Blesk zabíjí lidi, kteří zmatkují a schovávají se na nebezpečná místa

Datum článku: 27. 8. 2019

Blesk je přírodní elektrostatický výboj, který vzniká během bouřky. Nebezpečný je zejména při pobytu ve volné přírodě. V letošním roce prudce stoupl počet lidí, které zasáhl blesk a bohužel i lidí, kteří setkání s ním nepřežili. Proto nebude na škodu, zopakovat si pravidla, jak se chovat za bouřky.

Blesk zabíjí lidi, kteří zmatkují a schovávají se na nebezpečná místa

1. Bouřka při horské túře

V horách jsou bouře častěji než v nížinách, mají dramatičtější průběh a vyšší frekvenci blesků. Nejvíce jich udeří ve výši 1 500 až 2 000 metrů. Již před túrou je důležité, vytipovat místa, odkud z hřebene můžete bezpečně slézt co nejníže do údolí. Pokud se vám to nepodaří a nenajdete ani úkryt, dřepněte si na zem s nohama u sebe a snažte se splynout s okolím. Pozor, ohrožuje nás bouře, která je od nás vzdálena i více než deset kilometrů! Nebezpečná jsou i horská sedla, silnice zajištěné ocelovými lany či turistické stezky na bočních hřebenech, protože na těch osoba převyšuje okolí. Během bouřky nikdy nestůjte na kraji lesa, ale je třeba zajít hlouběji do porostu. Od každého stromu se držte ve vzdálenosti více než dva metry. Vyhýbejte se mokrým skalám, žlabům, roklím a bažinám. 

2. Bouřka ve městě

Když se schyluje k bouřce ve městě, raději se schovejte do nejbližší budovy. Vyhýbejte se náměstím, která tvoří otevřené plochy. Neprocházejte nimi, zvláště ne s deštníkem nad hlavou! Pozor také na vysoké stromy, které jsou vyšší než blízko stojící domy. 

3. Bouřka při venkovním koupání

Dostatečně brzy před příchodem bouřky z vody vylezte. Voda má větší vodivost než zem a výboje po úderu blesku se po ní mohou šířit stovky metrů. Během bouřky se nezdržujte ani na břehu jezera či řeky, stále tam můžete být nejvyšším bodem! 

4. Bouřka na festivalech pod širým nebem

Dramata na koncertech se stávají každé léto. Louky a otevřené prostory, nad kterými se zvedají vysoká pódia, se mohou stát také terčem blesků. Během bouřky nezůstávejte pod pódiem, raději se schovejte v autě, které však musí mít zavřená okna! Stan na otevřeném prostranství neposkytuje ochranu. V úvahu je třeba brát i účinky silného nárazového větru před bouří i během ní.

5. Nechoďte do jeskyní

Pokud je jeskyně malá, neochrání vás. Elektrický proud může po zásahu hory bleskem protékat i jejím vnitřkem a člověk se stane zkratovým můstkem, kdy elektrický výboj projde přes jeho tělo!

Rada na závěr

Určitě se může stát, že se objeví bouřka, před kterou meteorologové nevarovali. Ale v dnešní době je to spíše výjimka. Proto pečlivě před delší horskou túrou sledujte varování před bouřkami. Tato informace vám může zachránit život!

Autor: Lenka Kostková