Obecné rady, které se vám mohou před cestou do zahraničí hodit

Datum článku: 6. 12. 2016

Před cestou si zjistěte vše o situací v zemi, kterou chcete navštívit. Mohou se vám hodit místní zákony, co vám hrozí za milování se na pláži, za jízdu v opilosti, nebo jaké hrozby plynou například z pití vody z řeky. Bohužel i na to je třeba pár lidí upozornit, že i když řeka vypadá čistá, čistou být nemusí. Vízové ​​podmínky by vám v každé cestovce představili, jinak však při cestování na vlastní pěst nezapomínejte ani na vlastní pojištění, dostatek peněz a další možné komplikace, které vám představíme.

Obecné rady, které se vám mohou před cestou do zahraničí hodit

Zavazadla

Letecké společnosti umožňují pro jednoho cestovatele od 15 do 20 kg. Ryanair má například 15 kg. Exotické lety některých přepravců také. Jiné lety zas mají podmínku 20 Kg. S těžším kufrem by už byl opravdu problém při jeho přepravě a přenášení. Při převozu golfbag a surfařské desky je třeba takovou věc nahlásit cestovce, nebo přepravci předem, ať počítá s váhou. Letadlo je přece jen už dost těžké a nějaký detail by nemusel hrát roli, avšak může.

Na letišti

Buďte nejméně dvě hodiny před odletem na letišti. Dlouhé řady při odbavování klientů bývají někdy až příliš dlouhé, zvláště pokud si chce důchodce povyprávět, jaké to bylo kdysi, že se nikam nedostal, jen do Jugoslávie ... Mějte všechny doklady u sebe, už při nastupování do letadla však mějte i hotovost pro případ placení víz a podobně. Málokde se dají víza platit kartou, pokud vůbec. Vízovou povinnost mají Češi jen v některých zemích, EU a současná situace otevřela cestu a bezvízové ​​vstupy do více zemí, kde se vstup ještě donedávna platil. Důvod, proč být na letišti v předstihu je i ten, že ne každý se umí orientovat na letišti a v jednotlivých terminálech / částech / chodbách. Pokuste se držet takové skupinky turistů, o které stoprocentně víte, že mají stejnou destinaci, leteckou společnost, ale i čas odletu jako vy.

Na palubě letadla

Na palubu si neberte v žádném případě žádné nože, manikúru, pilník, nůžky, ostré sklo, jehlice, jehly, absolutně žádné světlice, petardy a hlouposti, které děti rády vezmou schválně. Zbraně už vůbec. Hrozí z toho i případ policejního vyšetřování a v zahraničí se domluvit a vyváznout bez komplikací a zdržení v takovém případě je opravdu problém. Na palubu nepatří nic z toho a ještě také spreje, kosmetika v nádobách více než 100 ml a podobně. To vše musí jít do kufru. Na palubu si berete jen zavazadlo max o hmotnosti 5 kg. Můžete si vzít vlastní svačinu, sušenku, či pečivo. Ne však nápoje. Pro děti s kojeneckou výživou se může vzít láhev, při celní kontrole se z ní napijte jako náznak toho, že jde opravdu o kojeneckou výživu, kterou dítě potřebuje. Něco takového v nabídce letadla nemají. Kočárky a dětská odrážedla se dávají při odletu a odnášejí do zavazadlového prostoru. 

Jak poznat špatný cestopis?

Na internetu najdeme množství cestopisů a stránek o cestování. Ty, které jsou plné hloupostí a jen násilím sepsaných vět, popletený faktů a často klíčové údaje jsou jen špatným překladem, nebo nepochopením, jsou právě ministránky, kterým dominuje velké množství reklamy, a poznáte je například i tak, že obsahují jen minimum informací a množství reklamy na koupení zájezdů přes internetových prodejce a různé pochybné společnosti. Stránky, jejichž obsah byl uměle vytvořen a bez kontroly pravdivých informací sepsán v stručných informacích vám nepřinese nic nového, a dozvíte se jen minimum, případně fakta s mylnými informacemi, jak je možné nejednou vidět.

Buďte tolerantní

Buďte tolerantní vůči jinému náboženství a pleti. Jste například v Africe a zírat na domorodce a smát se mu pro jeho barvu pleti je absolutní absurdní pitomost a ubohost. V každé zemi se žije jinak, v každé jsou jiné hodnoty a ne všude mají stejný zvyk a jazyk. Ale pokuste se být tolerantní i vůči ostatním turistům. Například v situacích, kdy si koupíte výlet v určité destinací a jiní by rádi slyšeli výklad. Nechat své děcko ať kope do delegáta, skáče mu do řeči, dělá se velmi moudré a snaží se ho překřičet, je smutné, zvláště pokud rodiče své dítě ignorují. Upozorníte rodiče, že byste si rádi poslechli, co je to tam za horu a skalní útvar a ještě můžete být nemile překvapeni, když vám začne otec nadávat a vyhrožovat vám. 

Nenechte si znechutit dovolenou


Nedovolte, aby vám dovolenou znechutil jeden velký vůdce, který se hraje za obhajovatele spravedlnosti a burcuje lidí v případě nějakého problému v hotelu. Pokud sami nemáte žádný problém (křivě zavěšený obraz, žádné české kanály v TV v Egyptě a podobné časté problémy rekreantů), nekažte si dovolenou, ignorujte takové problémy a věnujte se svému problému. Přišli jste si odpočinout.

Drobnosti

Drobnosti jako redukce na elektrické zásuvky, náhradní paměťové karty a nabíječky na baterky včetně mobilních telefonů jsou asi samozřejmost. U mobilních telefonů myslete na to, že v zahraničí potřebujete službu roaming. Bez ní se vám laicky řečeno při překročení hranic stane mobil zbytečný, maximálně ho využijete na hry, nechytíte síť, nedá se volat, posílat a přijímat SMS, nic. Roaming se musí aktivovat ještě v ČR, případně pokud ho máte automatický, informujte se přímo v prodejně či u více zdatných cestovatelů.

Dodržujte pitný režim, opatrnost a opalování

Zejména v teplých zemích bezpodmínečně dodržujte pitný režim. Slunce může být mnohem intenzivnější než to naše. Horka a působení na naši pokožku nepodceňujte. Frajery, kteří si myslí, že jim žádné slunce nebude poroučet a že zarudnutí pokožky je přirozený jev, jejich pravda často neopustí ani den poté, co se nemohli vyspat a pohnout a s úsměvem, že je všechno tak jak říkají, se v tajnosti natřou v tichosti ukradeným krémem manželky, jen ať neztratí svou hrdost. Natírejte se dostatečně. Bolesti a následné problémy s rakovinou kůže vám nikdo nevrátí. Cestujete do teplých zemí v severní Africe nebo v podstatě kamkoliv, kde to praží včetně hor, nepodceňujte sluneční záření a je dobré mít i pokrývku hlavy a sluneční brýle. Chorvatsko dokáží znechutit ježci, tak nezapomeňte ani na obuv do vody, což platí i pro korálové oblasti a kamenité pláže. Obezřetnosti však nikdy není dost, proto si v nepoznaném prostředí není radno hrát na machry. Skákání do vody ze skal se už nejednou stalo tragickými i přesto, že lidem před vámi se nic nestalo, stále můžete být první, co skončí na vozíku. Malá chyba, nešťastný pád a následuje opravdu komplikované období převozu domů, léčba a nákladnost takového problému!