Aby garáž opravdu sloužila

K rodinnému domu patří garáž stejně, jako zvonek u vchodu, a schránka na poštu. Její výhody oceníte zejména v zimě, kdy uzavřena a v lepším případě i zateplená místnost chrání auto před teplotními výkyvy a kromě tradičního seškrabávání námrazy z oken odpadají i problémy se startováním či zamrznutím paliva v nádrži. Tuhé zimy posledních let u nás prověřili nejen kvalitu vozového parku, ale i garáží.

bydlení, auto, garáž

Nejslabším článkem garáže bývá často její brána

Přitom právě ona je nejméně náročná na opravu či rekonstrukci. Pokud se rozhodnete vyměnit ji za novou, může vám při výběru pomoci několik užitečných informací. Kupovat dnes garážová vrata není totiž vůbec jednoduchá záležitost, pokud chcete koupit dobře.Každý výrobce nabízí jedinečnou technologii a množství evropských patentů. Ale jak je to opravdu? Jak se v této džungli vyznat? Na co si dát při výběru garážových vrat pozor? Je důležitá její tloušťka?

A jakou roli hrají tepelné mosty?

Zaměříme se na sekční vrata, které jsou u nás nejrozšířenější, a ukážeme si, na co se při nich třeba podívat podrobněji. V prvním kroku je přitom praktické udělat si na kus papíru stručnou tabulku - jednoduše si tak porovnáte parametry bran, které se vám líbí. Můžete je oznámkovat jako ve škole a vypočítat průměr, nebo se rozhodnout pro nejlepší bránu v té či jiné kategorii s vědomím, že víte o její slabinách, ale upřednostnili jste některou z jejích výjimečných vlastností.Zlaté pravidlo však říká - určitě se nespokojte s první nabídkou.

Základní vlastnosti

Na první pohled zřejmým kritériem, které může napovědět o kvalitě brány, je tloušťka panelu - ta totiž logicky souvisí s přechodem tepla. Pokud tedy chcete pomocí brány zlepšit tepelné parametry garáže, pak je třeba sledovat tloušťku panelu, která přímo souvisí s přechodem tepla.Nespokojte se pouze s konstatováním, že tepelně izolační vlastnosti jsou "dobré", zajímejte se o parametr, který se označuje velkým písmenem U (W / m 2. K) a nazývá se součinitel prostupu tepla. Hodnota U vyjadřuje, kolik tepla ve Wattech pronikne přes jeden čtvereční metr zavřené brány při rozdílu teplot mezi interiérem a exteriérem jeden Kelvin. Čím je přitom U menší, tím lépe. Dejte si však pozor, aby se toto číslo skutečně týkalo celé brány, a ne pouze jejích jednotlivých sekcí. Pokud je výrobce či prodejce nechce uvést, něco není v pořádku.

Ani ten nejlepší kožich vás totiž v zimě neochrání před větrem a mrazem, pokud jej necháte rozepnutý

Podobně i zavřená brána musí v otvoru garáže výborně těsnit - i díky tomu může přechod tepla dveřmi dosáhnout deklarovaný parametr U. Výhodou je, pokud firma nepoužívá těsnění z gumy, ale z polymeru EPMD, který je trvale plastický i při nízkých teplotách. Brána tak těsní i po mnoha letech i v tuhém mrazu.

Dva kohouti v jedné garáži

Tloušťka panelu má samozřejmě přímý vliv i na pevnost brány. Na trhu jsou v nabídce dvě koncepce - brány se sekcí s uzavřeným nebo otevřeným okruhem. Ve spojích mezi uzavřenými panely vznikají tepelné mosty, taková konstrukce je však odolnější proti tlaku. Naproti tomu otevřený panel není tak pevný, ale lépe zadržuje teplo. V tomto případě je rozumné konfrontovat oba typy prostřednictvím koeficientu U. Při malém rozdílu v hodnotách U záleží pouze na vás, které technologii dáte přednost - například, pokud garáž slouží jako branka na trénink vašeho fotbalu chtivého potomstva, je lepší zvýhodnit pevnost. V případě velkého rozdílu v tepelně izolačních vlastnostech je však lepší zvolit typ s lepšími parametry v tomto směru, tedy s nižším U.

