Hubnutí a zdravé běhání

Všichni víme, že běh patří mezi sporty, které nám poměrně pěkně ukrajují z nadbytečné váhy. Je to obvyklý důvod, proč začneme běhat. Přitom běh zlepšuje činnost srdce, vzpružuje cévy. Pravda, běh není velmi přitažlivý sport, pokud nejste milovník pěkné přírody a vedle běhu nevyužijete tuto činnost i na sledování okolí.

Hubnutí a zdravé běhání

Je třeba si uvědomit, že běh je nejen prostředek na hubnutí,

ale díky němu jsme i na čerstvém vzduchu. A nemusíte běhat sami, může vás být více. Jen se soustřeďte navzdory společnosti na běh a ne na mluvení, protože vám nebude dech stačit. Běh si dále můžete osvěžit hudbou. Měli byste zvolit takovou, která vám pomůže udržovat rytmus nohou a rukou. Pokud rádi běháte rychleji, zvolte rytmičtější hudbu. Nejhorší bývá první kilometr. Člověk ještě není sladěný, nebaví ho to, má těžké ruce a nohy, ale po určitém úseku se vám dech srovná, pohyby zkoordinují a běh se stává automatickým, ani si ho neuvědomíte.

Píchání v boku

Píchání v boku, sucho v ústech, lapání po dechu - to jsou někdy průvodní znaky, když začínáme. Pokud vás píchá v boku, tak špatně dýcháte. Je to silný nápor okysličené krve, který zpracovává slezina a pokud nestíhá, začne to pobolívat. Určitě nezastavujte! Pouze zpomalte a píchání prodýchejte. Hluboké nádechy a výdechy, i když to bolí a nutí nás dýchat mělce. Je to běžný jev u začátečníků, ale objeví se i u zkušeného běžce. Je to však otázka několika minut a pak můžete pokračovat.

Voda

Nepříjemný pocit sucha v ústech a taktéž objevuje při běhu, jako při každém sportu. Pijte před během i během běhu. Ale ne půl litru vody najednou, je třeba pít po malých doušcích. Při běhu byste neměli pociťovat žízeň. Pro tělo je žízeň při běhu opravdu velká zátěž. Dobré jsou iontové nápoje, minerálky a také čistá voda, ale do té byste si měli přidat alespoň šumivý vitamin C nebo magnézium.

Aerobní pásmo

Na hubnutí je třeba zvýšit tepovou frekvenci do určitého pásma, kterému říkáme aerobní. Je to stav, kdy tělo na svoji aktivitu nepřetržitě přijímá kyslík zvenku a právě tehdy se odbourávají tuky. Pokud se dostanete do vyššího pásma, nic nedocílíte. Tehdy bere organismus kyslík z již okysličené krve a tuky se neodbourávají. Laicky řečeno, běhání v aerobním pásmu naší tepové frekvence je běh, při kterém zhluboka dýcháme, těžko se nám vypráví, ale určitě nelapáme po dechu. Takže cítíme, že běžíme, ale když doběhneme, nejsme na pokraji vyčerpání. Takže sprint, ale ani příliš pomalý běh nejsou pro hubnutí vhodné.

Čas - jak dlouho byste měli běhat?

Aby hubnutí a nabírání kondice opravdu bylo viditelné, je třeba mu věnovat určitý čas. Určitě nemá smysl jednou za čas zaběhnout dlouhou trať. Je to totéž, jako že nezhubnete z jednodenní diety. Pro snížení hmotnosti byste měli běhat 3 - 5 krát týdně nebo ve stejné frekvenci kombinovat běh s jinou aerobní činností. Raději kratší tratě a častěji. Vydržet byste měli alespoň půlhodinu, protože samotné plundrování tuků nastává až po patnácti, dvaceti minutách. První minuty pálí tělo cukr, až potom sahá na tukové zásoby.

Rady na závěr

Před během se dobře rozcvičte - celé tělo. Pouze dobře rozehřáté tělo je připraveno na běh. Zjistěte si, který denní čas vám nejvíce vyhovuje: někdo rád běhá ráno, jiný večer nebo odpoledne. Noste u sebe papírový kapesník Preventivně noste bandáže na kolena. Neběhávejte podél frekventovaných cestách, vyberte si příjemné přírodní prostředí - park, okolí řeky a podobně.

comments powered by Disqus