Domácí modelky

Datum článku: 10. 3. 2014

Přiznejme si, líbí se nám. Vybrat si není vůbec jednoduché. Domácí spotřebiče si už pěkných pár let konkurují nejen technickými parametry, ale lákají nás na úžasné tvary, oděné do kvalitních materiálů, decentně vydávající na odiv svou značku. Potřebovali jsme to? Odjakživa - a výrobci na to přišli ...

Domácí modelky

Kritéria výběru jsou opravdu různá

Technické parametry jsou totiž často velmi podobné až stejné, akorát umně poschovávané za cizojazyčné názvy. Od jejich počtu záleží, jak hluboko budeme muset sáhnout do peněženky. Navzdory všem racionálním argumentům se však mnozí z nás rozhodují intuitivně, pocitově. Zkrátka - bereme ten spotřebič, který se nám více líbí. Při nákupu tedy hrajeme roli porotce v soutěži miss lednička a, přiznejme si, velmi rádi a nekompromisně hodnotíme správné proporce, naleštěný povrch a materiál příjemný na dotek. Domů si pak odnášíme tu, se kterou jsme se cítili nejlépe. Až tlustý manuál v krabici nám možná vysvětlí, co ta naše kráska vlastně dokáže. Designéři velkých výrobců domácích spotřebičů model našeho rozhodování už dávno znají. Proto se snaží lahodit našim přáním, vkusu i snům. Dokonce tak, že ty sny vlastně vymýšlejí ...

Pokud vnímáme z designu domácích elektrospotřebičů pouze to, co je vidět na první pohled, zdá se, že se liší pouze málo ...

Klasický design se obvykle spojuje s nižší cenou

Jak je to s atraktivnějšími výrobky? Platíme jen za inovativní tvar? Největší cenu z materiálů na běžných spotřebičích má plech. Návrh, myšlenka, nápad jsou další hodnotou. Čím jsou zajímavější, tím více se však od nich žádá i precizní technologie a kvalitní materiál. Od designového elektrospotřebiče se očekávají i jisté technické parametry, minimálně A třída.

Moderní je neofunkcionalizmus, minimalismus, čisté linie

Ty však při designu neposkytují velmi široké možnosti ... Trh si však žádá i jiné přístupy. Trendy se mění i díky tomu, že mnozí lidé už i od bílé techniky očekávají podobně jako od nábytku, že jim do domácnosti přibude zajímavý "kus". Žádané jsou například chladničky Old Timer, které se s malými obměnami vyrábí již deset let. Úchytka má tvar podobný klice na dobové škodovce, který je v zásadě redesignem 50. let, stejně jako oblý tvar celého spotřebiče. Ale díky moderním technologiím se retro spojuje se současnými požadavky na funkčnost. Milé situace vznikají, když se pamětníci snaží otevřít ledničku po starém: zatlačují úchytku a hledají pojistný pedál na spodním okraji dvířek. ...Obyčejně jsou překvapeni i vnitřním prostorem a vybavením chladničky. Kupují si ji lidé, kteří mají rádi kombinaci stylů a najdou pro ni výjimečné místo; nejen aby byla na dosah, ale aby ji bylo i vidět. I proto tuto specifickou designovou řadu vyrábíme ve čtyřech barevných provedeních. Jsou značky, které při podobném výrobku mají i "šaty na převlékání" v podobě fólie se vzorem.

 Odvíjí se interiér kuchyně od designu spotřebičů nebo je to naopak?

Moderní kuchyně jsou jednoduché. Horní skříňky jsou úzké nebo zcela chybí, využívají se výrazné linie masivních polic, jednoduché spodní skříňky a volný prostor - samozřejmě, pokud máte dostatečně velkou kuchyň. Nasvítíte si zadní stěnu s policemi na ně si vyložíte krásné malé spotřebiče ... Ale trend jednoduchosti a rovných linií samozřejmě ovlivňuje všechno, i design velkých elektrospotřebičů - chladničky, trouby, varné desky ... V jistém smyslu se nábytek spíše přizpůsobí elektrospotřebičům než naopak, a design spotřebičů tedy určuje design celé kuchyně. Ale z pohledu designérů platí i jedno, i druhé: interiér kuchyně a design spotřebičů jsou spjaty. Trend velí rovné, strohé linie a interiéroví architekti se vyhýbají zdobnosti. Nejprve je vždy účel, pak tvar. Výrobci jsou však zároveň nuceni stále vymýšlet něco nového. Hledání odlišností, to je i již zmíněný Swarowski nebo vtipně osazený skelný průhled v dvířkách v linii Pininfarina.

Dají se naznačit trendy designu kuchyňských spotřebičů v 21. století?

Určitě se setkáme s použitím nových, nečekaných kombinací materiálů. Nejen v kuchyni, ale i v koupelně či v obývacím pokoji. Interiéry jsou individualizované, snaží se vyjádřit osobnost majitele. Proto budou mnohem více pracovat s pocity člověka. Dnes mají lidé k dispozici mnohem více peněz, které jsou ochotni investovat do vlastní kuchyně. Protože už dávno nejde jen o vaření - kuchyň a obývací pokoj se spojuje do jednoho sociálního prostoru. Podívejte se na to opačně - dnes si při zařizování kuchyně vlastně umísťujete chladničku do obýváku. A najednou stojí myčka vedle vašeho oblíbeného sterea, chladnička vedle špičkového systému domácího kina, mikrovlnka na drahém nábytku či v blízkosti uměleckých děl ... co jsou všechno předměty, kterými vyjadřujeme svou osobnost. Dobrý designér by si to měl uvědomit. Takže nepustí z rukou produkt, který nemá určitý emocionální náboj, neorientuje se jen primárně na funkci ohřívání či chlazení jídla.

Za poslední léta se nějakým způsobem změnilo naše chování v kuchyni

Přes týden vaříme stále méně a méně. Vynahrazujeme si to přes víkend, když věnujeme vaření o to více času. Protože přes týden se potřebujeme především nabít energií, abychom mohli pokračovat v práci či v dalších aktivitách. Proto připravujeme menší a lehčí jídla. Přes víkend si naopak zveme přátele, rodinu a vaříme často spolu, takže kuchyň jako prostor získává i důležitý sociální rozměr. Díky tomu je však kuchyně velmi zatížená a designéři musí dokázat zareagovat.

Autor: Lenka Kostková