Co je peeling a proč ho provádět?

Datum článku: 17. 8. 2011

Výživné látky se do pokožky nedostanou, pokud jim pravidelný peeling neprorazí cestu. Pokud vás trápí vrásky, vyzkoušejte mikrodermabrazi, problematická pleť ocení chemický peeling.

Proč peeling

Drobné šupiny, šedý odstín, nevelké zanícené vyrážky. Přesně taková pleť se dožaduje peelingu. Pokud ho z pravidelného ošetření vynecháte, na povrchu pleti vznikne silnější zrohovatělá vrstva. Příliš mnoho odumřelých buněk brání proniknutí výživných látek do pokožky. Můžete si dát jakoukoliv masku, sérum nebo ampulku, jejich účinek bude minimální. Postupně se oslabí přirozený ochranný plášť pleti a ta bude citlivěji reagovat na vnější vlivy, viry i bakterie.

Větší výkon po obroušení

Kromě toho, že peeling odstraní odumřelé buňky, pokožku obrousí. Profesionální výrobky, které jsou koncentrovanější a pronikají do větší hloubky, řeší i první znaky stárnutí, jako jsou vrásky či nepravidelné pigmentace. Využít je lze i při potížích s akné. Pokud pokožku peeling "podráždí", nastartuje se a sama začne pracovat na své obnově. Jelikož se naruší pH pokožky a se špatným odejde i to dobré, každé ošetření se uzavírá maskou, sérem či krémem. Hydratační i výživné látky proniknou do rozrušené pokožky snadněji. Obnovovací účinek je tak dvojnásobný. Ale pokud si myslíte, že časté zbrušování zastaví známky stárnutí, ošklivě se mýlíte. Pleť potřebuje po každém ošetření čas na regeneraci.
Dnes je k dispozici velké množství druhů peelingů. Na domácí ošetření jsou vhodné gelové výrobky s drobnými částečkami, salony nabízejí kromě přístrojových peelingů i klasické chemické či enzymové peelingy. Všechny se realizují na důkladně vyčištěné pleti. Vybírají se zejména podle typu pokožky
a problému, který mají řešit. Nevhodné jsou, pokud pleť sužují aktivní záněty. Při příliš silném akné se nejprve obraťte na dermatologa. Peeling podstupte až tehdy, když vám to lékař dovolí.

Domácí ošetření

Na doma jsou vhodné jemné peelingy. Určitě si tvář neošetřujte v rámci sprchy výrobky určenými na tělo. Ty většinou obsahují větší krystalky soli či cukru. Ošetření obličeje může skončit zarudnutím a drobnými ranami. Poraďte se o výběru peelingu s kosmetičkou, která vaši pleť zná. Obecně jsou vhodné gelové či krémové výrobky se zaoblenými kuličkami, jsou nejjemnější. V posledním období se objevily takzvané enzymatické peelingy. Obvykle mají formu hustších krémů a neobsahují mikročástečky. Po párminutovém působení je smyjete vodou. Po ošetření se aplikuje speciální hydratační ampule. Pokud nemáte na domácí proceduru chuť, najdete enzymové peelingy i v nabídce některých salónů. Jelikož peeling pleť prokrví a otevře, na závěr si aplikujte masku. Mastnější typy pokožky si mohou dopřát domácí peeling i dvakrát do týdne, u zralejší i sušší si ho aplikujte maximálně jednou za sedm dní.

Mikrodermabraze

Jde o povrchové zbrušování, které sice působí povrchověji než chemický peeling, ale je možné s ním pracovat cíleněji. Navíc se výborně kombinuje s jinými ošetřeními. Pokud máte problém s hlubokými vráskami na čele, vybrousíme danou plochu a následně aplikujeme liftingové ošetření. Mikrodermabraze je ideální i když potřebujeme rychle pročistit povrch. Na zbroušení se používají speciální hlavice, jejichž povrch je různě drsný. Nástavec odborník zvolí podle typu pleti. Po třicítce, když klesne hladina hormonů a pleť se už obnovuje pomaleji, je ideální kombinovat jednotlivé peelingy s jinými omlazujícími metodami. V tomto případě se však cena zvyšuje. Pokožka vždy dobře reaguje na nový podnět. Po mikrodermabrazi i po chemickém peelingu může pleť zčervenat, případně se oloupat i tři dny po zákroku. Je to přirozená reakce. Po peelingu jsou vhodné extrémně hydratační výrobky, které dostanete na domácí ošetření. Ampule si můžete aplikovat každý den, masky minimálně dva-až třikrát do týdne.

