Koupě nemovitosti a její rizika

Datum článku: 9. 6. 2014

I když má každý z nás dostatečné zkušenosti na to, aby spolehlivě definoval, co očekává od svého bydlení, zadání, na jehož základě se vydá do světa hledat svůj ideál, bývá často prvním a zásadním problémem. Jsou tři důvody, proč je to tak.

Koupě nemovitosti a její rizika

1. Stanovení kritérií

Prvním je opakující se mylná představa, že jsme racionální bytosti, které dobře rozumí svým vnitřním motivacím a potřebám, a tedy se i správně rozhodují. Jak však potvrdil nejeden renomovaný psychologický výzkum, nic nemůže být dále od pravdy. I když je rozumné napsat si svá kritéria na papír, zkušenost potvrzuje, že jakýsi nevysvětlitelný dojem často rozhodne. Starší část našeho mozku zodpovědná za city a pocity, je v tomto případě tím skrytým našeptávačem, který je dobré neignorovat. Základní kritéria jako čtvereční metry, vzdálenost od centra v kilometrech a počet bytů na patře si proto stanovte skutečně jen rámcově a nedržte se jich zuby nehty. Mnohem větší důraz klaďte na jiná kritéria a jejich vliv na váš budoucí životní styl - například: kde budete ráno běhat se psem, jakým typem lidí by měly být vaši sousedé, abyste s nimi dobře vycházeli, abyste se dokonce stali přáteli, případně na co se chcete dívat pozdě večer z okna.

2. Fixní nabídka trhu s nemovitostmi

Druhým důvodem je přesvědčení, že realitní trh, způsob jeho fungování a nabídku na něm dobře známe, protože jsme v průběhu let navštívili množství svých známých, slyšeli jejich nákupní příběhy, známe pořizovací ceny. Dokážeme také velmi dobře pracovat s internetem, kde jsou všechny nejaktuálnější a nejspolehlivější informace. Bohužel, i zde platí - nevěřte tomu, co se říká, nevěřte tomu, co se píše. Všechno je jinak! Nabídka nemovitostí na trhu je relativně fixní. Pokud nejste ochotni čekat dva až čtyři roky na novou výstavbu, která může, ale nemusí vyhovovat tomu, co hledáte, jedinou cestou je vybrat si z existující nabídky. Nabídka nemovitostí má zároveň jistou strukturu. Byty v aktuální nabídce jsou velmi podobné bytům, ​​které dnes v nabídce nejsou, ale zítra by tam mohly být. Jednoduše řečeno, pravděpodobnost, že pokud počkáte, nabídka bude lepší, respektive jiná než to, co aktuálně vidíte, je poměrně malá. Za těchto podmínek tedy vyhrává ten, kdo dokáže rychleji než ostatní rozpoznat, která nemovitost je z aktuální fixní nabídky ta nejlepší. Setkání se zkušeným makléřem je v tomto případě nejlepší cestou. Ukáže vám, co je možné, což je nepravděpodobné a co nereálné, a zároveň vás naučí, která nemovitost je svými parametry v nabídce skutečně výjimečnou.

3. Rozhodování

Třetím důvodem, proč při koupi selháváme již při zadání, je fakt, že se naše nákupní rozhodování neděje izolovaně od našeho okolí. Ve většině případů je koupě nemovitosti záležitostí více než jedné osoby. Platí to, když jde o kompletní rodinu, začínající partnery, ale i v případě sólo osoby, protože i ta se radí se svými nejbližšími. Vliv okolí je zvláště silný tehdy, pokud někdo jiný poskytuje část nebo celou částku finančních prostředků, tedy má doslova koupena hlasovací práva. A tady je právě háček. I když jste porozuměli svým potřebám a motivacím a přestože i částečně poznali realitu realitního trhu, vaši spolu rozhodovatelé jsou v této fázi na tom stále stejně špatně. Zároveň jsou jejich zkušenosti, životní styl a představa o tom, co je dobré, často až diametrálně odlišné od těch vašich. Je důležité, aby výsledkem nebyl kompromis, který všechny uspokojuje, ale nikoho netěší. Je vhodné oddělit poradce, kteří v dané nemovitosti budou žít, od těch, kteří se rozhodování pouze účastní. Třeba oddělit i ty nezkušené od skutečně zkušených. Nekriticky přijímat názory nebo doporučení lidí, kteří si procesem koupě sami neprošli, je vážnou chybou. A v samotném jádru dojde na staré známé - komunikujte, diskutujte a argumentujte.