Kvalita v detailu

Jistým znakem, který vypovídá o kvalitě dveří, je tloušťka bočních vodicích drah. Pokud je větší než 1,5 mm, znamená to, že výrobce nešetří na materiálu a chce, aby brána jezdila po pevné trajektorii a tvořila co nejpevnější překážku proti nepřízni počasí i zlodějům. Navíc, solidní vodící dráhy a kvalitní kování jsou jedním z předpokladů, že provoz brány bude tichý. Jistě nechcete, aby váš pozdní noční příchod sledovala celá ulice. Chcete-li zkoumat konstrukci brány opravdu detailně, zeptejte se i na tloušťku plechu, ze kterého jsou vyrobeny jednotlivé sekce. Standardem je plech hrubý 0,45 mm, menší tloušťka znamená menší tuhost křídla, horší ukotvení konzol a pantů a rychlejší opotřebování spojů. Tloušťka materiálu má přímý vliv i na životnost brány. Technicky zdatní zájemci mohou prozkoumat i to, ve kterém místě se do panelu montují panty. Obvykle se zde setkávají plechy sekcí a tvoří svým lisovaným ohybem pevnou lištu. Do ní se kotví panty, kterými se jednotlivé sekce spojují. Logické je, že tři vrstvy plechu budou držet lépe než dvě vrstvy a plastová vložka.

Robustnost a spolehlivost

Materiál brány je sice podstatnou, ne však jedinou součástí systému. Nechte si vysvětlit, jaké kování se na bráně použilo - některé firmy začaly nabízet panty z nerezavějící oceli v základní ceně. Tento materiál je lepší variantou než pozinkovaná ocel. I když z funkčního hlediska se velmi neliší - hliníkovou lžící se najíte stejně dobře jako nerezovou, ale proč si za stejné peníze nekoupit lepší?

Také by vás mělo zajímat, jak jsou dimenzovány vyvažovací pružiny,

případně kolik cyklů otevření a zavření garantují. Samozřejmě, tuto vlastnost ocení spíše majitelé hromadných garáží v bytových domech, je ale je dobré zvážit, co je pro vás dostatečná garance. Běžné pružiny by měli zvládnout až 25 tisíc cyklů a za příplatek můžete získat záruku na 50 a 100 tisíc cyklů. Za výměnu prasklých pružin později zaplatíte i více než 10.000 Kč podle typu a velikosti vrat (a to vzhledem na dlouhou životnost brány můžete při jejich poddimenzování zaplatit i několikrát).Zkuste si spočítat, jak často budete dveře garážových vrat otevírat. I když doma nemáte hromadnou garáž, životnost pružin se vás týká. Solidní struny na garážové bráně určené do rodinného domu by měly vydržet alespoň 25 tisíc cyklů, měli by být pozinkované nebo lakované antikorozním nátěrem.

comments powered by Disqus


Podobné články


Zapomeňte na koberce! Teď vedou dřevěné podlahy Boen DesignWood!

Výběr vhodné podlahy se někdy může proměnit v pořádný oříšek. Rozlousknout ho není těžké v případě,...
více...

Kuchyň plná zbytečností a náročného úklidu? Vyhoďte zbytečnosti!

Vánoční úklid, to je skvělá příležitost, vyházet nepotřebné věci. Proč umývat pořád dokola zbytečnosti,...
více...

Jak vybrat svícen do interiéru?

Zapálit si doma svíčku můžete i bez toho, abyste si pořídili svícen. Ale umístit svíčku do krásného...
více...

Jak snadno vést dítě k zodpovědnosti? Pořiďte mu zvířátko!

Chcete vést své děti přirozenou cestou k zodpovědnosti? Pořiďte jim zvířátko! Dítě se naučí nejen lásce...
více...

Vánoční vůně vykouzlí nejen úžasné vzpomínky

Vůně a Vánoce k sobě neodmyslitelně patří. Ale jsou také vůně, které našemu tělu spíš škodí. Proto když...
více...

Velké a originální vstupní dveře značí, že za nimi nebydlí žádní přízemní lidé

Vybíráte vstupní dveře? Tak si dejte opravdu záležet, protože vstup do domu či bytu, to je první dojem, který...
více...

Krbová kamna jako magická dominanta obývacího pokoje

Krbová kamna, ve kterých se topí dřevem, tak to je ten nejhezčí a nejpraktičtější doplněk obývacího pokoje....
více...

Nestárnoucí laminátové plovoucí podlahy v moderním kabátě

Název plovoucí podlahy je odvozen od způsobu pokládky. Nejsou totiž na podlahu nalepeny, ale jsou jen volně...
více...

Barevný strop dodá vašemu bytu punc originality

Bílý strop je léty osvědčená klasika. Ale barevný je zase hodně zajímavý a neotřelý. Který si vyberete? Pokud...
více...

Jak správně zavěsit obrazy, fotogragie a další významné předměty?

Nákup obrazu má své kouzlo, ale tím to nekončí. Následuje úvaha, kam obraz pověsit. A když máme obraz...
více...