Dovolená v exotických zemích je úžasné dobrodružství, ale s dětmi volte raději Evropu

Exotická dovolená láká a zláká každoročně tisíce lidí z celé naší republiky. Benefity dovolené strávené v těchto oblastech jsou obrovské. Pokud tedy vše klape jak má. Problém nastává, když se naše, byť očkované tělo setká se zákeřnější infekcí. Proto dětští lékaři neradi vidí, když do těchto krajů, často s nízkými hygienickými návyky a špatnou úrovní zdravotnicví, berou rodiče i velmi malé děti.

dovolená, dovolená s malými dětmi, zdraví dětí, bezpečná dovolená, infekční choroby, exotika

Upřednostněte Evropu

Obezřetní buďte zejména s výběrem dovolené u malých dětí. Tehdy je můžete totiž podrobit větším rizikům a to není vhodné riskovat. Upřednostňujte proto raději dovolenou v některé z evropských zemí a čím blíže k nám, tím lépe. Ideálnější je to i z praktického hlediska. Malé děti jsou během cesty nervózní, a pokud byste letěli do nějaké vzdálené země, mohlo by to být pro ně větší trápení jako požitek. Pozor při delších trasách na Jet-lag ( syndrom změny časových pásem nebo jinak známá také jako "pásmová nemoc"). Těžko ho snášejí i dospělí, natož i malé děti. Určitě upusťte od nápadů na akční a dobrodružné dovolené. Tyto typy aktivního odpočinku si nechte až na dobu, kdy budete moci cestovat bez dětí. Když chcete aktivní dovolenou, zvolte něco tradičnější a navštivte třeba i blízké Rakousko nebo Německo.

Exotické choroby

Velkým problémem právě při cestování s menšími dětmi jsou exotické choroby. Dětská imunita ještě není dostatečně silná a nedokáže bojovat s nepoznanými viry a bacily. Zbytečně tak podstupujete velké riziko. Po návratu se navíc takové onemocnění léčí o to hůře a v některých případech u malých dětí můžete riskovat i celoživotní problémy. Také je zbytečně brzy musíte podrobovat očkování, které by ještě v tomto věku nemusely absolvovat. Může se stát, že u lékaře ani nebudou mít potřebné přípravky pro tak malé děti. Cestovní kanceláře upozorňují vždy jen na možné onemocnění dospělých lidí. Neupřesňují hrozby pro malé zákazníky. V těchto zemích mohou děti ještě běžně trpět i onemocněními, které již nejsou v Evropě známé a děti tak nejsou vůči nim ani nijak chráněny.

Trávicí potíže

V úvahu berte i trávicí potíže, které tam mohou děti potkat. Velmi často trápí i otrlé dospělé. Pro děti by mohly mít opět kvůli slabší imunitě horší následky. Kvůli nim pak mohou strávit většinu dovolené na pokoji a se zdravotními komplikacemi. Právě kvůli tomu jsou pro ně vhodnější evropské podmínky, kde takové obtíže odpadají. I v tomto případě však buďte opatrní s konzumací některých nových potravin, které jim mohou kromě trávicích obtíží způsobit i alergickou reakci.

Dbejte i na bezpečí

V současné době je nutné zvážit i bezpečnostní rizika, která mohou při dovolené vzniknout. Takže raději vsaďte na nějakou ověřenou klasiku, kde si lze i trošku připlatit, ale můžete po celou dobu strávit dovolenou v klidu. Aktuálně je potřeba v brát v úvahu i rizikové oblasti v Itálii a Řecku, kde přibývá uprchlíků a v některých ohledech znepříjemňují odpočinek turistům. Také myslete i na možnou nižší kvalitu služeb. Vždy si ověřte služby daného hotelu i v hodnoceních zákazníků. Pro každou zemi totiž nemusejí čtyři hvězdičky znamenat tytéž parametry na služby a pokud to dokážete vy jako dospělí přetrpět, pro děti to už nemusí být tak pohodlné.

Kam tedy jet a kam nejet?

