Co by nemělo chybět v domácí lékárničce pro miminko?

Datum článku: 23. 8. 2016

Malé dítě, velká lékárna? I tak to může v domácnostech s malými dětmi vypadat. Zatímco jste jako bezdětní měli doma pouze jedno balení tablet na bolest hlavy, dezinfekci a náplast, nyní nevíte kam s léky. Určitě je dobré, být zodpovědný rodič a raději se předzásobit, ale nic se nemá přehánět. Hlavně kontrolujte stáří léků a včas prošlé léky likviduje. A co by nemělo chybět v lékárničce pro miminka?

domácí lékárna, miminko, léky, masti, olivový olej, opruzeniny

V lékárně skoro každý den?

Miminko je sice zdravé, ale i tak v prvních měsících jeho života utrácíte nehorázné peníze při každém "zastavení" se v lékárně, které jsou v poslední době doslova na každém rohu. Nejste úzkostliví, ani nechcete do svého potomka tlačit zbytečně mnoho chemie. Ale jsou záležitosti, kterým se ani při tom nejlepším možném zdravotním stavu nevyhnete. Ošetřování novorozence, koliky, soplíky, zoubky, teploty, a mnohé další trampoty sužují nejednoho rodiče. Pokud jste vícenásobní rodiče, máte plnou výbavu vždy připravenou a po ruce, ale pokud držíte v náručí své první dítě, měli byste si ji předpřipravit.

Co v domácí lékárničce rozhodně nesmí chybět?

V úplně prvních týdnech se nesmí podávat téměř žádné léky. Cokoliv se přihodí, musíte ihned konzultovat s dětským lékařem, nebo alespoň s lékárníkem, který vám poradí, jaké léky se podávají odkdy, měsíce a v jakých množstvích. Váš první nákup by měl obsahovat spíše jiné záležitosti, jako např. líh na čištění pupíku, digitální teploměr, olivový olej na natírání po koupeli, salicilový olej na mazivkové krusty na hlavičce, krém na suchou a popraskanou pokožku, a také na opruzeniny. Prakticky jakákoli kosmetika by měla pocházet v tomto nejcitlivějším období z lékárny a zakoupena by měla být po konzultaci s personálem nebo přímo pediatrem. Při koupání nepoužívejte přípravky, pouze vodu, případně dětské mýdlo. Nejnověji se nedoporučuje po koupeli pokožku olejovat, nebo mastit, ale pokud přece, tak lékárenský olivový olej je nejideálnějším řešením.

Bolesti bříška, koliky, zácpy

Asi 95% dětiček potrápilo rodiče bolestmi bříška. Nemusí jít vždy nutně o koliku, ale po dlouhých měsících, během nichž přijímalo živiny prostřednictvím pouze mateřského mléka, musí se jeho trávicí systém přizpůsobit změně v podobě přímého přijímání potravy. Pokud si preventivně pořídíte jedny homeopatické kapky, čípky, mastičky na bříško, nebo fenyklový čajík, nic se nestane. I ohledně těch se poraďte, jsou totiž různé druhy na různé obtíže, a také může každé dítě jinak reagovat. Při kolikách je velmi užitečná i rektální kanyla.

Rýma

Co u vás rozhodně nesmí chybět je odsávačka hlenů, nejlépe připevnitelná na vysavač, a nosní sprej s mořskou vodou, případně jiné kapky, které doporučí lékař. Do tří měsíců by se neměly vstřikovat přímo, ale nosík by se měl vytírat vatovým tamponem namočeným v ní.

Teploty, horečky, bolesti

Do 37 stupňů nepodávejte nic. Toto je teplota, která startuje imunitní systém a učí tělo vypořádat se s ní samo. Sirupy, nebo účinnější čípky na snižování horečky, nebo bolesti, se většinou smějí podávat až od třetího měsíce, ale i tak je mějte po ruce!

Ranky

Pokud se děťátko poškrábe, ale vzniknou drobné prasklinky na suché kůžičce, vyčistíme je jen čistou vodou. V případě, že jsou hlubší a větší, můžeme použít, tak jako u pupíku - nízkoprocentní líh.

Rady

Zdraví miminka je to nejcennější a nejdůležitější, co máte. Při jeho chránění nehazardujte a nehrajte se na vševěda. Mohli byste mu spíše uškodit, než pomoci. V příručkách pro mladé rodiče, ani na internetu se nedozvíte vždy všechno. Panika a ukvapené provizorní řešení nepomohou. Vždy vše konzultujte s svým pediatrem, o všech změnách v zdravotním stavu dítěte ho informujte, stejně tak i o léčivech, které jste mu podali, poraďte se s lékárníky, čtěte příbalové letáky, léky svévolně nekombinujte a ani neměňte léčbu, kterou vám doporučí dětský lékař. A už vůbec neposlouchejte rady "zasloužilých" matek, kterým zaručeně pomohlo to či ono. Každé dítě je jiné a jinak na různá léčiva reaguje. Co jednomu pomůže, druhému může dokonce vážně ublížit!

Autor: Martina Dvořáková