Digestoř - i čistý vzduch má svůj tvar!

Datum článku: 12. 3. 2014

Nevěříte? A co digestoř? Tento šeptající elegán, který si rád na věci posvítí, je často tím prvním, co poutá v kuchyni zrak ... Každá kuchyň by měla být správně odvětraná, protože nepříjemné výpary z vaření dokážou celkem slušně obtěžovat čichové buňky všech, kteří se v ní pohybují, a občas velmi rychle vyženou i kolemjdoucí dotěry, kteří si přišli jen něco zobnout.

Digestoř - i čistý vzduch má svůj tvar!

Kvalitní digestoř tedy není jen znakem ctižádosti kuchaře, ale i nutností

a kromě otevřeného okna, i jedinou možností, jak osvobodit kuchyň od nežádoucích pachů, které vás dokáží s přesností cílené střely sledovat i do vedlejší místnosti. Kromě toho tento přístroj klepne mastnotě tak důrazně po prstech, že se více neodváží sáhnout na kuchyňskou linku a ostatní domácí spotřebiče.

Ornament v kuchyni

Digestoře jsou navzdory své náročnosti na prostor velmi elegantním doplňkem každé kuchyně. Nástěnné komínové (umístěné mezi horní skříňky kuchyňské linky nebo v rohu) a ostrůvkové odsavače (uprostřed místnosti nad varným centrem) jsou velmi atraktivní, a i když vestavěné digestoře připomínají spíše popelku, nejsou o nic méně výkonné než jejich příbuzní visící volně na zdi či ze stropu. Ploché vestavěné odsavače jsou vhodné do kuchyní, kde je potřebný každý centimetr. Co se týče designu, působivý chlad nerezu zjemňuje jeho kombinace se sklem (čirým nebo matným). Toto řešení má několik výhod - kromě hladkého povrchu, který se snadno udržuje, sklo dokáže odlehčit prostor. Aby na nerezovém povrchu nevznikaly skvrny (od mastnoty či zvědavých prstů), aplikuje se na vnější část přístrojů speciální nátěr. Důležité je, aby digestoř esteticky zapadl do kuchyně a ladil s ostatním zařízením.A ideální míry? Na trhu jsou tři základní šířky odsavačů - 60, 90 a 100 cm. To, jaký typ digestoře si zvolíte, závisí nejen na jeho estetické a funkční stránky, ale i od dispozičního řešení vaší kuchyně.

Odsavač šitý na kuchyni

Aby byl digestoř účinný, je třeba si vybrat takový, který sedne do vaší kuchyně jako šaty šité na míru. Pro výkon digestoře je důležitá velikost místnosti, kterou je třeba větrat. V praxi to znamená asi tolik: čím je kuchyň větší, tím výkonnější digestoř potřebuje. Vzduch v místnosti by se měl vyměnit minimálně desetkrát, ideálně šestnáct krát za hodinu. Přitom platí, že čím je kuchyň menší, tím větší by měla být výměna vzduchu, a to z jednoduchého důvodu - vzduch v malé místnosti se rychleji nasytí. Panelákovou kuchyni zvládne digestoř s výkonem 300 - 500 m 3 / h.V otevřených prostorách (v případě, že je kuchyň spojená s obývacím pokojem) se používají velmi výkonné odsavače (od 700 m 3 / h), které za krátký čas dokáží odstranit z místnosti páry i mastnotu. Na trhu můžete najít odsávače s jedním, ale i se dvěma ventilátory. Ty jsou velmi silné a účinné. Mnozí by se domnívali, že takový digestoř musí být hlučný, protože obecně je dost rozšířený mylný názor, že čím silnější je výkon, tím je větší hluk. Ale to je omyl, protože počet otáček při dvoumotorových digestoří je redukován, a proto jsou motory extrémně tiché.

Výhodou moderních digestoří je, že je můžete ovládat dvěma způsoby - mechanicky nebo elektronicky

Elektronické modely nabízejí jednoduché ovládání na dotek, kterým okamžitě uvedete přístroj do činnosti. Některé modely odsavačů mají zabudované tzv.. intervalové větrání, které se zapíná každou hodinu při minimálním výkonu; kromě toho si můžete nastavit i délku trvání provozu digestoře. Další nepopiratelnou výhodou těchto přístrojů je automatický doběh ventilátoru - po skončení vaření přístroj běží přibližně 10 až 15 minut na prvním výkonovém stupni. Digestoř tedy nemusíte manuálně vypínat.Aby se digestoř osvědčil jako spolehlivý lapač pachů, výparů a mastnoty, třeba dodržet vzdálenost mezi ním a sporákem minimálně 65 cm.

Vychutnejte si ticho

Hezká tvářička a dobrý výkon - to není vše, u digestoře je velmi důležitá i hlučnost přístroje. Přesto, že moderní odsavače mají velmi silné motory (někdy i dva) s velkým sacím účinkem, jsou poměrně nehlučné, a to zejména díky speciální akustické technologii, která se stará o to, že při zapnutí digestoře se vaše kuchyň dočasně nepromění na startovací rampu připravenou odpálit raketový modul. Bezpečný, ale zejména tichý chod zajišťuje speciální materiál, který se nachází ve vnitřním prostoru přístroje a který tlumí hluk. Na snížení hluku slouží i tzv.. externí ventilátor, který se montuje do zdi (na její vnější stranu) nebo na střechu, ale s tímto řešením třeba počítat již při plánování kuchyně. Kvalitní přístroje mají tři až pět výkonových stupňů, lepší modely mají i funkci intenzivního odvětrávání.

