Cestování se zdravým občerstvením

Datum článku: 21. 10. 2019

Cestování, to není jen koupit si jízdenku nebo nasednout do auta či na kolo. Cestování, to je také stravování na cestách. Samozřejmě, že s sebou na krátké výlety netaháme jídlo na celý den, zvláště, když se nechystáme nikam do hor, kde nepotkáme živáčka, natož bufet s teplým jídlem. Ale něco malého na cestu se vždy hodí. Poradíme vám, co by mělo být, aby jásal váš žaludek, ale i vaše výkonnost a navíc vás netížila zbytečná kila v batohu či tašce.

Cestování se zdravým občerstvením

Berte jídla, která opravdu zasytí

Pokud máte více času na přípravu, uvařte si zdravé jídlo. Na cesty jsou oblíbené například různé plněné tortilly nebo těstovinové saláty, které jsou výborným zdrojem energie, a přestože jsou lehce stravitelné. Ale měli bychom být při jejich výběru opatrní, zejména pokud se snažíme udržet si štíhlost. Běžné těstoviny neobsahují žádné bílkoviny a jsou vyrobeny pouze z vody a mouky. Určitě jste si i vy všimli, že po nich rychle dostanete hlad a zvyšují vám hladinu krevního cukru. Výživoví poradci proto doporučují sáhnout po takových těstovinách, které obsahují i bílkoviny. Právě díky nim mají takové těstoviny optimální sytící vlastnosti a vzhledem k tomu, že obsahují pouze rostlinné bílkoviny, jsou skvělou alternativou pro všechny, která se rozhodli ze své stravy vyřadit maso. Vhodnou náhradou za tortillu je proteinová omeleta, která vás svým složením zasytí zdravějším způsobem. Hravě do ní zabalíte zeleninu, a na její konzumaci nepotřebujete žádné příbory, jen čisté ruce.

Obložené chleby

Rádi si na cestu namažete do tašky nějaký obložený chléb? Natřete si na něj avokádo! Tato superpotravina se stala hitem mnoha domácností a určitě patří do zdravého jídelníčku. Avokádo není zelenina, ale řadí se mezi ovoce s nejnižším podílem vody a nejvyšším podílem zdravých tuků. Obsahuje jich až 80% a jejich výhodou je, že se neukládají do těch našich tělesných, ale naopak, pomáhají při jejich spalování. Kromě zdravých tuků obsahuje avokádo i železo, hořčík, měď nebo draslík a velké množství vitamínů. Jeho chuť není výrazná, což umožňuje připravit si ho na několik způsobů, které nikdy neomrzí.

Rychlá pomoc, když docházejí síly

Jsou chvíle, kdy prostě nemáme možnost vytáhnout z batohu svou jídelní krabičku s připraveným jídlem, ale hlad se už hlásí o slovo. Pokud v takové chvíli obvykle sáhnete po sladkostech, zvolte raději zdravější varianty, například proteinovou tyčinku. Při jejím výběru se podívejte na to, aby obsahovala minimum cukru, ale zato dostatek kvalitních bílkovin, které se intenzivně podílejí na vašem rychlém a zejména dlouhodobém pocitu sytosti. Na výběr máte z množství různých příchutí. Pokud tedy k vaší vysokohorské túře neodmyslitelně patří čokoládové tatranky, vyzkoušejte malou změnu v podobě proteinové tyčinky s čokoládovou příchutí. Uvidíte, že se z nich rychle stanou vaši parťáci do hor.

Voda je základ

Ve vašem batohu by určitě neměla chybět láhev vody. Na výběr máte z množství balených pitných vod, pramenitých nebo minerálních vod a určitě vás velmi dobře osvěží i jen obyčejná pitná voda z kohoutku. Ve velmi teplém počasí je ale lepší, sáhnout po minerálkách s obsahem sodíku (Na) a chloridových (Cl) iontů, abychom doplnili sůl, kterou tělo při vysokých teplotách velmi rychle ztrácí. Pokud se snažíte hubnout nebo se zdravě stravovat, pozor si dávejte na slazené nápoje. Ty nejenže neutiší žízeň, ale způsobí vám žízeň ještě větší. Navíc jsou to zbytečné kalorie! Pokud už neslazený nápoj opravdu nevypijete, zkuste si do vody vymačkat třeba limetku a osladit ji stévií.