Oční choroby - šedý a zelený zákal

Dívat se na svět kolem nás je tak nádherné. Bereme to jako samozřejmost. Když však začneme přicházet o to nejdůležitější, co máme - pohled na svět, na sebe, mnohdy je už pozdě dožadovat se nápravy. Očím je třeba se věnovat, i když je vše v pořádku. Včasná návštěva lékaře nám může diagnostikovat onemocnění i přesto, že se cítíme úplně v pořádku.

Oční choroby - šedý a zelený zákal

Nejčastější oční choroba je šedý zákal

Přichází nenápadně a připraví nás o zrak potichu a zákeřně. Barvy ztrácejí sytost, vše je zamlžené. Přichází to tak spontánně, že si to ani neuvědomujete. Pokud se přijde včas k lékaři, slepotě se zaručeně vyhnete, operací se zrak napraví natolik, že vidíte bez problémů. Je to jednoduchá asi 20 minutová operace v lokální narkóze. Není nutná hospitalizace ani šití.

Glaukom - zelený zákal je možné specifikovat jako skupinu chorobných stavů oka,

kdy vznikají změny na zrakovém nervu a dochází k progresivnímu poškozování papily tohoto nervu. Vznik glaukomu ovlivňuje množství různých rizikových faktorů, které často krát nedokážeme nijak eliminovat a je proto dobré vědět, zda náhodou právě u mě není pravděpodobnost vzniku tohoto onemocnění větší.

Nitrooční tlak a zelený zákal

Nitrooční tlak je považován za nejvýznamnější rizikový faktor. U většiny pacientů se zvýšeným očním tlakem však nemusí dojít k poškození zrakového nervu, je to dáno jeho odolností.

Věk hraje důležitou roli hlavně při zeleném zákalu

Vzácně trpí glaukomem děti a novorozenci, většina pacientů přesahuje hranici 40 let. V důsledku stárnutí sítnice se během života zvyšuje oční ( nitrooční ) tlak i u zdravých lidí. S narůstajícím věkem se nezvyšuje jen počet rizikových faktorů, ale dochází i ke ztrátě nervových vláken. Počet lidí s vyšším očním tlakem narůstá s věkem, a že průměrná délka života roste, neměl by se tento fakt ignorovat.

Pokud je u někoho v rodině diagnostikován zelený zákal, stává se celá rodina rizikovou skupinou

Důležitou roli sehrává genetika. Genetický kód pacienta částečně určuje, zda je pacient schopen snést určitou úroveň nitroočního tlaku bez poškození.

Na zelený zákal obvykle upozorní duhové kruhy kolem světelných zdrojů,

neschopnost přizpůsobit oči tmavým prostorům, bolesti očí a hlavy. Když pociťujeme tyto příznaky většinou znamená, že nemoc se rozvinula a napáchala škody na zrakovém nervu. Odumírají nervové buňky a zužuje se zrakové pole.

Dnes už lékaři dokáží zázraky

Někdy se podaří vrátit ztracený zrak, ale vždy platí zásada, lepší je prevence a pokud se nám něco nezdá v pořádku, raději zajít k lékaři. Ještě lepší je chodit na preventivní prohlídky i když problémy nemáme. Jednou do roka si snad čas může najít každý z nás.

Jezte dostatečné množství mrkve, užívejte  luteinové výživové doplňky,

zeleninu a ovoce. Oči je třeba chránit před slunečním zářením, při práci s počítačem nelze zapomínat na mrkání. Oči se musí zvlhčovat, pomoci jim můžeme i umělými slzami koupenými v lékárně.

Důležité je i samovyšetření zraku

Zakryjte si na střídačku oči, a pokud zjistíte rozdíl ve vidění, je třeba navštívit lékaře. Na svět se je třeba dívat oběma očima a nikoli unavovat si pouze jedno.

comments powered by Disqus