Běh - nejlepší prostředek k zachování věčného zdraví III.

Datum článku: 1. 8. 2013

Odborníci stanovili, že dlouhotrvající běh mírnou intenzitou lze doporučit všem zdravým lidem. Samozřejmě, pomocí běhu se může léčit pouze pod dohledem lékaře. Zkušenosti lékařů potvrzují, že jedině taková léčba je efektivní. Z hlediska různých možností využití běhu mluvíme o sportovním běhu nebo běhu, který provádíme se zdravotním nebo léčebným zaměřením.

Běh - nejlepší prostředek k zachování věčného zdraví III.

Běh proniká téměř do všech odvětví medicíny a dělá někdy přímo divy

Jak ukazují výzkumy, dlouhotrvající běh v rovnoměrném tempu nejenže zvyšuje pracovní možnosti organismu, ale pomáhá také prodlužovat život člověka. Energetická základna organismu není zděděný kapitál, který využíváme po celý život. Dávno je již vyvrácen názor kanadského vědce Hanse Selye: "Každý člověk se narodí s určitou energií. Je jako konto v bance - čím méně vydáváš, tím déle žiješ. "Zásoba energie, která určuje trvání lidského života, se nabývá se v procesu rozvoje organizmu a závisí na optimální aktivitě svalů. V takovém smyslu lze říci, že každý z nás si sám určuje délku svého života. Běh má na organismus velmi velký vliv. S možnostmi organismu ho sladíme tím, že podle potřeby regulujeme rychlost pohybu, délku a frekvenci kroků.

Každý zdravý člověk může pěstovat běh

Neexistují žádné překážky, potřebná je pouze chuť. Výmluvy na nedostatek vyhovujících podmínek, to je jen ospravedlňování své nerozhodnosti. Současný člověk se naučil vážit si času, neztratit zbytečně ani minutu. Při stále se zvyšujícím tempu našeho života je to přirozené.

Odborníci tvrdí, že lidé jejichž váha těla po 50 roce věku převyšuje normu o 10 kg,

mají o 25% menší naději na průměrnou délku života lidí svého věku. Statistika stanovila, že obézní lidé žijí o 5-10 let méně než hubení a mnohem častěji trpí na arteriosklerózu. Bohužel nadměrná tělesná váha je velmi rozšířený jev. Avšak člověk po 35-40 roce vzácně nemá nadměrnou váhu. Přitom vyvolávají obezitu poruchy látkové přeměny pouze u malého počtu lidí. V souladu se statistickými údaji vysoký krevní tlak a ateroskleróza se nepoměrně častěji vyskytují u osob duševně pracujících, u městských lidí než u obyvatel vesnic, kteří pracují tělesně. Zatím jsou tyto nemoci nejčastěji v středním a starším věku, nejsou však nezbytným a nevyhnutelným průvodním znakem stáří.

Je dokázáno, že tak jako kterékoli jiné nemoci i tyto nemoci lze léčit a předcházet jim

Nedostatek pohybové aktivity může v současných podmínkách nahradit pouze systematický trénink. Pro osoby, které pracují duševně a větší část života prosedí za pracovním stolem, tělesná výchova a sport jsou jediným způsobem, jak zmírnit následky "nečinného" způsobu života, který se odráží záporně nejen na zdravotním stavu, ale i na duševní výkonnosti.

Velmi přesně to vyjádřil známý francouzský lékař Tissot v 18. století:

"Pohyb jako takový může nahradit libovolný lék, ale všechny léčebné prostředky světa nejsou ve stavu nahradit účinek pohybu. "