Jak vybrat spolehlivý vysavač, se kterým se nenadřete?

Datum článku: 13. 12. 2017

Vysavač patří do téměř povinné výbavy každého domu a bytu. Jen nepotřebujeme všichni stejně účinný, stejně velký nebo určitě nejsme všichni alergici, kteří potřebují vysavač s účinným filtrem. Jak vybrat vysavač, který nám bude k naší spokojenosti sloužit několik let?

Jak vybrat spolehlivý vysavač, se kterým se nenadřete?

1. Nevěřme všemu v reklamě

Nenechte se jí bezhlavě strhnout a dobře si zvažte, co od vysavače očekáváte. Pokud potřebujeme výkonný a šikovný vysavač, rozhodně bychom neměli vybírat jen podle vzhledu a parametrů, které udává reklama. Je logické, že žádný výrobce nebude své produkty hanět, právě naopak. Proto si projděte různé testy nebo reference, abyste měli jistotu, že jde o zkušenosti reálných uživatelů. Aktuální nabídka na trhu vždy umožňuje vybrat si vysavač, který splňuje funkční i designovou stránku.

2. Nasnažme se za každou cenu ušetřit

Další chybou je, že saháme po levných spotřebičích a očekáváme od nich, že splní naše očekávání a dlouho vydrží. I v tomto případě bohužel platí, že čím levnější produkt, tím větší riziko poruchy ve velmi krátké užitkové době. Kvalitní značky nabízejí i delší záruku, která se určitě vyplatí. Pokud se přece jen rozhodnete pro velmi levný model, měli byste si i ten ověřit v recenzích a především se zajímejte o kvalitu HEPA filtru - i když chcete ušetřit, neměli byste riskovat své zdraví s přístrojem, který po vaší domácnosti vesele vyfukuje alergeny vysáté z podlahy.

3. Pozor na třídu energetické účinnosti

Už jsme si zvykli řešit energetickou třídu praček a ledniček, u kterých se to udává už dávno, ale u vysavačů jde o poměrně nedávno zavedený údaj. Ale je potřeba si ho všímat. Označení na energetických štítcích vysavačů se také pohybuje ve škále A až G, kde A znamená nejlepší poměr mezi spotřebou energie a výkonem čištění na tvrdých podlahách a kobercích. Uváděný vysoký příkon však vůbec nemusí znamenat, že vysavač vysává lépe než ten, který udává třetinové hodnoty. Mnoho typů zužitkuje asi čtvrtinu svého výkonu pouze na teplo a hluk. Základem účinného vysávání je kvalitnější hubice a její stabilita na sací ploše. Energetický štítek tedy nepřehlížejte, údaje na něm vám napoví o funkčnosti přístroje více než přikrášlené reklamní fráze jako "neotřelý design a nekompromisní kvalita".

4. Zaměřme se i na zdravotní stránku

Průměrný koberec může obsahovat až 1000 roztočů na jeden čtvereční metr. Ty se živí odumřelými kožními buňkami a během svého tříměsíčního života mohou vyprodukovat až 2000 svěřeneckých fondů částic, které vyvolávají různé alergické reakce. Proto se informujte, zda vysavač zachycuje i ty nejmenší mikročástice a výrazně tak sníží výskyt alergenů ve vaší domácnosti. HEPA filtr je již dnes u většiny vysavačů samozřejmostí. Odlišují se však svou kvalitou a také je jejich funkčnost ovlivněna celkovou konstrukcí vysavače, především jeho prachotěsností a dalšími parametry. To je již poměrně složitá problematika, kterou se zabývá několik celosvětově působících institucí, které pak vyhovujícím produktům udělují osvědčení o vhodnosti pro alergiky. Spolehnout se můžete například na certifikaci Service Allergie Suisse.

5. Ergonomie je důležitá

Není totiž nic horšího, než táhnout za sebou těžký stroj, jehož kolečka se zadrhávají o okraje koberce a v zatáčkách se převrací. U tyčových vysavačů můžete narazit na to, že když chcete vysávat výše položená místa, je to v podstatě nemožné, pokud je spodní část přístroje ta nejtěžší. Vyzkoušejte si vždy vysavač v prodejně a zjistěte, zda vám vyhovuje po všech stránkách - při pohybu, jeho ovládání, držení ...

6. Rozdíly mezi sáčkovým a bezsáčkovým vysavačem

Rozdíl mezi nimi je ve způsobu zachycování prachu. Kapesní vysavače ztrácejí sací výkon i po lehkém naplnění prachem, protože se ucpávají póry papírového sáčku. Výhodou bezsáčkových vysavačů je tedy právě to, že výkon je ustálený a nehrozí ani bez údržby filtru jeho omezení. Po sáčkových modelech sáhnou mnozí proto, že jim přijde hygieničtější vyndat plný sáček z vysavače a celý ho vyhodit do odpadu. Je pravda, že vyprazdňování sběrné nádoby bezsáčkového vysavače může někdy vyžadovat uvolnění obsahu ručně, proniknutím do nádoby. Vybírejte proto modely, u kterých konstruktéři dobře vyřešili i tento problém.

Autor: Martina Dvořáková