Detoxikace není hubnutí, ale zdravě zhubnout při ní můžete

Detoxikační kúry bývají většinou spojené s teplým počasím, kdy je k dispozici moře čerstvé zeleniny i ovoce. Ani v zimě ale nemusí organismus trpět pod záplavou balastu, který se do něj dostane prostřednictvím nesprávného jídla, sladkých tekutin i ze znečištěného vzduchu.

zdraví, detoxikace, zima, ovoce, zelenina

Nevýhoda zimního období

Nevýhodou chladných měsíců je omezená nabídka dobrých čerstvých potravin - na pultech sice najdete rajčata nebo okurky celoročně, ale jejich chuť a nutriční vlastnosti se tím letním ani zdaleka nevyrovnají. Další překážkou je sychravé počasí, které spíše láká k zachumlání se do teplé deky u televize, než k pohybovým aktivitám. Je pravda, že i zvířata se v zimě ukládají ke spánku, ale to je z důvodu omezenosti zdrojů obživy. Lidé mají k dispozici nadbytek potravy neustále, takže ani zima nemusí být podnětem k zbytečnému lenošení a hromadění podkožního tuku.

Čerstvé či nakládané?

Moderní výživové směry, jako je například "raw" stravování, zapomínají na to, že lidé nejsou přežvýkavci. Nemáme k dispozici dostatek trávicích enzymů na zpracování syrové zeleniny či ovoce. Podíl syrové stravy v jídelníčku je důležitý, avšak v zimě uděláme určitě lépe, když si dáme třeba výborné kysané zelí nebo nakládanou zeleninu. Kyselé a nakládané výrobky jsou k detoxikaci ideální. Doplňte je čerstvým ovocem, pohybem, odpočinkem a tekutinami a můžete si být jisti, že pro zbavení se nežádoucích látek z těla děláte maximum.

Teplé nápoje

Dalšími pomocníky pro očistu organismu v zimě jsou teplé nápoje. Převařte vodu a přidejte do ní několik kapek citronu a zázvor. Tyto ingredience vás nejen zahřejí, ale také odplaví toxiny pryč. Bylinkové a ovocné čaje popíjejte v průběhu dne, abyste byli dobře hydratováni. V chladu klesá pocit žízně a na studenou čistou vodu má chuť málokdo.

Pohyb každý den

V zimní očistě hraje také významnou roli pohyb. I když se venku velmi sportovat nedá, na dlouhou procházku teplé oblečení určitě najdete. V tomto ročním období můžete vyzkoušet skupinové lekce ve fitness centru, chodit do posilovny, nebo se vrhnout na jógu či pilates. Ze všech cvičení je k detoxikaci nejvhodnější jóga, protože mnoho jógových pozic je na pročištění těla přímo určených. Jóga vám rozproudí lymfatický systém, protáhnete se, ale také se při výdrži pěkně zapotíte. 

Je třeba umět i odpočívat

Pro správnou funkci všech orgánů, zdravou hmotnost i dobrý stav pokožky je důležitý odpočinek. V rámci toho si zajděte na lymfatickou masáž, která pomůže odvést z těla odpadní látky a tím zmírní i projevy celulitidy. Nebraňte se ani sauně - nikde jinde se nezahřejete tak dobře, jako právě tam. Sauna udělá dobře nejen vašemu organismu, ale i psychice.

Detoxikace není hubnutí

Pod pojmem detoxikace si nepředstavujte hubnutí. Detoxikace organismu je vlastně proces, kdy se tělo zbaví části nežádoucích látek. Může se zlepšit vzhled kůže, takže vaše stehna budou vypadat štíhlejší a pevnější, protože se v tukové tkáni nebudou hromadit odpadní látky. O několik deka byste ale přijít mohli, a to důsledkem zdravého jídelníčku, pitného režimu a pohybu.

Na závěr

Pokud v průběhu roku jíte dost ovoce a zeleniny, hubených proteinů, zdravých tuků, komplexních sacharidů i vlákniny, hodně pijete a dostatečně se hýbete a jen čas od času si dáte nějaký nezdravý pamlsek, žádné speciální detoxikační kúry podstupovat nemusíte. Věřte, že si vaše tělo s nějakým tím výjimečným prohřeškem pořadí.

comments powered by Disqus


Podobné články


Které bylinky pomáhají regenerovat játra?

Zdraví je velice relativní pojem. A protože všechno má být v harmonii, musí fungovat všechny orgány v těle...
více...

Lidé podvědomě kopírují chování svého okolí

Lidská psychika stále ještě není zcela probádaná, a proto vědci neustále přicházejí se zcela novými poznatky....
více...

Práce ovlivňuje životy lidí a není to vždy povznášející pocit

Práce je základem pro naši existenci. Povznáší a dává našemu životu smysl. Ale i ona může negativně působit....
více...

Detoxikace, kterou provází rozpohybování mízy, je nejúčinnější

Detoxikace je zbavování těla škodlivin. A na tomto procesu se velkou měrou podílí i lymfatický systém. Ten ale...
více...

Špatné dny? Ano, ženy je sice mají, ale je jich pouze několik v roce!

Přestože spousta mužů nemusí souhlasit, ženy jsou podle nejnovějších vědeckých průzkumů velmi příjemné...
více...

Kopřiva pomáhá nejen diabetikům, ale i lidem, kteří chtějí vyčistit své tělo od nejrůznějších škodlivin

Kopřivy rostou všude, i když ne všechna jejich působiště jsou vhodná k následné přípravě léčivých...
více...

Zdravá želatina, která detoxikuje tělo a zlepšuje trávení

Želatina s názvem agar patří mezi zdravé potraviny, jejichž popularita v současnosti stále roste. Jaké výhody...
více...

Tři nápoje, které očistí vaše tělo a nabijí ho novou energií

Zima je už pomalu na odchodu. Přemýšlíte jak vyčistit své tělo po zimě, posílit imunitu a doplnit energii...
více...

Již mírná fyzická aktivita dokáže prodloužit život

Protipólem zdravé stravy a životního stylu je nadváha a obezita. Věděli jste například, že od počátku 20....
více...

Jak skončit se zlozvyky, které vám kazí den a zdraví?

První dny nového roku jsou za námi. Jak je to s vámi a novoročními předsevzetími? Vzdali jste se jich, protože...
více...