Možná i vy máte zkušenosti s děťátkem, které kromě mléka mnoho toho nevypije, a pokud i ano, tak to musí být ochucené nebo slazené. Není třeba ani mluvit o tom, že takové návyky nejsou nejlepší výbavou dítěte do života. Pokud však vytrvale nabízíte vhodné nápoje, většina problémů se alespoň zmírní, pokud nezmizí úplně. Důležité je také být dobrým vzorem - každou chvilku popíjet čistou minerálku, či vodu, k jídlu čaj nebo občas džus. Pokud vy dáváte přednost slazeným limonádám, či ochuceným minerálním vodám, věřte tomu, že vaše dítě také nebude upřednostňovat čistou vodu.
Když odnaučujete od plenek takového "nepijce", budete překvapená, jak málo čůrá. Dosud jste vlastně neměla možnost zjistit přesně jaké množství a jak často vyčurá, protože moderní pleny to dokonale utají samozřejmě kromě té noční, která u dětí, které papají i v noci bývá napitá na prasknutí (pokud maminka dítě v noci z nějakých důvodů nepřebalí ). Jiné maminky mají problém při odučování od plenek zase právě v tom, že jejich dítě čůrá "stále". Každých 10 - 15 - 20 minut si cvrká.
Návyky na pitný režim, ale i způsoby, jakým učíme dítě používat nočník nebo záchod, mohou ovlivnit jeho budoucí chování a případné problémy. Někteří rodiče se snaží do dítěte nalít co nejvíce, jak je jen možné. To však také není dobré. Na druhé straně, pokud jde o dítě, které je již školou povinné, je třeba si uvědomit, že jeho měchýř není bezedný a také nemůže celý den strávit na záchodě, takže by se měl jeho pitný režim alespoň mírně přizpůsobit jiným možnostem. Víte, zda ho učitelka pustí na WC, když mu bude potřebovat? Bohužel, některé to dodnes nedělají. A když bude potřebovat dva až třikrát během hodiny? Navíc, takto se shodí i před spolužáky, kteří něco podobného považují v tom věku nejednou za velmi humorné. Samozřejmě, ne tak, aby dítě nepilo během školního dne vůbec, ale aby se zbytečně nenalévalo, pilo přiměřeně. A už vůbec ne tak, aby dítě bylo žíznivé!
Nedávný průzkum, realizovaný mezi maminkami školáků a předškoláků, ukázal, že pokud jde o pitný režim dětí, jsme na tom lépe než kdysi (ale zdaleka ne ideální), ovšem odhalil i některá negativa. Jedním z nich je fakt, že některé děti ve škole trpí žízní. Kvůli tomu, že nevědí, zda se mohou kdykoli do sytosti napít nebo zda jim bude dovoleno jít na WC (a nebude to trapné), mohou trpět pomočováním a poruchami chování.
Jednoduše děti, které jsou žíznivé, se těžko soustředí, jsou nepozorné a často se hůře učí než děti, které mají pravidelný pitný režim. Žízeň - sucho v ústech je totiž již nejvyšší výzva organismu, že je potřeba doplnit vodu. Žízeň je stres. A ten může vyvolat mnoho problémů a snížit kvalitu našeho života. Pít bychom tedy měli pravidelně, automaticky i tehdy, když necítíme žízeň - a také naše děti.
Konkrétně průzkum ukázal, že postoj učitelů k pitnému režimu se oproti 70. a 80. létům minulého století zlepšil. Téměř polovina učitelů dovolí dětem pít bez omezení a 28,7 procenta s omezením, 8 procent učitelů pít během vyučovací hodiny zakazuje. Překvapující však je, že o tom, kdy a zda děti ve škole mohou pít, nevědělo až 16,6 procent maminek. Podobně je to i s pouštěním dětí na WC. 47,5 procenta učitelů pouští děti na WC bez omezení, 28,7 procenta s omezením a 6 procent nepouští vůbec.
Pokud jde o vhodnost a objem nápoje, většina rodičů se o děti stará správně. 53,2 procenta maminek dává svému dítěti do školy více než 0,5 l nápoje, 25,7 procenta 0,5 l nápoje, 3 procenta dávají dětem peníze na nápoj z automatu. Nicméně 18,1 procenta nedává dětem žádné nápoje.
V žebříčku oblíbenosti u dětí vedou minerálky (26,4%), obyčejná voda (24,2%), slazený nápoj (23,4%). Jak všichni dobře víme, slazené a bublinkové nápoje jsou pro děti nevhodné. Cukr, kromě obezity, způsobuje zubní kaz a obecně škodí dětským zubům a oxid uhličitý dráždí dětský žaludek. Vhodné jsou dětské ovocné a bylinné čaje, které však také mají být slabé a neslazené. Samozřejmě, z času na čas můžeme dítěti dopřát i oblíbený džusík - nejlépe ředěný nebo slazené vody, ale měly by tvořit maximálně třetinu denní potřeby vody.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.