Obruste se všichni!

Peelingy jsou vhodné pro všechny věkové kategorie a rovněž pro dámy i pro pány. Neměli by na ně zapomínat zejména lidé s mastnou a smíšenou pletí. Majitelé suché pokožky k nim musí přistupovat opatrněji. V případě atopického ekzému či seboroické dermatitidy musíte peeling konzultovat s ošetřujícím lékařem. Osobně jim tento typ ošetření nedoporučuji, protože nikdy nevíte, jak pokožka zareaguje. Dvojnásob to platí, pokud je ekzém v zánětlivé fázi.

AQUAABRAZE

Tuto proceduru najdete i pod označením skinscaper nebo ultrazvukový peeling. Je nejjemnější a nejpovrchnější z procedur, která je vhodná i pro suchý typ pleti. Na odlíčenou tvář, ošetřenou jemným peelingem, kosmetička štětcem nanese tekutinu. Zároveň po tomto místě prochází špičkou přístroje, který přenáší vibraci. Kmity rozprašují nanesenou tekutinu a způsobují odlupování odumřelých buněk pokožky. Působením vysoce frekvenčního ultrazvuku pleti zároveň poskytneme jemnou, ale intenzivní mikromasáž. Na závěr ošetření můžeme aplikovat masku, případně sérum. Výsledkem je rozzářená, regenerovaná pleť. Tuto proceduru je vhodné opakovat každé tři týdny a je ideální pro kombinování s jinými omlazujícími ošetřeními. V salonu v tomto případě strávíte přibližně hodinu a půl. Aquaabraze, stejně jako mikrodermabraze, se nebije se slunečními paprsky, ale vyběhnout ze salonu na pláž je rizikové. Stejně nevhodné je i solárium.

Aby to šlo hladce

✓ Pokud to není nezbytné, nenanášejte si po peelingových procedurách make-up. Pleť zpracovává živiny ještě osm až deset hodin po zákroku. Ošetření si naplánujte na pozdní odpoledne, abyste se nemusely mýt. Jen tak si pokožka naplno vychutná všechny výživné látky.

✓ Mladší ročníky mohou peeling absolvovat častěji. Jejich pleť je mastnější a rychleji se regeneruje. Například chemický peeling se může opakovat již po deseti dnech.

✓ Ani hloubkový chemický peeling vám zcela nevymaže vrásky a pigmentové skvrny. Ošetřením se jen zredukují. Zázračné vyhlazení nečekejte ani u jizviček. U většiny typů nastane maximálně patnáctiprocentní zlepšení. Přes mikroskop je viditelné, pouhým okem ho však nezachytíme.

✓ Při kterémkoliv peelingovém ošetření se obrňte trpělivostí. Výsledek neuvidíte ihned, pleť se zcela obnoví v průměru do tří měsíců. Kolagenová, elastinová vlákna a celé podkoží potřebují čas na regeneraci.

CHEMICKÝ PEELING

V nejhlubších vrstvách kůže působí takzvaný chemický peeling. Je vhodný pro ošetření normální až mastné pleti. Nejčastěji se při něm používá kyselina glykolová, která se získává ze třtiny. Mnozí lidé se jí obávají, protože v minulosti se stalo, že nedostatečně připravenou pleť sedmdesáti, případně osmdesátiprocentní kyselina spálila. V našich studiích používáme maximálně třicetiprocentní koncentraci nebo kombinované kyseliny. Jednou z jejich výhod je, že zpomalí pronikání kyseliny glykolové. Ta totiž velmi rychle vpadne do hloubky, což pociťujeme jako štípání a bolest. Každý chemický peeling vyžaduje pečlivou přípravu pleti. Už měsíc před samotnou procedurou si potíráme obličej desetiprocentní kyselinou glykolovou. Koncentrace se postupně zvyšuje. Na začátku vlastního ošetření je klasické hloubkové čištění, pak vám odborník aplikuje chemický peeling. Nechá se účinkovat tři až deset minut.
Po chemickém peelingu počítejte se zarudnutím pleti, trvá pár hodin až tři dny. Stav pleti se může přechodně zhoršit, protože všechno vychází na povrch. Pokud se objeví alergická reakce, svědění a pupeny, ihned na potíže upozorněte odborníka. Pokud absolvujete ošetření v kosmetickém salonu, nedoplňujte ho domácím peelingem. To by už pleť nezvládla. Ošetření si naplánujte od podzimu do jara. Kyseliny totiž zvyšují citlivost pokožky na slunce.

Autor: Lenka Kostková