Jen dvě kritéria

Na závěr je třeba říci základní minimalistické pravidlo - méně je více. V případě stanovení kritérií pro koupi nemovitosti je uplatňování tohoto pravidla velmi prospěšné. Ve skutečnosti existují pouze dvě kritéria, při kterých nemůžeme udělat kompromis - rozpočet a minimální velikost (obvykle vyjádřená počtem pokojů). Všechno ostatní by mělo být flexibilní. Blízko centra může znamenat - být v samotném centru, ale také v blízkosti zastávky dobrého přímého dopravního spojení. Kontakt s přírodou může znamenat vlastní zahradu, ale i větší balkon či terasu s výhledem do udržovaného vnitrobloku s nádhernými stromy. Komfortní bydlení může být byt v nově postaveném objektu, ale také v kvalitně zrekonstruovaném bytě v modernizovaném bytovém domě. Koupě nemovitosti má být příjemným zážitkem. Nejlepší je proto postavit se již v zadání k celému procesu správným způsobem. Vezměte to jako cestu do neprobádané exotické země. Půjdete pouze s rámcovým plánem cesty a dobrým průvodcem. Víte, kam byste se chtěli podívat, ale nebudete se vyhýbat ani bočním cestičkám, které často nabídnou větší zážitek než ty nejznámější atrakce. A budete si to užívat.

Všechno je jednou poprvé

Jako ve většině oblastí, i při financování bydlení platí, že kdo kupuje byt nebo dům druhý či třetí ve svém životě, už ví, na co se má zaměřit, čeho se vyvarovat, zná cizí jazyk realitního byznysu. To je velké plus. Ale i ten, kdo vstupuje na území koupě a prodeje nemovitostí jako nováček, má šanci uspět. Je však třeba si ujasnit priority v souladu s finančními možnostmi, a také poradit se s někým, kdo se již na trhu nemovitostí orientuje a zná jeho úskalí, aby byla taková investice přínosem a ne přítěží.

V rámci posuzování forem financování koupě bytu nebo domu se ptejte na vše,

co s tím souvisí, dokud nemáte jasno. Raději se zeptejte dvakrát, než byste se měli dostat do finanční tísně, ptejte se dřív než bude pozdě (a úročení hypotéky se vám nečekaně zvýší). V případě koupě nemovitosti nemusí být novostavba vždy lepší volbou než starší byt nebo dům s finálně upraveným okolím, bez rizika další zástavby. Koupě s renovací může být v konečném důsledku výhodnější řešení - a to i cenově - než nekonečné hledání vyhovujícího nového bytu. 

Co se týče samotné nemovitosti, je dobré poradit se s makléřem ,

co se týče financování jejího vstupu, s finančním poradcem nebo zprostředkovatelem (certifikovaným). Neboť to, co vypadá na první pohled výhodně, výhodné být může, ale nemusí. Zatímco podepíšete úvěrovou smlouvu, měli byste vědět více než jen počáteční úrok - jaké je období vázanosti úroku a co bude potom, výši měsíční splátky, lhůtu splatnosti, jakož i to, co se dá z úvěru financovat. Přísloví méně je někdy více platí poměrně často, s výjimkou financí na bydlení. Buď danou částku máte, respektive umíte získat, nebo nemáte a nemovitost vaše nebude. Avšak staré známé "z nouze ctnost" platí občas i při koupi bytu či domu, když se z levnější starší nemovitosti může dobrým nápadem - vlastním nebo architekta - stát pýcha majitelů. Netřeba se vzdávat, ale vzdělávat, zvlášť ve sféře (zatím) méně známé. Může vás to jen obohatit, i doslovně. Získat finanční prostředky na obnovu či koupi nemovitosti vám pomohou certifikovaní pracovníci stavební spořitelny.