Sladké pečení bez bílého cukru, ale stejně chutné a navíc zdravější

Datum článku: 8. 8. 2016

Pečené buchty a koláče jsou obrovským lákadlem pro naše chuťové buňky. Ale bohužel se z něho radují i ty tukové, což nám zase takovou radost nepůsobí. Ale jak to udělat, když máme rádi “sladké” a přitom si uvědomujeme, jak rafinovaný bílý cukr škodí? Zkuste nahradit cukr v originálním receptu zdravým sladidlem. Sice se to prodraží, ale zase vás to může motivovat k tomu, že nebudete péct zbytečně velké množství a jednotlivé zákusky si lépe vychutnáte.

Sladké pečení bez bílého cukru, ale stejně chutné a navíc zdravější

Rafinovaný cukr

Není žádným tajemstvím, že nepřítelem našeho zdraví i štíhlé linie je rafinovaný cukr a mnozí z nás jsou na něm doslova závislí. Je zodpovědný za mnoho zdravotních problémů, jako například cukrovku, překyselení organismu, srdečně-cévní onemocnění, zubní kazy atd. Nejen během Vánoc a dalších svátků jeho spotřeba rapidně stoupá. Přitom existuje mnoho náhrad bílého cukru, které jsou nesrovnatelně zdravější a s jejich pomocí napeče stejně chutné cukroví, dorty i koláče.

Stévie

Stévie je často označována jako sladidlo budoucnosti. Na trhu najdeme množství sladidel z této rostliny, které jsou stejně nebo několikanásobně sladší než cukr. Stévie neobsahuje téměř žádné kalorie a je vhodná pro diabetiky. Pokud máte problém s dávkováním v receptech, sáhněte například po verzi v sypké podobě, které má stejnou sladivost jako cukr (čajová lžička stévie = čajová lžička cukru).

Třtinová melasa

Jak vypadá třtinová melasa? Má konzistenci, která připomíná hustý sirup. Její pozitivum spočívá ve vysokém obsahu výživných látek (vitaminy A, D, B, zinek, selen, mangan, enzymy, nenasycené mastné kyseliny atd.). Je výborným zdrojem energie a prevencí různých onemocnění. Navíc melasa působí na organismus neutrálně, ba dokonce zásaditě ve srovnání s klasickým cukrem, který tělo překyseluje.

Březový cukr

Březový cukr připomíná svou chutí i vzhledem bílý cukr. Má stejnou sladivost jako klasický cukr, a tedy se snadno využívá při přípravě pokrmů. Zároveň má mnoho zdravotních výhod. Obsahuje mnohem méně kalorií, nepřekyseluje organismus, blahodárně působí na trávení, nezpůsobuje vznik zubního kazu.

Sirup z agáve

Další výbornou náhradou bílého cukru je sirup z agáve. Je sladší než tradiční cukr. To znamená, že při pečení nahradíme cukr tříčtvrtečním množstvím sirupu z agáve. Má nízký glykemický index, tedy je vhodný i pro diabetiky. Zároveň obsahuje méně kalorií a živiny, které organismu prospívají.

Kokosový cukr

Kokosový cukr je zajímavý hlavně svou jedinečnou a jemně karamelové aroma. Je výborný na pečení cukroví protože má stejnou sladivost jako bílý cukr. Navíc obsahuje řadu prospěšných látek (vitaminy skupiny B, C, zinek, železo, hořčík, aminokyseliny). Má také nízký glykemický index.

Med

Přestože má téměř stejnou kalorickou hodnotu jako cukr, je nesrovnatelně zdravější. Vybírejte si kvalitní medy, které pocházejí od lokálních včelařů. Nevíte, jak to rozpoznat? Poznávacím znamením pravého medu je, že začne krystalizovat (s výjimkou akátového). Popřípadě si doma udělejte jednoduchý test: dejte trochu medu do studené vody. Pokud se začne rozpouštět, jde o pančovaný med.

Třtinový cukr

Přirozenou složkou třtinového cukru je třtinová melasa, která obsahuje mnoho živin. To je hlavní rozdíl mezi ním a bílým cukrem. Při kupování třtinového cukru si pozorně přečtěte etiketu, protože na trhu se můžete setkat s bílým cukrem, který je zabarvený hněda. Při pečení jednoduše nahraďte bílý cukr třtinovým.

Javorový sirup

Javorový sirup obsahuje kromě glukózy a fruktózy řadu prospěšných látek (vitaminy skupiny B, železo, vápník, mangan atd.). Je stvořen pro přípravu sladkého pečiva.