Posviťte si na jídlo

Osvětlení v kuchyni je důležité - jednak abyste se nepořezali a jednak proto, aby připravovaný pokrm při vaření měl ten správný odstín. Díky halogenovým lampám (většinou postačí dvě až čtyři zářivky) zabudovaným přímo do krytu vám digestoř posvítí na celou varnou plochu. U některých dražších typů si můžete měnit intenzitu světla podle individuálních požadavků.

Odtah versus recirkulace

Odsavač se umisťuje nad varnou plochu. Může být napojen na odvětrávací šachtu nebo recirkuluje vzduch pomocí aktivních uhlíkových filtrů. Digestoř s odsáváním se požívá tehdy, když ho nelze napojit na odtah (pokud to řešení kuchyně nedovoluje - například když nechcete táhnout odváděcí potrubí k šachtě).Důmyslným řešením při odtahových digestoří je zpětná klapka, která zabraňuje pronikání studeného vzduchu z odvětrávací šachty do kuchyně. U těchto typů se vyhněte zbytečným ohybům v odtahovém potrubí nebo šachtě - každý jeden vás bude stát 15 procent z výkonu. Neméně důležitý faktor dobrého odsávání je i použitý materiál odtahového potrubí - ideální je hladký povrch - a průměr (čím silnější motor, tím by měl být průměr větší), optimálním řešením je potrubí o průměru 150 mm. Digestoře s recirkulačním systémem čištění vzduchu jsou určeny do těch typů kuchyní, kde nelze odvádět výpary z místnosti odsávací šachtou. Tento systém se skládá z aktivních uhlíkových filtrů, které zachycují páru, pachy a částečky prachu a tuku a zpět do místnosti vypouštějí vyčištěný vzduch. Uhlíkový filtr se doporučuje vyměňovat každých šest měsíců, případně jednou za rok (při menší intenzitě vaření). Aby se při odtahovém systému větrání nezanášel ventilátor a odsávací potrubí nebo šachta, měl by mít digestoř i tukový kovový filtr. Je velmi praktický - jednoduchý způsob uchycení zjednodušuje manipulaci a navíc je vhodný i do myčky nádobí.

U moderních digestoří si nemusíte značit do kalendáře datum jeho nejbližšího čištění,

na to slouží světelné ukazatele. Tito malí pomocníci vám při zanesení tukového nebo uhlíkového filtru (při cirkulaci) budou signalizovat pomocí blikajících diod, že nastal ten správný čas na vyčištění, případně výměnu filtrů.I když výrobci uvádějí určité časové rozpětí, po jehož uplynutí je třeba vyměnit filtr, hodně závisí také na tom, jak často digestoř používáte. Pokud nejste profesionální šéfkuchař ve vyhlášené restauraci, odsavač par ve vaší domácnosti si postačí s filtry o něco déle, než uvádějí výrobci. Navzdory světelným indikátorům nezapomeňte, že nejlepším ukazatelem výměny je váš nos.

Otázka tedy zní: Odtah nebo recirkulaci?

Pokud můžete odsávací potrubí bez problémů vyvést na vnější stěnu nebo do odtahové šachty a nemusíte se překopávat přes celou kuchyň, udělejte to. Naopak v případě, že byste měli vést potrubí nejen přes kuchyni, ale i přes koupelnu či WC, zvolte si raději recirkulaci. A ještě jedna rada na závěr: Při koupi nového digestoře se nespoléhejte na nízké ceny neznámých značek, mohlo by se totiž stát, že byste zbytečně hledali záruční či pozáruční servis v případě, když se přístroj poškodí.

Rady z praxe

Digestoř (s odsáváním) zapněte přibližně pět až deset minut před vařením - vznikne tak podtlak, který pomáhá rychlejšímu odtahu. Ideální je, když je odsavač širší než varná deska. Pokud vám to prostor dovoluje, zvolte například nad 60-centimetrovou varnou desku přístroj široký 90 cm. Pokud digestoř nefunguje tak, jak má, nelekněte se. Důvod může být prostý - buď není zapojen napájecí kabel, nebo prostě není v zástrčce elektrický proud. Pokud odsavač nedostatečně odsává, je třeba vyměnit nebo vyčistit filtr (pravděpodobně je nasáklý olejem). Příčinou může být i zablokovaný odvod (platí to pro digestoře s odsávací šachtou). Pokud máte v kuchyni digestoř s odtahem, všechny dveře i okna v jeho blízkosti by měly být během vaření zavřené, aby nedošlo k tzv.. příčnému proudění vzduchu (průvan může páru i s mastnotou sice odtáhnout, ale zatímco pára po sobě nezanechá stopy, tukové částečky se mohou zachytit na zdi či kuchyňském nábytku. Čistý vzduch by však měl proudit do kuchyně, ale ne pomocí průvanu! Vhodným řešením může být i větrací mřížka umístěná v horní části dveří (ne dolů, protože výpary nemají tendenci soustřeďovat se při podlaze, ale těsně pod stropem!). Nezapomeňte pečlivě měnit a čistit filtry, zejména tukové - ty totiž při přehřátí mohou vzplanout, a to i přesto, že jsou vyrobeny z kovu. I proto pod digestoří nikdy neflambujte!
 

Autor: Martina Dvořáková