Během spánku dochází k poklesu arteriálního tlaku v krvi, i ke zpomalení pulsu. Spánek je útlumově-relaxační fáze organismu, při níž se snižuje či mizí funkčnost některých smyslů, snižuje se tělesná teplota a zpomaluje se dýchání. Během spánku dochází k poklesu arteriálního tlaku v krvi, i ke zpomalení pulsu. Ráno se snižuje hladina melatoninu, tzv. hormonu spánku, který v průběhu noci odpovídá za pokles tělesné teploty, ale i za zpomalení průtoku krve a útlum činnosti orgánů. Organismus po probuzení proto potřebuje tekutiny, aby krev mohla v těle opět dobře proudit.
Když se vaše tělo příliš prohřeje, voda a nadbytečné teplo se z něj pocením uvolní. Voda pomáhá rozptylovat teplo tím, že reguluje celkovou tělesnou teplotu. Když se vaše tělo příliš prohřeje, voda a nadbytečné teplo se z něj pocením uvolní. Ke ztrátám vody dochází při pohybu nebo v případě, pokud je teplota v okolí vyšší. Když máte propocený oděv, je to známka toho, že je třeba doplnit vodu. Nicméně existují sporty, které jsou dělané za podmínek umožňujících plynulé odpařování a vysychání potu - zde ztráta není viditelná nebo se zdá být zanedbatelná. Pokud vodu ztracenou pocením nedoplníte, může se vaše tělo nebezpečně přehřát.
Zahuštění krve může být způsobeno nejen nedostatkem tekutin, ale i vysokými dávkami proteinů, kreatinu, aminokyselin a podobných dusíkatých složek ve stravě. Potraviny obsahují vodu, a je to právě voda, která se podílí na trávení potravy - nachází se téměř v celém zažívacím traktu od slin až po roztok enzymů v tlustém střevě. Voda pomáhá při rozkladu živin, které se tak mohou vstřebat do krve a dostat až do buněk. Zahuštění krve může být způsobeno nejen nedostatkem tekutin, ale i vysokými dávkami proteinů, kreatinu, aminokyselin a podobných dusíkatých složek ve stravě.
Pití kávy či energetických nápojů problém nejenže nevyřeší, ale spíše zhorší. Vedle nedostatečného pitného režimu způsobuje dehydrataci i větší množství alkoholu, kávy, ale i užívání látek, které zesilují tvorbu moči a zároveň zahušťují krev. Vzniklou únavu z nedostatečné hydratace řeší mnoho lidí paradoxně dalším pitím kávy či dokonce energetických nápojů, což samo o sobě problém nejenže nevyřeší, ale spíše zhorší.
Příjem tekutin výrazně podporuje regeneraci svalů, způsobuje celkové zvýšení objemu krve i aktivních otevřených vlásečnic a tím dochází k odplavení zplodin svalové práce a přísunu nových živin. Voda tvoří přibližně 70 až 75% hmoty svalů, odlehčuje klouby a zajišťuje zdravý pohyb. Přiměřená fyzická aktivita, doplněná vhodným pitným režimem krev ředí, příliš velká zátěž bez dostatku tekutin zase vede k tomu, že krev houstne a vzniká riziko vzniku sraženin. Příjem tekutin výrazně podporuje regeneraci svalů, způsobuje celkové zvýšení objemu krve i aktivních otevřených vlásečnic a tím dochází k odplavení zplodin svalové práce a přísunu nových živin. V opačném případě tělo vysílá varovné signály v podobě svalových křečí a únavy. Vhodná na každodenní konzumaci je pramenitá voda s vyváženým poměrem vápníku a hořčíku a mírně zásaditým PH.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.