Dovolená ničí srdce, ale určitě si ji dopřejte!

Datum článku: 28. 8. 2019

Infarkt na dovolené? Tak to vůbec nemusí být výjimečná zdravotní komplikace, na kterou si zaděláváme každodenním stresem. Navíc před dovolenou naše stresové situace gradují. Potom se nedokážeme odpoutat od pracovních povinností ani na dovolené a srdce nám tam dočasně vypoví službu. Že se vás to netýká? Tak to je dobře, ale možná byste jen chtěli, aby se stres u vás natrvalo nezabydlil.

Dovolená ničí srdce, ale určitě si ji dopřejte!

Léto ničí srdce

Léto je pro srdce nejhorší období. Doplácejí na to zejména mladí. Vědci z Harvardovy univerzity předpokládají, že stejným rizikem jako kouření či vysoký tlak je stres. Přestože se dosud se uvažovalo jen o jeho nepřímém vlivu - stresovaní lidé častěji sahají po upokojovačích jako jsou cigarety, kalorická jídla či alkohol, ukázal se i přímý vztah. 

Chronický stres

Srdečně-cévní systém reaguje na stresové situace obrannými mechanismy - zvýšením tepové frekvence, krevního tlaku i dechu. Po jejich pominutí se dostávají opět do normálu. Přiměřený stres je pro člověka nezbytný. Pokud je však nadměrný a negativní stres přetrvává déle, obranné mechanismy se zafixují. Tlak zůstává trvale vyšší, stejně tak i tep. U někoho může i relativně malý stres vyvolat nadměrnou reakci. Někdo i velký stres zvládá bez potíží. Problém je chronický stres, který se opakuje neadekvátně často. Tehdy se i menší stres může časem změnit na velmi intenzivní. Takový stres může mít za následek vznik různých onemocnění. Nejen kardiovaskulárních, ale i zažívacích, neurologických nebo psychických. Obezita, kouření a nedostatek pohybu negativní vliv chronického stresu ještě zhoršují.

Práce do poslední chvíle před odjezdem

Mnozí do poslední chvíle před dovolenou řeší pracovní záležitosti a odnáší si je v hlavě s sebou. Trvá ještě několik dní, než tělo přepne z pracovního do dovolenkového režimu. Hladina adrenalinu postupně klesá, normalizuje se zvýšený krevní tlak i zrychlený tep. Zatímco v práci pod časovým tlakem napumpování adrenalinem jakž takž fungujete, pokud zastavíte, vyčerpání organismu se projeví naplno. Během celého roku a zejména těsně před dovolenou jste v pracovním nasazení. Zvýšené hodnoty stresových hormonů udržují organismus připravený na zvládání zátěže. Po prvních třech až pěti dnech dovolené se fyzicky uvolníte a z nerovnováhy může vyplynout poškození srdeční cévy s následným infarktem!

Tři týdny dovolené jsou nutnost

Možná i vy máte problém jednoduše vypnout. Na odpočinek od celoročního stereotypu třeba minimálně jednu třítýdenní dovolenou bez přerušení. V praxi však mnozí narážíme na praktické překážky, které takový scénář objektivně neumožňují.  Ačkoli to, kolik komu stačí, je individuální. Někomu pár dní, někomu dva týdny. Dovolená by měla být vždy spojena s různými fyzickými aktivitami jako plavání, cyklistika, míčové hry... Přiměřená dynamická fyzická aktivita je nejlepší způsob, jak odbourávat nadměrné zatížení a významně snížit negativní účinky stresu. 

Arytmie z alkoholu, stresu a dehydratace

Kromě vyššího rizika infarktu ze stresu hrozí turistům další nebezpečí. Lékaři si v minulosti všimli, že přibývají dosud zdraví lidé se srdeční arytmií. Zjistilo se, že to souvisí se stresem, s dehydratací a se zvýšenou konzumací alkoholu během dovolené. Lidé mají poruchu srdečního rytmu, srdce začne bít nepravidelně, často vznikne až fibrilace srdečních síní. Předsíně nepracují, jen se chvějí. Člověk to může pociťovat jako chvění srdce, nepravidelný tep, bušení srdce, celkovou slabost nebo pocit na omdlení. tyto příznaky se nazývají Syndrom dovolenkového srdce.  Arytmie může v průběhu dvaceti čtyř hodin sama bez léčby vymizet. Pokud ne, je nutná léčba. 

Rada na závěr

Nesnažte se na dovolené vyzkoušet všechny adrenalinové zážitky. Pokud se celý rok nehýbete, mohlo by vás to odrovnat a zakazit celou dovolenou. Relaxujte a dovádějte s ohledem na svůj aktuální zdravotní stav, věk a podnebí, ve kterém se nacházíte. Pamatujte na to, že vysoká venkovní teplota vyčerpává i při pouhé chůzi, natož když se rozhodnete sportovat. Potom se o sportování pro zdraví, nedá vůbec mluvit!

Autor: Lenka Kostková