Parodontóza není konec vlastních zubů!

Datum článku: 22. 11. 2018

Parodontóza je hrozba, která straší důsledky ve formě ztráty zubů. Ale nemusí tomu tak být! Když zubní lékař vyřkne neblahou diagnózu, ještě není nic ztraceno. O zuby je třeba bojovat. A přizvat si ty správné pomocníky. Zubního lékaře, zubní hygienistku a měkké zubní a mezizubní kartáčky. A potom již stačí, naučit se správnou techniku čištění a tu pravidelně provádět.

Parodontóza není konec vlastních zubů!

Co je parodontóza

Onemocnění fixačního aparátu zubů (parodontu), označované jako paradentóza a správně lékařský jako parodontopatie je po zubním kazu druhým nejčastějším onemocněním v ústní dutině. Jedná se o zánětlivé chronické onemocnění. Parodont je tkáň, která obklopuje zub a fixuje ho v jeho pozici a zároveň slouží jako bariéra bránící vstupu bakterií a nečistot. Zejména v důsledku špatné hygieny ústní dutiny, ale v menší míře také z jiných příčin se na zubech a dásních usazuje zubní plak, který obsahuje velkého množství mikroorganismů . Plak sepo očištění se velmi rychle (za 6-12 hodin) obnovuje, proto je tak důležitá správná a pravidelná ústní hygiena.

Zubní kámen dráždí dáseň

Důvod poškození parodontu je buď mechanický, tedy nesprávná technika čištění zubů, nebo, a to je častější, nesprávná péče o chrup. To znamená nedostatečné odstraňování povlaků z povrchu zubů a mezizubních prostor. Mikroorganismy a jejich produkty obsažené v zubním plaku pak dráždí dáseň a způsobují zánět. Později se do plaku začnou usazovat minerály a povlak se stává zubním kamenem, který může být usazen i pod dásní.

Parodontóza se dá léčit

Parodontopatie je onemocnění, které se nedá vyléčit, ale vhodnou spoluprací zubního lékaře, dentální hygienistky a správné osobní péče o chrup se dá zastavit tak, aby nepokračovalo. Je to podobně jako u jiných chronických onemocnění celoživotní léčba, která se nemusí skončit ztrátou zubů, ale při dobré spolupráci je dokáže zachovat po celý zbytek života. Nezkoušejte ale žádnou samoléčbu, můžete si jen poškodit. Pravidelně dvakrát ročně navštěvujte svého zubního lékaře a zubní hygienistku. Naučte se správně čistit zuby a pravidelně měňte zubní kartáčky. A máte vyhráno!