Aloe vera

Vypadá jako kaktus, ale není to kaktus. Pochází ze Severní Afriky, ale díky svým léčivým a omlazujícím účinkům je oblíbený na celém světě.

Aloe vera

Je nazýván i jako Savi či Musabbar. Víte o jaké rostlině je řeč? Pokud myslíte na aloe vera, uhodli jste!

Aloe vera - kaktus či sukulent?

V široké veřejnosti převládá přesvědčení, že aloe vera je kaktus. Není tomu tak. Aloe vera je ve skutečnosti sukulentní rostlina, které se daří v suchém, tropickém podnebí. Pro svůj život potřebuje především hodně slunce, přičemž svými požadavky patří k nenáročným rostlinám. V hrubých, dlouhých listech ukrývá vzácné látky - polysacharidy, antrachinony, C-glykosidy, lektiny a důležitý aloin. Právě enzymy obsažené v aloe vera, jsou nezbytné pro lidský život. Jelikož člověk si je sám neumí vyrobit, potřebuje je doplňovat pomocí stravy. I proto, právě aloe vera zlepšuje činnost trávicího traktu, usnadňuje přeměnu látek, zlepšuje metabolismus a napomáhá předcházet různým zdravotním potížím spojeným s přijímáním a vylučováním potravy. Jedním z nejdůležitějších polysacharidů je acemanan, který chrání organismus před bakteriemi a viry; zároveň zlepšuje obranyschopnost organismu. Lektiny, čili v podstatě velká skupina proteinů, také zajišťuje životně důležité činnosti - jde například o imunologické reakce či shlukování červených krvinek.

Účinný lék i chutný nápoj

Už domorodci věřili, že aloe vera má zázračnou, léčivou moc. Dnešní vědci odhalili, že aloe vera, čili aloe pravá, obsahuje přibližně 300 látek, které jsou pro lidský organismus nanejvýš příznivé. Kromě základních nutričních prvků - vitamínů, minerálních látek (největší podíl mají vápník, hořčík, zinek, selen) a bílkovin, obsahuje i již zmíněný aloin, který má hydratační a regenerační schopnosti. Působí uklidňujícím dojmem, léčí drobné rány a popáleniny a zároveň podporuje hojení již vzniklých poranění. V posledních letech se stále častěji objevují názory, že aloe vera má i velmi pozitivní vliv na různá kožní onemocnění. Především léčba akné je často spojována s pitím šťávy z aloe vera, případně užíváním tabletek z aloe. Vědecké studie prokázaly jistou spojitost a předpokládá se, že aloe vera může vyléčit akné. Pro vyčištění pleti, se doporučuje pít denně přibližně 0,5 dcl šťávy z aloe vera po dobu minimálně 6.měsíců. Tato léčba je však nejvíce účinná při počátečních projevech akné, proto je vhodné ji kombinovat i s léky a přípravky, které jsou předepsány kožními lékaři.

comments powered by Disqus