Chcete zhubnout a již nepřibrat?

Psát o hubnutí je dnes v módě, ale přesto každý článek přináší něco jiného, něco nového. Jsme individuální a i naše těla různě reagují a různé způsoby stravování. Ale několik zásad platí pro všechny:

Chcete zhubnout a již nepřibrat?

První kilogramy většinou ubývají rychle, ale po týdnu nebo dvou to začíná být napínavější

1.   Pokud chcete zhubnout pět kilogramů, mělo by vám to zabrat přibližně šest týdnů. Může to však trvat i déle.
2. Pokud chcete zhubnout deset až patnáct kilogramů, věnujte se tomu minimálně tři měsíce. Čím pomaleji zhubnete, tím bude větší pravděpodobnost, že se vám kilogramy nevrátí.
3.   Chcete-li snížit hmotnost o více než patnáct kilogramů, měli byste hubnout pod dohledem lékaře. Vyhnete se tak zdravotním komplikacím, které s sebou nese příliš rychlá nebo příliš velká ztráta hmotnosti.

Čím pomaleji budete hubnout, tím menší odpor bude organismus vyvíjet proti vašemu jednání

Důležité je, abyste si na hubnutí vyčlenili dostatečné dlouhé období. Pokud si sestavíte jídelníček podle zásad stravování, při kterém se nehladoví, nebude vás během tohoto období trápit hlad a můžete na to jít pozvolna. Organismus, jakmile si uvědomí, že hladoví, že mu dodáváte málo živin, okamžitě zapne alarm a začne ostošest ukládat tukové zásoby. Netuší, že toto období je dočasné. Proto při rychlém hubnutí i obvykle dochází ke stagnaci, dokonce k pozvolnému tloustnutí, jakmile trošku přidáte na stravě. Proto je důležité, aby váš organismus ani netušil, že se něco děje. Čili, musíte ho oklamat. Kromě toho, při rychlém hubnutí se kůže nestačí přizpůsobovat, i když je elastická a po rychle zmizelých tukových polštářích nám zůstane ošklivě převislá kůže.

Při hubnutí je rozhodně zapotřebí pohyb

Při pohybu byste měli zůstat i poté, co dosáhnete vytouženou váhu, protože je
                                               za a) zdravý
                                               za b) pomůže vám udržet pěknou postavu
                                               za c) zabrání přibývání kilogramů, když budete chtít jíst trochu více. 

Svaly mají tužší konzistenci než tuk a proto i lépe vypadají, drží pěkně pohromadě a nejsou převislé, kde to jen jde.

Důvody hubnutí

Na začátku si třeba jasně říci, proč chcete zhubnout. Bude to vaše motivace, proto to důkladně uvažte. Když máte konkrétní cíl, jde to snadněji, je dobré mít před sebou bod, na který se zaměříte.
Důvodem hubnutí může být:
• Chcete mít pěknou postavu kvůli dovolené nebo se chcete vejít do oblíbeného oblečení.
• Chcete se zbavit nadbytečných kilogramů, aby vás tukové polštáře neomezovaly při pohybu.
• Obáváte se, že by vám nadváha mohla ohrozit zdraví.
• Vaše zdraví už je ohroženo nadváhou (špatný cholesterol, vysoký krevní tlak ...) a chcete mít lepší zdravotní výsledky.

Potřeby a touhy každého z nás jsou různé,

závisí na osobní životní situaci, proto není možné seřadit je dle důležitosti. Pro každého je důležité něco jiného, proto si je třeba sestavit žebříček důvodů podle důležitosti a držet se jejich. Když budete mít slabou chvilku, můžete si je znovu přečíst, podívat se, co jste již dosáhli a pokud se vám daří, obvykle to pomůže jako psychická podpora, abyste pokračovali. Motivace je nejúčinnější tehdy, když vychází přímo z vás, ne když vám druzí "doporučují", co máte dělat. Musíte především chtít vy sami.

Chcete-li snížit hmotnost natrvalo, připravte se na to

že musíte jednou provždy změnit nejen stravovací návyky, ale celý životní styl. To bývá na tom všem to nejtěžší. Důkladně se zamyslete nad tím, zda jste schopni najít v sobě dostatek úsilí na uskutečnění tohoto závažného kroku. Počáteční odříkání bývá dost těžké, rovněž je náročné na psychiku, když to nejde tak rychle, jak si představujete. Člověk naráží dennodenně na různé pokušení, proto je třeba vytrvat a výsledek se dostaví!

comments powered by Disqus