Celulitida může být dána geny, ale i tak existuje možnost léčby

Datum článku: 8. 3. 2017

Celulitida postihuje téměř devadesát procent žen, dokonce i ty, které jsou jinak štíhlé a fit. Podívejte se, co ve ji skutečnosti zapříčiňuje, jak se jí dá zbavit a čemu byste rozhodně neměli věřit.

Celulitida může být dána geny, ale i tak existuje možnost léčby

Ženy mají celulitidu častěji než muži

Ženy mají tendenci nabírat více tuku kolem boků a stehen. Mají také méně pojivové tkáně. Ale odhaduje se, že asi 10% mužů také trpí celulitidou.

Celulitida se zhoršuje s věkem

Hormony také hrají roli ve vývoji celulitidy. Tělo ženy se stoupajícím věkem produkuje méně estrogenu. Jde o hormon, který pomáhá udržovat plynulý tok v cévách. Méně estrogenu může znamenat horší krevní oběh, což přispívá ke snížení nové produkce kolagenu a starší struktuře pojivové tkáně.

Celulitida může být ve vašich genech

Je pravda, že pokud vaše matka a babička měla celulitidu, je větší pravděpodobnost, že se vyskytne také u vás. Existuje i genetický test, který vám dokáže zjistit, zda máte variantu genu, při kterém je vyšší riziko pro středně těžkou až těžkou celulitidu. Ale měli byste myslet na to, že genetika je jen jeden malý faktor u celulitidy. Svou roli hrají také diety, cvičení a zdravá hmotnost.

Cvičení může snížit výskyt celulitidu

Pravidelné cvičení nemůže odstranit celulitidu, ale v mnoha případech jí může pomoci zabránit nebo zlepšit její vzhled. Celulitida nastane, když pojivová vlákna pod kůží zeslábne nebo ztrácí svou pružnost. Proto protažení a posílení těch oblastí může pomoci. Zpevněné svaly utáhnou kůži a celulitida bude méně nápadná. Kromě posilovacích cvičení je účinná i jóga.

Kožní výplně mohou vyrovnat kůži s jamkami

Injekční kožní výplně, které se používají především na pokleslé lícní kosti a odstranění vrásek na obličeji, se také prokázaly jako dočasně prospěšné při celulitidě. Ale funguje to zejména u hubenějších lidí s celulitidou, kterým se takovýmto způsobem překryjí nepěkné dolíčky na kůži. Je to však velmi drahé a výsledky vydrží jen několik měsíců.

Non-invazivní postupy jsou při celulitidě účinné

Laser, radiofrekvenční lipolýza, rázová vlna, ultrazvuk, lymfodrenážní přístroje a masážní techniky byly využívány několik let ke snížení výskytu celulitidy, ačkoliv jsou účinné jen krátkodobě, přece jen vám pomohou více než různé krémy. Některé procedury, vyžadující 10 až 15 sezení, výrazně zlepšují vzhled pokožky a například radiofrekvenční léčba, která je sice dražší, účinkuje po dobu šesti měsíců až jednoho roku.

Některé potraviny mohou pomáhat v boji proti celulitidě

Vaše strava sama o sobě nemůže určit, zda budete nebo nebudete mít celulitidu, ale pokud jíte vyváženou stravu bohatou na rostlinné složky, můžete zabránit zánětu, který je příčinou celulitidy a udržíte si zdravou váhu. Nezapomeňte na dostatečnou hydrataci a také na potraviny s vysokým obsahem vody, abyste udrželi pojivovou tkáň silnou a pružnou a také snadněji zhubli. Snažte se jíst více zeleniny, jako jsou okurky, ředkvičky, rajčata a papriky, které mají všechny více než 90% vody.

Kouření může mít vliv na vzhled celulitidy

Bylo prokázáno, že cigaretový kouř snižuje průtok krve a oslabuje cévy, narušuje tvorbu kolagenu, což umožňuje pojivové tkáně, aby se protáhlo a snadněji poškodilo, což umožní pronikání tukových buněk na povrch.

Celulitida není způsobena toxiny v těle

Celulitida se více objevuje v případech, kdy tukové polštářky začínají pronikat do vrstev kolagenových vláken, nebo do pojivové tkáně pod kůží (hýždě, stehna, ramena, břicho). Pojivová tkáň může být oslabenými hormony, nedostatkem pohybu a svalového tonu, přebytečným tukem a špatným krevním oběhem. Ale tento stav není způsobený toxiny.

Celulitidu nemají pouze lidé s nadváhou

Nadváha jen zvýrazňuje vzhled celulitidy. Čím více tuku máte pod kůží, tím větší je pravděpodobnost, že to vaše pojivová tkáň nezvládne. Ale celulitida se vyskytuje u žen všech tvarů a velikostí, dokonce i u některých modelek.

Kardio je pro zlepšení celulitidy?

Běh nebo jiné formy kardia mohou pomoci udržet nebo snížit váhu, což může snížit výskyt celulitidy. Ale pokud chcete mít opravdu pevnou a hladkou pokožku, musíte mít zpevněná její vlákna. Jedna studie zjistila, že lidé, kteří vykonávali tři 30-minutové aerobní cvičení každý týden po dobu osmi týdnů, ztratili 2 kilogramy, ale nezískali žádnou svalovou hmotu a vzhled celulitidy se příliš nezměnil. Druhá skupina lidí, kteří vykonávali 15 minut aerobní aktivity a 15 minut silového tréninku třikrát týdně, ztratila 5 kilogramů a získali kilogram svalové hmoty, čímž se vzhled celulitidy podstatně zlepšil.

Mohou zpevňující krémy odstranit celulitidu?

Přestože existuje mnoho krémů a tělových mlék, které toto slibují, ukázalo se, že trvale nesnižují výskyt celulitidy. Studie však zjistila, že výrobky obsahující retinoidy mohou poskytnout dočasný vliv tím, že pokožka zhrubne a maskuje pomerančovou kůži. Krémy s obsahem kofeinu, zázvoru, zeleného nebo černého čaje, mohou také pomoci tím, že zlepší oběh a naruší tukové buňky, ale jejich účinky jsou nedostatečně prokázány.

Liposukce nepomůže k lepšímu vzhledu pokožky s celulitidou

Pokud je celulitida váš problém, liposukce nemusí být řešením. Kosmetická procedura může dokonce rozložit tuk více nerovnoměrně a její vzhled se tak zhorší.

Léčba celulitidy

Mnoho dermatologů se věnuje tomuto problému, ale pokud celulitida není zdravotní stav, není nutné ji léčit. Celulitidu se můžete vydat léčit i do lázní, ale vždy se přesvědčte, že daný odborník je licencovaný. Chirugické zákroky patří do rukou kosmetického chirurga nebo dermatologa.

Těsné oblečení a celulitida

Přestože těsné legíny při cvičení mohou snížit proudění krve ve stehnech, je to jen dočasný efekt, a pravděpodobně se to neodrazí na vašem těle. Je to jen marketingový trik výrobců oblečení. Ve skutečnosti může být opak pravdou. K celulitidě může přispět jen skutečně těsné oblečení nebo spodní prádlo, která zamezí krevnímu oběhu a omezí průtok krve.