Fascinující moc koupele okouzlí každého. Už starověcí Římané si postavili honosné veřejné lázně. Považovali je za rovnováhu mezi fyzickou čistotou a duchovní svatostí. Rituály navrhli tak, aby načerpali radost nejen z koupele. Používali ty správné byliny s přesně určeným výsledným účinkem. Rituálními lázněmi dosáhli zářivou pokožku a vnitřní harmonii. Vyzkoušejte i vy, některou z následujících rad pro uvolnění se v relaxačním lázni, která vám napomůže klidněji a lépe usnout, nebo vás ráno probudí a vy se budete cítit mnohem lépe. Zkuste se ponořit do tajů ozdravující koupele a alespoň na chvilku zapomeneňte na každodenní shon.
Své kouzlo koupele není jen ponořit se do vany s horkou vodou. Udělejte si čas na přeměnu vaší koupelny v oázu klidu. Vyčistěte si koupelnu od zbytečných věcí. Vyhoďte starou kosmetiku. Ta udržuje v sobě negativní energii (a přece pokud ty věci nepoužíváte asi je opravdu ani nepotřebujete, a stará kosmetika vám více uškodí než pomůže). Zpříjemněte si chvíle vaší oblíbenou hudbou (pozor však na její hlasitost, pokud budete v klidu, budete ji vnímat mnohem intenzivněji a jasnější, proto je lepší dát ji méně hlasitě). Přítmí uvolní vaše namáhané oči. Zapalte si několik svíček (pokud použijte do vody koupele vonné látky, nepoužívejte vonné svíčky, mohly by se vám vůně smíchat a nakonec z příjemné relaxačního koupele byste měli bolesti hlavy). Před tím než se ponoříte do tajů koupele se osprchujte, důkladně si smyjte ze sebe všechny nečistoty (odličte se). Připravíte si tím pokožku na přijímání účinných látek z koupele.
Doporučuje se teplota vody jen o několik stupňů teplejší než je tělesná teplota. Nicméně, pokud máte rádi vodu teplejší, můžete si teplotu zvýšit. Pozor však, aby teplota vody nepřesáhla 38-39 stupňů Celsia. Protože příliš teplá voda by vám velmi vysušila pokožku, která by po koupeli mohla být přecitlivělá a olupovat se. A mohlo by také dojít k přehřátí organismu.
Ponořte se do koupele tak, abyste měli celé tělo ponořené do vody. Uvolněte se, zavřete oči, naslouchejte hudbě a dýchejte uvolněně a klidně. Pokuste se myslet na to, jak se koupete a jak se vaše tělo uvolňuje. Vnímejte jaké účinky, které na vás působí během koupele. Nenechte se rušit ničím a nikým. Tato koupel patří vám. Vytrvejte v lázni alespoň 20-30 minut.
Následující receptury jsou vyvinuty tak, aby působily na celkový organismus pozitivné a relaxačně. Nekladou se meze ani těm, kteří si vytvoří vlastní verzi relaxační, osvěžující, revitalizační nebo romantické koupele.
Koupelová sůl je prospěšná v mnoha případech. Zmírňuje svalové a kloubní napětí, odstraňuje záněty pokožky, napomáhá k uvolnění od psychického a fyzického vypětí, detoxikuje, dezinfikuje, apod. Hippokrates sám tvrdil, že koupelové soli skutečně pracují, fyzicky mění některé vlastnosti vody, napomáhá snížit absorpci vody do kůže (což má za následek, že po koupeli nemáte tzv. rozmočený zvrásněný efekt), zjemňuje mozoly, exfoliuje pokožku a změkčuje vodu. Díky soli se zvýší i hustota vody, která blahodárně působí na váhu těla, tím že se může lépe uvolnit.
Pozor! Esenciálním olejům by se měly vyhýbat ženy během těhotenství, epileptici a lidé s kardiovaskulárními onemocněními. Informujte se u lékaře nebo specializovaných aromaterapeutů. To, že nemáte podobnou indispozici ještě neznamená, že vám všechny éterické oleje budou dělat dobře. Vždy je třeba postupovat opatrně a ani s vůněni to nepřehánět!
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.