Agility - zdravý pohyb pro psa i pána


Co je to agility? Dalo by se to nazvat sportem pro psy. Toto sportovní odvětví vzniklo z koňského parkuru. Ten spočívá v překonávání překážek umístěných na ohraničeném prostoru ve stanoveném pořadí.

Agility - zdravý pohyb pro psa i pána

Princip agility je stejný

Psi zde také překonávají překážky ve stanoveném pořadí, bez chyb a v co nejkratším čase. Tyto překážky se dost podobají těm parkurovým. Ale kromě těchto jsou zde i jiné překážky, protože psi jsou pohyblivější. Kromě přeskakování překážek různé výšky tu mají ještě kruhy, tunely, stříšky apod. Mezi skokové překážky patří skok vysoký i skok daleký a stěna. V zónové oblasti se nacházejí kladina, áčko a houpačka. Dále jsou zde tunely látkové i pevné, proskokový kruh, slalom a stůl. Na trati se nachází obvykle 12 až 20 překážek

Pes neběží přes trať sám, tak jako ani kůň není na parkuru sám

Kůň má jezdce, pes psovoda. Psovod běží rovině s ním celou trať a navádí ho na překážky povely a ukazováním. Pes nemá vodítko ani obojek. Pes musí proběhnout trať v co nejkratším čase a s co nejmenším počtem trestných bodů. Ty se udělují za chybu, odmítnutí a za překročení časového limitu. Také shození laťky, předčasný seskok z houpačky nebo ze stolu jsou důvodem k udělení trestných bodů. Psovod se nesmí dotýkat psa ani překážky a ani jej nesmí povzbuzovat.

Dalo by se říci, že agility je sport pro psy, ale i jejich páni si přijdou na své

Nemusíte bezcílně chodit se psem na procházky, zvláště pokud bydlíte ve městě a psa i tak nemůžete vypustit z vodítka. Psi na venkově jsou na tom lépe, tam je může jejich pán vypustit volně do přírody, stačí zajít ven z vesnice. Taková prochází je dobrá nejen pro psa, ale i pro pána. Minimální hodinová chůze se určitě odrazí na vašem zdraví. Pes nebude otrávený a vy budete mít dobrou náladu, dostatek kyslíku, rozhodně i lepší postavu. Agility je také pohyb i pro pána. Jelikož musíte být stále u psa, musíte běžet, být na vzduchu, takže opět z toho máte užitek i vy. Čím je pes rychlejší a šikovnější, o to více energie vydáte i vy. Někdo se nedokáže přinutit jít ven a sportovat, ale málokdo dokáže bránit svému psímu miláčkovi v dostatečném pohybu. Dnes bývají zvířata dlouho zavřená v bytech, než přijdete z práce a také psi v rodinných domech, když jsou venku na dvoře, přece jen mají nedostatek pohybu. Koho by už bavilo chodit pořád dokola? Navíc, agility mohou cvičit všichni psi, zde není rozdíl v rodokmenech, takže pokud máte doma „vořecha“, také se potřebuje proběhnout stejně jako čistokrevný pes. Odměnou ať vám je radostný svit v psích očkách a vaše upevněné zdraví a dobrá nálada. Protože určitě se každý ze srdce zasměje některým "výkonům" našich pejsků.

A kde a kdy agility vzniklo?

Vzniklo v Anglii v r.. 1978. Prý to byl původně vymyšlený sport pro „vořechy“, aby nepřišli zkrátka. Ať už to bylo jakkoli, dnes je rozšířené po celém světě a pořádají se i různé soutěže. Samozřejmě, pokud nechcete, nemusíte se soutěží účastnit, ne každý pes to má rád. Ale pěstovat agility jen tak, kvůli vašemu i jeho pohybu je jistě rozumné. Psi jsou jako malé děti, pokud je zabavíte, odmění se vám dobrou náladou a pak i dobrým spánkem.

Agility vám nabízí několik možností, z nichž si můžete vybrat

Můžete ho brát jako vrcholový sport, jako rekreační sport, jako hru, jako zábavu, ale i jako dosažení vyšší poslušnosti psa ke svému pánovi. A pokud nemáte čas chodit se psem na dotyčné hřiště, seznamte se s pravidly, navštivte několik krát odborníka a potom mu můžete postavit hřiště i doma, abyste spolu mohli bláznit kdykoli budete mít trochu času.
 

comments powered by Disqus