Jak zvýšit cenu nemovitosti?

Datum článku: 1. 7. 2014

Příprava nemovitosti na prodej je jediný krok v procesu prodeje, kterým můžete zásadně ovlivnit jeho průběh i výsledek. Přesto tento krok vynechává osm z deseti majitelů. Spíše se soustřeďují na cenu, se kterou nemohou udělat téměř nic.

Jak zvýšit cenu nemovitosti?

Tři nejčastější důvody ignorování přípravy nemovitosti na prodej

jsou nedostatek času, nedostatek financí a mylná představa, že nemovitost je zajímavá "taková, jaká je." Podle různých průzkumů v zahraničí zajistí důkladná příprava nemovitosti rychlejší prodej, jakož i její vyšší realizační cenu. Pokud je důvodem absence času, zvažte, zda byste věnovali přípravě nemovitosti čas, pokud by vám to pomohlo prodat dráž o tři nebo čtyři procenta. V případě nedostatku financí je na místě srovnání nákladů na opravu ve výši dvou procent z nabídkové ceny a úspory pěti procent, které byste museli tak či tak nabídnout jako slevu za nevyhovující stav. Pokud je důvodem přesvědčení, že nemovitost je dobrá v momentálním stavu, zkuste si poslechnout názor nezávislého odborníka - realitního makléře.

Příprava na prodej

Příprava nemovitosti na prodej je proces sestávající ze čtyř částí: vyklizení, opravy / úpravy, úklid a aranžování. Nejlevnějším a nejefektnější krokem přípravy nemovitosti je její vyklizení.Většina domácnosti se pomalu, ale jistě lety stala malým skladištěm. Část těchto věcí jsou vzpomínky, se kterými se nechcete rozloučit, ve většině případů se však jedná o předměty, které už dávno nepotřebujete. Úklid nemovitosti není jen o jednorázové úpravě vašeho domu nebo bytu do stavu vysokého lesku. Je to o udržení tohoto stavu po celou dobu prodeje (nebo minimálně během prohlídek). Odstranění nepotřebných věcí zviditelní technické nedostatky a problémové aspekty nemovitosti. To, že jste si zvykli na prasklinu na stěně, že nevidíte rozbitou obkládačku a neslyšíte kapající kohoutek, neznamená, že tam nejsou. Kupující si při prohlídkách všímají právě takových nedostatků. Proto se projděte svojí nemovitostí jako budoucí kupující. Jistě objevíte několik chyb. Na následující krok byste také neměli zapomínat. Úklid nemovitosti znamená, že se postaráte o pořádek a čistotu u všech drobností, které jste při běžném, a dokonce i velkém jarním či předvánočním úklidu přehlíželi. Nemovitost je pak připravena k prodeji. Vaše vyhlídky na dobrou cenu se radikálně zvyšují.

Snižte si finanční náklady

Na jedné straně je prodávající, který se snaží zvýšit tržní cenu nemovitosti. Na druhé straně je kupující, který se zas snaží získat nemovitost co nejvýhodněji. Je dobré znát, jak to funguje na obou stranách, protože z prodávajícího může být brzy kupující a naopak. Příprava financí na koupi nemovitosti je krok, kterým můžete ovlivnit své celkové náklady na koupi bytu nebo domu.Postupná a zejména včasná finanční příprava je dost opomíjená či podceňována. Ačkoli přípravou v dostatečném předstihu může kupující výrazně ušetřit, většina stále řeší finance až v hodině dvanácté. I zde platí, že čas jsou peníze. Málokdo dnes financuje koupi svého bydlení jen z úspor. Trendem (a hlavně nutností) je zajištění si vlastní střechy nad hlavou pomocí úvěru. No není úvěr jako úvěr. Je omyl myslet si, že výše úrokové sazby úvěru je jediný důležitý údaj, a také, že výše úroku je jen otázkou aktuální nabídky bank. Porovnání nabídek je však správný postup a často i to jediné, co se dá dělat, když "čas tlačí". Sáhnout můžete i po meziúvěru, čímž získáte okamžitý úvěr (bez spoření) i dlouhodobou garanci zvýhodněného úroku. Předejdete tak zvýšení nákladů v budoucnosti. A stačí málo, abyste na své straně měli další dvě velké výhody. Uzavřením stavebního spoření v předstihu můžete sami ovlivnit, resp. snížit úročení úvěru (na 3% pa), a zároveň si zajistit právní nárok na výhodný úvěr. Finanční příprava vám ve finále umožní realizovat koupi nemovitosti i o několik tisíc korun výhodněji. Konečně o tom, že budete chtít vlastní bydlení, víte přece mnohem dříve, než se vydáte na první obhlídku bytu či domu.

Nejen příprava na prodej, ale i příprava na koupi se vyplatí

Pokud jste však ochotni platit více jen proto, že se vám nechtělo včas zamyslet a využít dostupné možnosti, je to jen na vás (a vaší peněžence). Jste ochotni platit více než je nutné? Nebo to chcete změnit? Ještě nemusí být pozdě. Ukliďte nejen v domácnosti, ale i ve financích. Podívejte se například na starší úvěr, kterým již splácíte svoje bydlení. Jeho refinancováním si můžete snížit měsíční i celkové náklady. Možná budete překvapeni, co (kolik) vám to přinese.