Odborná prohlídka města zdarma? Zkuste free walking tour!

Cestujete na vlastní pěst a chcete se o cizím měste dozvědět něco víc? Zúčastněte se odborné prohlídky s výkladem, pro kterou je zažitý anglický termín "free walking tour". Tato prohlídka má své výhody, ale také je třeba brát do úvahy i některá negativa. 

cestování, prohlídka města, průvodce, free walking tour

Free walking tour

Tento termín je ve světě zažitý v anglické podobě a velmi vzácně ho najdete použitý v jiném jazyce. Důvod je jednoduchý. Je to prohlídka města, která je připravena zejména pro turisty. A jakým jazykem se turisté dorozumívají v zahraničních zemích? Ano, je to převážně anglicky. Tato prohlídka bývá téměř vždy v anglickém jazyce, ale v některých městech natrefíte i na jiné celosvětově rozšířené jazyky. Například v Amsterdamu se provádí free walking tour i v španělštině. Jak již bylo zmíněno, free walking tour je prohlídka města (nebo i místa) se zaučeným průvodcem, který říká na jednotlivých zastávkách odborný výklad o tom, kde jste, co se tam stalo v minulosti, co se tam děje teď a co ještě můžete navštívit. Tyto prohlídky mají většinou pouze jednoho průvodce, a proto je i počet účastníků omezen. Pointou je, aby si každý člověk, který se této přehlídky zúčastní, odnesl nové poznatky o městě. A to není možné, pokud by na ulici stálo 200 lidí, kteří průvodce nejenže neslyší, ale ani nevidí.

Hledejte v internetových vyhledávačích

Téměř v každém hlavním městě (i v Praze) se pořádají takové prohlídky. Jak se však dozvědět, zda je potřeba se na ni zaregistrovat a kam se v jakou hodinu dostavit? Vše, co budete muset pro to udělat, je naťukat do Googlu město, ve kterém chcete prohlídku absolvovat spolu s heslem free walking tour. Každá taková společnost má svou webovou stránku, případně Facebook, kde jsou veškeré informace o tom jak se zaregistrovat, v jakých časech se prohlídky začínají a kde je tzv. meeting point (místo srazu). Meeting point je většinou u jedné z nejvýznamnějších památek, aby nikdo neměl problém tam trefit.

Platba za prohlídku

Na těchto prohlídkách to funguje následovně. Prohlídka se vám líbila? Výborně! Dáte průvodci takovou finanční odměnu , jaká si myslíte, že je adekvátní za jeho služby. Prohlídka se vám nelíbila? Škoda. Průvodci nejste povinen na konci dát žádné peníze, pokud jste vůbec nebyli spokojeni s jeho službami. Tento typ prohlídky by se ale neměl zneužívat a odejít bez zaplacení i z dobré prohlídky. Jak vám i sami průvodci jistě řeknou, průvodci od společnosti, která free walking tour organizuje, nejsou placeni a jejich jediný příjem je přímo od vás. Běžná cena, kterou je vhodné po dobré prohlídce dát je okolo 10 € za osobu.

