Děti mohou ohrozit léky proti horečce, které jim podají rodiče bez ordinace lékaře

Datum článku: 28. 6. 2016

Máme dětské lékaře a lékaře pro dospělé. A důvod je ten, že malý človíček, to není zmenšenina toho velkého, to je originál, který potřebuje specifickou péči. A stejně tak je tomu i s léky. V případě potíží je třeba vždy vyhledat dětského lékaře a neexperimentovat s vlastní léčbou a léky, které máte doma pro sebe. Většinou dítěti nepropějí, ale některé pro ně mohou být dokonce život ohrožující.

léky, dětské nemoci, horečka, teplota, léky proti horečce, dětský lékař

Léky pro dospělé jsou speciálně pro děti do 6 let nebezpečné

a rozhodně bychom neměli ignorovat nebo bagatelizovat upozornění a specifikace výrobce či lékárníka.Také dětské léky je třeba dávkovat opatrně. V každém případě platí pravidlo, že pokud je stav zvládnutelný bez léků, zbytečně je nepoužívejme! Ať už jde o léky proti bolesti, horečce, nevolnosti, rýmě, kašli, všechny - pokud nejsou určeny pro věkovou skupinu vašeho dítěte, tak mu mohou uškodit. A to i volně prodejné! Nikdy neordinujme dítěti sami léky!

1. Léky proti nevolnosti, zvracení

Mnohé maminky ve snaze ochránit své dítě, ale i svůj čas, auto, domácí prostředí, oblečení, podají dítěti, které trpí akutní nevolností lék proti nevolnosti, aniž jsme se poradili s lékařem. Proč? Protože děti mívají obvykle krátké záchvaty zvracení a dokáží je zvládnout i bez podání léků. I když jde o zdánlivě neškodné léky, pro děti do předškolního věku mohou přinášet jisté riziko komplikací. V případě, že děťátko opakovaně nebo delší dobu zvrací, je nutné navštívit lékaře. Mohlo by dojít k dehydrataci, a zároveň vám řekne i to, jaké přípravky použít k minimalizaci příznaků.

2. Léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové

Tato kyselina je obecně známá jako aspirin (nebo i Acylpyrin, Anopyrin, Acylcoffin, Acifein, atd.) a dítěti může ublížit, dokonce smrtelně. Kyselinu acetylsalicylovou, respektive salicylát by neměly užívat děti do 15 let. Hrozí totiž riziko Reyova syndromu, což je potenciálně smrtelné onemocnění. Pozor, nebezpečné může být i jednorázové užití! Vždy se raději informujte u lékárníka, zda daný lék je vhodný pro děti a zda neobsahuje kyselinu acetylsalicilovou.

  • Co je to Reyův syndrom?

Život ohrožující stav, který způsobuje otok v játrech a mozku. Nejčastěji postihuje děti a dospívající po virové infekci. Nejjasnějšími příznaky tohoto syndromu jsou: zmatenost, křeče a ztráta vědomí. Je nezbytné ihned přivolat lékařskou pomoc. Speciální pozor na aspirin by si měli dávat děti a mládež, kteří se zotavují planých neštovic, nebo z příznaků podobných chřipce. Proč je tak nebezpečný? V případě Reyeova syndromu klesne hladina cukru v krvi dítěte, ale stoupnou hladiny amoniaku a kyselosti. Často dochází k otoku jater a mozku. Otok v mozku způsobí záchvaty, křeče a ztrátu vědomí a otok jater způsobuje rozvoj tukových zásob. Ve stejné době, může játra otékat a rozvíjejí se v ní tukové zásoby. Příznaky Reyova syndromu se obvykle projeví zhruba tři až pět dní po nástupu virové infekce. Tyto příznaky vyžadují okamžitou léčbu.

Léky proti horečce

Pro dítě použijte proti horečce a bolesti lék na bázi paracetamolu nebo ibuprofenu a správně ho nadávkujte. V případě, že je dehydratované, zvrací nebo má astma, či problémy s ledvinami, vředy a podobně, raději se před podáním ibuprofenu poraďte s lékařem. Podle nových studií bychom neměli ibuprofen podávat ani dětem do věku šesti měsíců.

3. Léky proti kašli a nachlazení

Podle Americké asociace pediatrů nejsou volně prodejné léky proti kašli a nachlazení schopny utlumit příznaky onemocnění u dětí, a dokonce za určitých okolností mohou být i nebezpečné, zejména, pokud přeženeme dávku. Každoročně tisíce dětí ve věku od dvou do čtyř končí na jednotce intenzivní péče právě kvůli tomu, že jim byl podán lék proti kašli nebo nachlazení ve vyšší dávce. Varovnými příznaky předávkování jsou ospalost nebo nespavost, žaludeční nevolnost, vyrážka, kopřivka, rychlý srdeční tep.

Pozor na bylinky a homeopatika

Nezapomínejte na to, že pro dítě mohou být hrozbou i léky na bylinném či homeopatickém základě! Vždy se raději poraďte s dětským lékařem! Pozor, ani nižší dávky než předepsané vzhledem k věku vašeho dítěte nejsou OK! Můžete zbytečně zatěžovat dětský organismus, bez toho, abyste něco vyřešili. Pro děti a speciálně v horečce jsou nevhodné i léky určené k cucání a žvýkání, do tří let o nich ani neuvažujte. Nikdy také nepodávejte dítěti lék, který je po záruce nebo určený pro jiné dítě!

Autor: Lenka Kostková