Z těchto důvodů se proto nedoporučuje cestovat do dovolenkově oblíbených destinací jako Tunisko, Turecko, Egypt, z minulé sezony populární Maroko. Kvůli dlouhému letu nejsou vhodné ani Kuba a Mexiko. Pozor byste měli dávat při asijských zemích jako Thajsko nebo Bali. Zvažte i dobrodružné poznávací zájezdy typu safari v Africe, okruh Čínou nebo Japonskem. To jsou výlety vhodnější spíše pro dovolenou se starším teenagerem. Za jistých okolností je třeba zvážit i návštěvu Dubaje, která není zcela vhodná pro malé děti. A pozor si dávejte zejména na dlouhé lety a výlety do Ameriky nebo Austrálie. Ideální jsou proto evropské destinace, kde je pro nás blízké prostředí. Zvolit si můžete mezi Chorvatskem, Itálií, Španělskem, Řeckem, Portugalskem nebo Francií.

Speciální poznávací zájezdy


Obliba poznávacích zájezdů neroste pouze mezi dospělými. Cestovní kanceláře proto přicházejí i letos s rozšířenou nabídkou takových dovolených zaměřených na děti. Podívat se můžete do Disneylandu, ale například i do Skandinávie po stopách Pipi dlouhé punčochy, do vodních světů, velkých ZOO... Takže vybrat můžete i takovou naučně-zábavnou formu, která je pro ně atraktivnější.

Výborně je i u nás

Pokud máte dítě mladší než jeden rok, zvažte zda by nebylo vhodnější raději dovolenou doma než v zahraničí. Zde budete ve svém známém prostředí, kdyby se něco událo, snadno se dostanete domů a navíc i u nás máme množství zajímavých lokalit, hotelů specializovaných na dětských zákazníků, ale i koupališť a atrakcí. Takže když to dokážete takto vhodně naplánovat, můžete si výborně odpočinout i u nás a tím vám odpadne hodně starostí. V začátcích je možné vhodnější vyměnit moře za jezero. A když děti povyrostou, vypravte se později i na takovou dovolenou. 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zákeřný RS virus ohrožuje malé děti

Stále častěji vídáme, že chodí do škol a školek lehce i hůře nachlazené děti. Rodiče se bojí o pracovní...
více...

Očkování, které nebolí a bojuje proti nebezpečnému průjmu u dětí

Malé děti často trpí průjmy, které mohou nastat třeba po dietních chybách, ale je zde i závažnější forma,...
více...

Nemocné a nedoléčené dítě do školky a školy nepatří!

Podzim bývá hrozbou pro zaměstnavatele matek malých dětí. Některé děti se s kolektivem ještě nesetkaly, jiné...
více...

Nemocné a nedoléčené dítě do školky a školy nepatří!

Podzim bývá hrozbou pro zaměstnavatele matek malých dětí. Některé děti se s kolektivem ještě nesetkaly, jiné...
více...

Proč chodit ven i s miminkem, které má rýmu?

Nachlazení a rýma se nevyhýbají ani malým miminkům. Výbornou prevencí je sice kojení, ale co když kojí maminka,...
více...

Děti, které vyrůstají v přehnané čistotě nejsou zdravější, opak je pravdou!

Imunita se tvoří ještě před tím, než se narodíme. Ale když se dítě narodí, je třeba jeho imunitu trénovat....
více...

Tablet pomáhá vychovávat moderní děti, ale i zde musí platit přesná pravidla

Tablet je pro dítě užitečná věc. To uznávají i dětští psychologové a lékaři. Ale v mnoha rodinách to...
více...

Předčasná puberta je třeba odborně vyšetřit a léčit

Moderní a uspěchaná doba s sebou přináší i to, že děti dříve dospívají. A to v průměru o celý rok,...
více...

Výchova dítěte po rozvodu a nový přístup, kde oba rodiče jsou stále oporou

Děti rozvodem a rozchodem rodičů nejenže ztrácejí svůj svět, v němž měli oba rodiče, ale musí se často...
více...

Nechce si vaše dítě čistit zuby? Pomůže rituál!

Příčinou toho, že se malým dětem často kazí mléčné zoubky je nesprávná a nedostatečná péče. Je důležité...
více...