Rady před absolvováním prohlídky

 • Před tím, než se na nějakou prohlídku vydáte, přečtěte si na internetu recenze na společnost, která v daném městě tyto prohlídky organizuje. V případě, že existuje více společností v jednom městě (což je v metropolích běžné) zvažte, která je pro vás nejvhodnější. Free walking tour nemusí být pouze o hlavních historických památkách. Prohlídky se často člení i podle toho, na co se v daném městě zaměřují. V Berlíně například můžete kromě klasické prohlídky, která spojuje historii, architekturu a také umění, absolvovat prohlídku, které se zaměřuje na Berlín v čase nacismu nebo na alternativní uměleckou stránku Berlína.
 • Na free walking tour se nejvíce vyplatí jít hned v první den, který strávíte ve městě. Důvod je jednoduchý. Za tři hodiny prohlídky získáte určitý přehled o tom, co ve městě je a později se můžete na místa, která vás nejvíce zaujala vrátit a prozkoumat je podrobněji. Pokud se vám i stane, že tour nebude zdařilá, zorientujete se ve městě a později si můžete udělat tour po svém.
 • Na tour přijďte s mírným časovým předstihem, protože pokud se opozdíte, může se stát, že přijdete na místo setkání a vaše skupina bude již na první zastávce.
 • Jak jste se asi již dovtípili z názvu těchto prohlídek, během celé tour se budete pohybovat pouze pěšky. Připravte se tedy na přibližně 3 hodiny chození a postávání na místě. Pokud nejste v nejlepší fyzické kondici zvažte, zda takovou prohlídku chcete absolvovat. A pokud jste i v dobré kondici, určitě si vezměte s sebou menší láhev s vodou a pohodlné boty.

Výhody free walking tour

 • Dozvíte se o městě informace přímo od člověka, který tam žije.
 • Informace se lépe přijímají, když je slyšíte přímo na místě, kterého se týkají, než kdybyste si je měli číst z turistického průvodce.
 • Průvodci jsou většinou mladí lidé, kteří mluví zajímavě a poutavě.
 • Můžete se ptát na tolik otázek, kolik jich budete chtít zodpovědět.
 • Vezmou vás na místa, kam byste se jako běžní turisté nedostali.

Nevýhody free walking tour

 • Celý dojem z prohlídky záleží na průvodci. Pokud vám nesedne, prohlídka se vám nemusí líbit.
 • Průvodce vás může vzít na místa, která jste již viděli nebo pro vás nejsou až tak zajímavá.
 • Špatné počasí umí prohlídku pořádně znepříjemnit.
 • Tour není vhodná pro lidi, kteří rádi poznávají a objevují místa sami a také necestují proto, aby viděli hlavní turistické památky, ale aby také poznali život lidí, kteří ve městě žijí.

comments powered by Disqus


Podobné články


Mokré boty nepatří do vany!

Obuv, to je nedílná součást praktického a zároveň módního vybavení moderního člověka. Boty se nosily již...
více...

Beruška asijská nesnáší vůni ořechů

Na podzim, když už si pomalu odvykáme od komárů a dalšího bodavého hmyzu je zde další problém. A sice invaze...
více...

Cestování se zdravým občerstvením

Cestování, to není jen koupit si jízdenku nebo nasednout do auta či na kolo. Cestování, to je také stravování...
více...

Zimní dovolená - lyžování v exotických zemích

Letní dovolená je za námi a teď je ten pravý čas na plánování zimní dovolené. Pokud rádi lyžujete...
více...

Blesk zabíjí lidi, kteří zmatkují a schovávají se na nebezpečná místa

Blesk je přírodní elektrostatický výboj, který vzniká během bouřky. Nebezpečný je zejména při pobytu ve volné...
více...

Jak si užít dovolenou? Neplánujte a uvolněte se!

Letošní dovolenou má většina z nás za sebou. A jaké byly dojmy? Možná někdo z vás odpoví, že dovolená...
více...

Slovenská jezera lákají v létě, na podzim i v zimě

Rádi cestujete, ale nelákají vás velké dálky? A kdy jste naposledy byli na Slovensku? Je tam krásně, snadno se...
více...

Jak s klidem odcestovat z bytu, když v něm máte živé pokojové rostliny?

Máte v bytě zeleň a odjíždíte na delší dovolenou? Neradi byste o rostliny přišli a sousedé nemají čas nebo...
více...

Jak sbalit kufr na dovolenou a nic nezapomenout doma?

Dovolená je super, ale většina z nás prožívá nejprve stres, který způsobuje to, že neumíme balit. A protože...
více...

Hledání partnera na celý život je někdy dlouhodobá záležitost, ale vytrvejte!

Život single je na první pohled jednodušší, ale není dobré v něm dlouho setrvávat. Když už jste se nabažili...
více...