Hubnutí za pomoci doma vypěstovaných bylinek

Datum článku: 10. 10. 2013

Zkuste zhubnout se zdravými zelenými rostlinkami. Vypěstujte si je přímo v obývacím pokoji či zahrádce a přidejte do každodenního jídelníčku. Neprohloupíte! Skvělá chuť a množství výživných látek a vitamínů jsou zárukou dobrého zdraví a pěkné postavy. Poslouží vám tyto rostlinky.

Hubnutí za pomoci doma vypěstovaných bylinek

Vojtěška ( tolice setá)

Vojtěšku znali a konzumovali už naši předkové. Díky obsaženým bílkovinám a množství vitaminu C má vojtěška vysokou výživovou hodnotu. Konzumace jednoho šálku rostlinek se vyrovná vypití 6 sklenic pomerančové šťávy. Hodí se i do polévek , pomazánek a salátů.

Pískavice

Pískavice je známá jako koření, chutí připomíná kari koření. Semínka vyklíčí ve tmě za pár dní, pak je vhodné dát je na jeden až dva dny na světlo. Takové klíčky jsou vhodné do salátů či jídel na způsob číny. Pískavici využijete i při pečení domácího chleba, který bude mít díky ní znamenitou chuť a aroma. Pískavici si můžete přidat i na čerstvý krajíc chleba. Svůj organismus tak obohatíte zejména o železo.

Mizuna

Japonská hořčice pochází z Orientu, ale v podobě semínek ji koupíte už i u nás. Semínka vyklíčí po pár dnech, do 40 dnů byste měli mít hotovou zelenou úrodu. Mizuna má mírně štiplavou chuť a obsahuje množství vitamínů a stopových prvků. Naopak obsahuje jen málo cukru, což jistě ocení diabetici. Vhodná je do salátů i jako doplněk pomazánek na pečivo.

Hořčice

Hořčičná semínka jsou vynikající na trávení i při problémech se žlučníkem. Hořčičná semena jsou známá již z nejstarších dob lidstva. Důkazem je, že se našla i ve velké egyptské pyramidě. Tamní šamani je údajně používali při léčbě různých onemocnění – bolestí žaludku, migréně, bolesti hlavy i epilepsii. Jisté je, že jsou vynikající na trávení i při problémech se žlučníkem. Vyplavují z těla toxiny, ozdravují střeva, a tím přispívají k celkové obranyschopnosti organismu. Hořčice obsahuje bílkoviny, listy hořčice zase fosfor, hořčík, vápník a vitamin B. Vyplatí se přidat ji do jídelníčku.

Řeřicha

Řeřicha má kořeněnou chuť a výraznou vůni, proto ji určitě nepěstujte v ložnici. Řeřichu jistě není třeba zvlášť představovat. Vypěstovat ji dokážou i malé děti. Stačí vám menší podložka a místo zeminy kousek vaty. Semínka klíčí rychle, již za 5 dní máte malé zdravé rostlinky, plné vitamínu C.

Rukola

Rukola pochází z Itálie, kde se přidává do různých jídel, dokonce i na pizzu či těstoviny. Je lehce stravitelná a má mírně štiplavou, kořeněnou chuť. Vypěstujete ji v květináči , skleníku i venku na záhonu .

Ředkvička

Ředkvička obsahuje množství vápníku. Ředkvička obsahuje hodně vitamínu C, ale i minerální látky jako hořčík, síru, vápník a železo. Kořeněnou chuť způsobuje olej, který obsahují plody. Ředkvička je velmi vhodná na klíčení, nejlepší klíčky jsou 2. až 4. den, když narostly do délky od 0,3 a - 2 cm. Hodí se do míchaných salátů nebo v kombinaci s dalšími klíčky. Obsahují velké množství vápníku, což pomůže vaším kostem.

Čočka

Jedli jste už někdy čočkové klíčky? Čočka jako luštěnina je dobře známá, málokdo ji však konzumuje ve formě klíčků. A to je chyba, neboť čočkové klíčky jsou velmi zdravé, zdravější než hrách či fazole. Obsahují množství vitamínu B, C, lecitinu fosforu a železa. Hodí se do pomazánek, salátů, polévek i specialit jako je guláš. Samotná čočka je chutná i p osmažení na másle, vynikající je s tuňákem.
 

Autor: Lenka Kostková