Celulitida - jak se jí zbavit?

Datum článku: 19. 8. 2011

Pokud je pravda, že celulitidu mají i mladičké modelky a sportovkyně, jak mohou boj proti ní vyhrát obyčejné ženy? Správnou taktikou. Začněte dva měsíce před dovolenou.

Celulitida - jak se jí zbavit?

Tuk

Ani tělo vrcholových sportovkyň netvoří jen svalová hmota. Každý organismus potřebuje pro správné fungování určitý tukový objem. Vypracovanější svalová hmota může tisknout zevnitř na tukovou tkáň, která se přes elastickou síť kolagenových vláken prodírá více k povrchu pokožky. Tuk je pak viditelnější než u schlíplého svalstva. U sportovkyň však nejde o vysoký stupeň celulitidy.

Je pomerančová kůže skutečně čistě dámskou záležitostí?

Celulitidu má 80 až 90 procent žen. Trápí je ze dvou hlavních důvodů. Prvním je odlišná stavba pojivové tkáně. Zatímco muži ji mají uloženou příčně, dámy podélně. Navíc je mnohem elastičtější a pružnější, aby se mohla během těhotenství roztáhnout. Druhou příčinou jsou ženské hormony estrogeny, které jsou zodpovědné za zvyšování objemu cirkulujících tekutin, a tedy i za hromadění tuků. Shluky zvětšených tukových buněk pak uvíznou mezi vlákny pojivové tkáně. U mužů jsou estrogeny zastoupeny opravdu minimálně. Čistě hypoteticky se může celulitida projevit u nemocných pánů, kteří užívají léky s obsahem estrogenů. Nikdy se však u nich nemůže objevit pomerančová pokožka v takové míře jako u žen.

Ke vzniku celulitidy ve značné míře přispívá špatná životospráva. Zejména nevyvážená strava, málo pohybu, špatný pitný režim. Zároveň byste se měly vyvarovat jakýchkoliv estrogenů navíc. K rozvoji celulitidy přispívá i užívání hormonální antikoncepce. Rizikové je pravidelné nošení těsných oděvů. Obtažené oblečení zhoršuje cirkulační poměry v dané oblasti, čili se tam snadněji hromadí tekutiny a zhoršuje se odplavování škodlivin lymfatickým systémem. Základem prevence je zdravá strava bohatá na vitamíny, dostatečný příjem tekutin a pravidelný pohyb. Výhodu mají dámy s chlapeckou postavou, u nich se celulitida vyskytuje minimálně. Mnohem více jsou ohroženy Venuše.

Mohou vyšší stupně celulitidy přerůst do zdravotních problémů?

Třetí a čtvrté stadium je spojeno s bolestmi nohou. Za obtížemi se skrývá výrazné hromadění tekutin. Někdy jsou nohy opravdu viditelně oteklé. Celulitida nemusí být jen v oblasti zadečku či stehen, může postupovat i do oblasti lýtek. Právě ty jsou mimořádně bolestivé. Nahromaděné tekutiny a tuk narušují normální metabolismus. Ve vysokých stupních celulitidy je podkožní tkáň zcela ztuhlá.

Kdy začít s terapií, aby byla na dovolené hladká pokožka?

Když se odrazíte od klasických lymfodrenáží, měly byste absolvovat minimálně dvě do týdne. Doporučuje se deset až čtrnáct ošetření, takže to vychází asi dva měsíce před dovolenou. Přibližně stejně dlouho trvá i kúra, při níž se kombinuje radiofrekvence s ultrazvukem. Tyto procedury se provádějí každé dva týdny a mezitím pravidelně chodíte na lymfodrenáž.

Které jsou nejúčinnější z metod boje proti celulitidě?

Nejdůležitější je dobrá lymfodrenáž. Musí být vždy přítomna, i když v kombinaci s dalšími metodami. Díky ní se stimuluje cévní zásobení a zlepší buněčný metabolismus. Nezáleží na tom, zda je manuální, nebo pomocí přístroje. Najdete ji i pod pojmem endermologie. Jde o druh lymfodrenáže, která se provádí pomocí válečkové masáže. Speciální hlavice zároveň vytváří vakuovou vlnu. Při boji proti celulitidě se osvědčilo i rozpouštění tuků. Dva nejmodernější a nejefektivnější postupy jsou momentálně rádio-frekvence a ultrazvuk. V prvním případě se využívá vysokofrekvenční energie, která prohřeje tukovou tkáň. Tím se zlepší metabolická aktivita a buňka zmenší svůj objem. Ultrazvukové vlny zase působí na povrch tukové buňky, její stěna se protrhne, obsah uvolní a odplaví lymfatickým systémem.

Stačí pravidelně navštěvovat salón nebo musím něco udělat i doma?

Výsledek je vždy o spolupráci. Nespoléhejte se jen na přístroj. Pokud je celulitida odrazem přírůstku na hmotnosti, musí se nejprve korigovat nadváha. Vyrovnejte kalorický příjem a výdej. U štíhlých dívek je celulitida projevem nedostatečného pohybu. Nemusíte začít extrémně sportovat, na fyzickou aktivitu si najděte čas tři, čtyřikrát do týdne. Pokud je estrogenů více, než má být, obtíží se nezbavíte. V některých případech byste pro sen o hladké pokožce musely vysadit antikoncepci. V takovém případě je to otázka vašeho rozhodnutí se pro "menší zlo".

Mohu se celulitidy zbavit navždy?

Ne vždy fungují anticelulitidové metody stoprocentně. Čím je tkáň tužší, o to tíž reaguje na léčbu. Vždy je lepší začít dříve, aby se celulitida nedostala do vyšších stádií. Se ztuhlými pruty se bojuje velmi těžko. Může to souviset s věkem, ale nemusí. Znám případy mladých dívek, které mají geneticky hruškovitou postavu. V podstatě jsou štíhlé, ale na problematických partiích je celulitida přítomna roky. Než s ní začnou něco dělat, tkáň je již tuhá. Počítejte s tím, že efekt všech dočasných bojů je těkavý. Jen komplexní a doživotní změna životosprávy přináší trvalé výsledky.

Pomáhají krémy nebo jde jen o reklamní tahy?

Krémy aplikujete zvenku, takže efekt je viditelný na povrchu. Pokožka se rozjasní, hydratuje. Výživné látky a pravidelná masáž při aplikaci vám určitě neuškodí. Nenahradí však zdravou stravu a pohyb.