

Častým důvodem špatných finančních rozhodnutí je právě neschopnost rozeznat, co jsou to aktiva a co pasiva. Přitom je to tak jednoduché: aktivum je něco, co mi peníze přináší a pasivum mi zase naopak peníze bere. A pokud chcete financím porozumět víc, zeptejte se například finančního zprostředkovatele. Na finanční vzdělávání není nikdy pozdě.

7. Podpojištění nebo vůbec nepojištěný majetek

Svoje bydlení a domácnost má pojištěny méně než polovina Čechů. Zbytek s pojištěním stále váhá a vystavuje se riziku. Co v případě, když nám bydlení ohrozí nějaká katastrofa nebo nebezpečí? I na to je třeba myslet předem. Jakákoliv oprava si dnes vyžaduje značnou finanční injekci. Zoufalé situace však nevyžadují zoufalé řešení. Roční pojistné je v těchto případech zanedbatelná částka, ale ušetří vám mnoho starostí.

8. Životní pojištění jen jako doplněk

Přesně tak ho mnozí z nás vnímají. Přitom náš život, jakož i život našich blízkých, závisí na mnoha nepředvídatelných okolností. Uvědomujeme si to však jen málokdy, přestože jsme každý den vystaveni nejen rizikům úrazu při dopravních nehodách, na ulici, při sportu a v práci, ale i hrozbám v podobě různých civilizačních chorob. Právě dobře nastavené životní pojištění vnese do vašich životů jistotu a pomůže vám zajistit se proti širokému spektru rizik. Pro živitele rodin a lidí s hypotékou by mělo být dokonce základní výbavou.

9. Neinvestování

Nezhodnocuje peníze je chyba. Základní otázkou, na kterou by měl každý investor znát odpověď, je: proč investovat? Proč vázat peněžní prostředky s cílem dosáhnout neurčitý budoucí výnos? Proč peněžní prostředky odložit a utratit je později? Odpověď je jednoduchá. "Neinvestujeme, abychom dosáhli výnos, ale abychom dosáhli své potřeby a cíle."

10. Sám sobě poradcem

Když nás něco bolí, jdeme k lékaři. Po právní rady jdeme k právníkovi, dokonce i o výživě či tréninku se radíme se specialisty. No co v případě, kdy se potřebujeme poradit v oblasti financí? Podle průzkumu hledáme radu u rodiny, známých či na internetu. Svého odborníka na finance dnes využívá jen nepatrná část Čechů. Na rozdíl od vyspělejších zemí, kde je finanční poradce samozřejmostí a lidé s ním konzultují veškerá svá rozhodnutí .

Autor: Lenka Kostková