Čištění šperků po domácku aneb hodně muziky za málo peněz

Datum článku: 11. 6. 2019Znáte to, otevřete doma krabičku s novým šperkem, který svým třpytem dokáže ozářit celou místnost. Pyšně si jej nasadíte, hrdě jej den co den nosíte a po nějakém čase zjistíte, že jeho třpyt je fuč. Jak vrátit denně nošené zlaté prsteny zpět do oslnivé hry? A co ostatní zlaté a stříbrné cennosti? Možná o tom ani nevíte, ale vaše domácnost ukrývá takové čistící pomůcky, které směle konkurují těm profesionálním. Které to jsou?

Čištění šperků po domácku aneb hodně muziky za málo peněz

Mýdlo

Mýdlovou nebo saponátovou koupel ocení především šperky, které nosíte na rukou. Jejím úkolem je zbavit cennosti prachu a mastnoty. Co si budeme povídat, ať už stříbrný prstýnek nebo zlatý náramek na ženské ruce dost trpí, protože dámy nedají dopustit na hydratační krémy. Ale teplá lázeň nebo krátké povaření stříbrných i zlatých skvostů ve vodě s kapkou odmašťovače navrátí ztracený lesk.

Citron

Tento žlutý zázrak aspiruje na nejlepšího pomocníka roku. Kromě jeho širokého využití při úklidu domácnosti si skvěle poradí také se zelenými skvrnami na vašem zlatém klenotu. Pokapejte jej citronovou šťávou, nechte chvíli působit a omyjte pod vodou. Pro vyčištění stříbra můžete k citronové šťávě přidat také vodu a sůl.

Prášek do pečiva

Kromě buchet se prášek do pečiva skvěle hodí jako leštidlo. Chcete-li jím vyčistit své zlato, trochu jej naneste na vlhký hadřík a šperk přetřete. Mějte ale na paměti, že zlato je měkký kov, proto šetřete silou. Stříbro oproti tomu snese silnější masáž, ale samozřejmě dávejte pozor, ať šperk nepoškrábete. Smíchejte tři díly prášku do pečiva a jeden díl vody a vzniklou pastou přetřete své klenoty. Poté je důkladně opláchněte.

Alkohol

O alkoholu se říká, že je metla lidstva, ale šperkům svědčí. Stříbru prospěje, když ho jednou za čas necháte 10 minut louhovat v šálku vodky. Kousky, které zdobí diamanty a smaragdy takovou lázeň ocení nejvíc, tento čirý alkohol totiž drahokamy skvěle odmastí a rozzáří.

Zlato je věrné své barvě a nejvíce si libuje ve světlém pivu. Dopřejte tak svým zlatým náušnicím celonoční koupel v tomto lahodném moku. Následující ráno si nemusíte dělat starosti s nějakým rozjasňovačem pleti, tuto úlohu s vděkem převezmou znovuzrozené náušnice.

Tak co říkáte, máte doma všechny výše uvedené suroviny? A určitě se ve vaší šperkovnici najde taky pár kousků, které čekají na vyčištění. Teď už však na nic čekat nemusíte, pusťte se do směle do toho!

Autor: Lenka Kostková