Chcete zhubnout? Snídejte müsli nebo...

Chcete zhubnout, snídejte müsli! Chcete zhubnout, vyvarujte se müsli! Tak a teď je jen na vás, kterým tvrzením věříte anebo raději, které jste sami vyzkoušeli a pomáhají. Ono totiž není müsli jako müsli. Záleží na surovinách, které obsahuje a ideální je, když si ho namícháte sami.

obiloviny, snídaně, hubnutí, zdraví, dieta, müsli

Cereálie jako trend

Donedávna byl ve výživě trend konzumace cereálií, sójových výrobků a nízkotučných produktů, takže se müsli těšilo velké oblibě. Nyní se naopak prosazuje nízkosacharidová strava s důrazem na kvalitní bílkoviny a zdravé tuky, čímž se vhodnost křupavých dobrot pro naše zdraví i linii zpochybňuje. Doporučení tedy zní: nebojte se müsli (ani těch zapékaných) a müsli tyčinek (ani těch s polevou). Díru do žaludku vám neprovrtají a rapidní nárůst hmotnosti také nezpůsobí. Jen je třeba vybrat si kvalitní produkty, jíst je spíše dopoledne nebo po náročném tréninku a v omezeném množství.

Cereálie a müsli

Při výběru svých snídaní rozlišujte mezi müsli a cereáliemi. Pod označením müsli se rozumí pokrm z obilovin, který svými kořeny spadá do oblasti Německa a Švýcarska a skládá se z tepelně neupravených ovesných vloček a ovoce.

Druhy müsli

  • Suché müsli - označuje sypkou směs z obilných vloček (nejčastěji ovesných), kousků sušeného ovoce, semínek a ořechů. Najdete ji na pultech supermarketů jako sypké müsli, ale můžete si ji také jednoduše připravit doma. Protože neobsahuje přidaný cukr ani tuk, je vhodné pro zdravý životní styl i hubnutí. Jen si dejte pozor na sušené ovoce a ořechy - tam je cukru i tuku dost, takže si snídani, pokud možno, dále nedosladzujte.
  • Čerstvé müsli - to získáte, když si vločky namočíte přes noc ve vodě, a potom přidáte čerstvé ovoce. Tento druh se v obchodech neprodává, protože je obtížné zajistit jeho trvanlivost. Spíše se jedná o  druh kaše, kterou lze konzumovat jak studenou, tak teplou.
  • Zapékané müsli - tento druh berte spíše jako sladkost a pochutinu, než jako zdravé a vyvážené denodenní jídlo. Vzniká tak, že se do sypké směsi vloček, semínek, sušeného ovoce a ořechů přidá cukr nebo med, tuk a za občasného promíchání se zapeče v troubě. Je chutnější, než suché müsli (právě díky cukru a tuku), ale o to méně vhodné pro hubnutí. Ani moderní název "granola" na kaloriích tomuto müsli bohužel neubere.

Snídaňové cereálie

Zní to zdravě (vlivem reklamy), avšak cereálie rovná se obiloviny a ty zase tak super zdravé samy o sobě nejsou. Často bývají pufované, čímž se zvedne jejich glykemický index a po jejich snědení budete brzy hladoví a mnohokrát jsou slazené, máčené v medu nebo čokoládě. Krásné barevné krabice s pohádkovými motivy mají za úkol nalákat děti, pro které jsou ale z nutričního hlediska naprosto nevhodné!

Müsli tyčinky

Jako dopolední svačina nebo doplnění energie po fyzické aktivitě nejsou špatné. Ty s polevou obsahují více tuku i cukru, ale i tak se většinou prodávají po 30 gramech a takové množství vám určitě žádné škody na postavě ani zdraví nenapáchá. Tyčinky bez přidaného cukru jsou samozřejmě vhodnější.

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak zhubnout bez diet? Zkuste obyčejnou matematiku!

A zase řešíme váhu. Dobrá zpráva je, že nadváhu skryjí kabáty. Ale ta špatná je, že i v zimě chodíme...
více...

Jak nehladovět a udržovat si ideální váhu?

Základ zdravého stravování nejsou jen zdravé suroviny, ale také zdravé načasování jenotlivých porcí. Tělo...
více...

Hubnutí bez větší námahy a natrvalo? Žádný problém!

Zhubnout zásluhou krátkodobých diet ke štíhlé postavě nevede. A myslet si to, může jen hodně naivní člověk....
více...

Sedm pravidel dobré nálady a štíhlé postavy

Už se nám zase mílovými kroky blíží léto a s ním strašák mnoha žen. Ano, jsou to plavky! Jak do nich...
více...

Ketodieta - účinná dieta, která ale není určena pro všechny!

Tajemství ketodiety spočívá v tom, že je třeba omezit sacharidy a zařadit do jídleníčku více bílkovin...
více...

Dieta ve které se hřeší, a přesto hubne

Kdo již někdy držel redukční dietu je možná překvapený, že se do slovníků pro redukci váhy dostávají nové...
více...

Nebezpečná dieta je i ta, kde jídlo vystřídá alkohol

Někteří lidé, hlavně tedy ženy, jsou ve snaze zhubnout schopni vyzkoušet cokoliv. A hlavně, aby ta cesta byla co...
více...

Dieta, ve které zhubnete tři kila za tři dny

Zhubnou pár kilo do plesových šatů, to je po Vánocích pro mnoho žen téma číslo jedna. Pomoci může takzvaná...
více...

Tuk na břiše není jen následek špatné životosprávy, ale vždy je třeba se ho zbavit!

Nejen estéti a vyznavači štíhlé linie, ale i lékaři se shodují na tom, že tuk na břiše je problém. Jenže...
více...

Červená dieta ladí s létem

Červená dieta patří mezi týdenní diety, které odlehčí našemu tělu. Trávicí trakt si oddychne od těžkých...
více...