Dítě a jeho vývoj 27.-30.měsíc života
Datum článku: 28. 7. 2014
Vývoj dítěte mezi 27. a 30. měsícem života. Co vše je třeba s dítětem v tomto období absolvovat? Jaká onemocnění na něj mohou v tomto období číhat?

Jak se dítě vyvíjí
Dítě při chůzi do schodů střídá nohy. Rado skáče - umí vyskočit i seskočit na nízký schůdek a umí vyskakovat na špičkách. Dokáže už jezdit na tříkolce - šlape do pedálů. V rámci jemné motoriky dítě rozepíná a zapíná knoflíky, navlékne korále na nitku (provázek). Rado kreslí - nakreslí čáry a pokouší se kreslit kruh. Při oblékání je batole stále více samostatné - umí si obléci kalhoty, zapnout zip, obléknout ponožky a nazout boty. Při jídle se nepolije a umí se najíst lžičkou. Postaví věž z několika kostek. Při hře se hůře dělí o své hračky s jinými dětmi.
Během dne se už děťátko obyčejně nepomočí,
v noci ještě nemusí zůstat suché. Pokud se pravidelně probouzí se suchou plenou, je to znamená, že můžete plenky na noc vynechat. Většina dětí v tomto věku již stolici udrží a chce na nočník. Za úspěch nezapomínejte svého drobečka chválit. Děťátko už zná 300 - 500 slov, řeč ještě nebývá jasná, některé hlásky může špatně vyslovovat. Na obrázku umí batole pojmenovat osoby a věci, zná jednu nebo dvě básničky.
Jak dítě pobízet
Umožněte mu jezdit na tříkolce nebo na hračce, která má kolečka. Hrajte si tak, aby děťátko skákalo nebo chodilo po špičkách. Kvůli rozvoji jemné motoriky spolu kreslete. Ke kresleným obrázkům ho učte krátké říkanky (ať už například "tečka, tečka, čárka ..." nebo básničky vámi vymyšlené). Podpořte dítě v navlékání korálků a stavte stavby z kostek. Výbornou pomůckou jsou různé stavebnice.
Děťátko se snaží napodobovat vaše chování - využijte to a pokuste se jej začít hrou zapojovat do chodu domácnosti (například odkládejte po hře hračky spolu, nebo v zahradě mu umožněte "pracovat" na vlastním záhonu). Čtěte pohádky, dívejte se na obrázky - učte dítě barvy, recitujte básničky a počítejte spolu. Nezapomínejte děťátko hodně chválit.
Pediatrická péče
-
očkování - čeká vaše miminko ve věku tří let.
-
poradna - preventivní vyšetření hrazené pojišťovnou následuje v současnosti až ve věku tří let.
Zánět středního ucha
Zánět středního ucha (otitis media) - patří mezi časté důvody návštěvy lékaře u malých dětí. Do konce 3. roku života prodělá alespoň jednu epizodu akutního zánětu středního ucha 80% dětí. Nejméně 50% dětí překoná až tři epizody.
-
Příčina: Nejčastější příčinou (50% zánětů) je bakterie Streptococcus pneumoniae (pneumokok), dále zejména Haemophilus influenzae a Moraxella catarrhalis. Tyto tři bakterie se podílejí v 95% na bakteriálním důvodu onemocnění. Zánět středního ucha může být způsoben i virovou infekcí. Na onemocnění a zejména recidivě se podílejí i následující faktory: Faktory dítěte - oslabený imunitní systém dítěte, dědičná predispozice, přítomnost anatomických abnormalit (například při vrozených vývojových vadách) nebo výskyt adenoidní vegetaci (zvětšení nosní mandle), případně závada samočisící schopnosti dýchacích cest. Podle provedených studií u dětí do 4 let je alergie málo pravděpodobný důvod vzniku a opakování zánětu středního ucha. U starších dětí se alergie může na otitidě podílet. Faktory prostředí: Strava dítěte - více studií přineslo důkaz, že kojení chrání dítě před zánětem středního ucha - jedná se o výlučně kojené děti prvních 3 - 6 měsíců. Ochranný účinek kojení přetrvává 4 - 12 měsíců. Je to pravděpodobně kvůli tomu, že oddaluje první epizodu první otitidy, dokonce byla zaznamenána i redukce opakování zánětu středního ucha u těchto dětí. Pasivní kouření - některé studie dokazují souvislost mezi pasivním kouřením a nemocemi středního ucha. Návštěva kolektivních zařízení - vzhledem ke zvýšenému kontakt s patogeny v kolektivu, zvyšuje se i riziko vzniku otitidy. Socio-ekonomické prostředí - při sníženém standardu se zvyšuje riziko vzniku otitid.
-
Příznaky: Bolest ucha - u malého dítěte může být známkou toho, že si dítě táhne nebo chytá uši. Někdy může děťátko signalizovat bolest neutuchajícím pláčem. Bolest je prudká, stupňuje se při polykání, pláči a kašli. Bolest ouška se často objeví a zhoršuje po uložení (během noci, během denního spánku). Teplota - 38 - 39 ° C. V případě poklesu nový vzestup teploty znamená možné komplikace. Teplota nad 40 ° C také může poukazovat na výskyt komplikací. Zvracení - na počátku onemocnění; bolest hlavy, podrážděnost Oteklé regionální lymfatické uzliny.Porucha sluchu - v důsledku otoku blanky bubínku, případně perforace. Výtok z ucha - nebývá vždy. Nastává v důsledku spontánní perforace bubínku z přetlaku tekutiny ve středouší. Po uvolnění tekutiny bolesti ustoupí. Současné nebo právě odezněla příznaky zánětu dýchacích cest - kašel, rýma. Akutní zánět středního ucha vzniká u dětí často jako komplikace rhinopharyngitidou (zánět nosohltanu). Infekce se rozšíří z nosohltanu přes sluchovou trubici na sliznici středního ucha. Významným podporujícím faktorem je stagnace hlenu v nosohltanu - proto je důležité při rýmě hlen odstraňovat, u malých dětí pravidelně odsávat. Při otoku nosní sliznice je vhodné používat nosní kapky na jeho zmírnění.
-
Diagnóza se stanoví podle klinického obrazu, anamnestických údajů a otoskopického vyšetření.
-
Léčba: V případě těžkého průběhu (horečka, toxický vzhled dítěte), nízkého věku dítěte a zvýšených ukazatelů zánětu v krvi jsou indikována antibiotika. Podle provedených studií však 70%, v lehkých případech až 90% otitid se upraví spontánně při použití placeba. Proto v případě lehkého průběhu u dětí nad 2 roky se (za kontroly bubínku otoskopem) volí vyčkávací taktika. Podává se symptomatická léčba - antipyretika (současně s protibolestivým a protizánětlivým účinkem) a lokálně do ucha alkohol. Současně je třeba léčit i příznaky zánětu nosohltanu. V případě, že příznaky neustupují (v průběhu 48 hodin), případně se zhoršují, je vhodné antibiotika nasadit.
Autor: Martina Dvořáková