Hubnutí, to není držení nesmyslných diet!

Štíhlá postava není dána do vínku všem. A bylo by to nuda, vidět kolem sebe jen štíhlé a vychrtlé lidi. Ale občas je třeba zhubnout už jen proto, abychom odlehčili kloubům a oběhové soustavě. A to přichází na řadu různé diety a doporučení, často i od různých šarlatánů a lidí, kteří o zdravém stravování nemají ani ponětí. Nesmyslů o hubnutí koluje celá spousta, ale my se budeme snažit vyvrátit vám alespoň tři z nich.

zdravý životní sty, zdraví, dieta, výživa, hubnutí, dieta

Stravovat se zdravě = držet diety?

K zdravé stravě se člověk dostane zpravidla dvěma cestami. Buď to začne vyžadovat zdravotní stav a změna životního stylu je nám doporučena lékařem či jiným odborníkem, nebo se proto rozhodneme dobrovolně sami. Ať už z důvodu krátkodobého (např. hubnutí do plavek, na ples apod.), nebo dlouhodobého. V obou případech je důležité uvědomit si, že změna stravování a spolu s tím i životního stylu není krátkodobou záležitostí, ale měla by být záležitostí DOŽIVOTNÍ (pokud to samozřejmě zdravotní stav dovolí). K této změně by se mělo přistupovat jako ke zcela dobrovolnému rozhodnutí. To znamená, že když mi nechutná brokolice, tak ji nemusím jíst dvakrát týdně, nebo pokud mám rád gumové medvídky, tak si nějaké z času na čas dám. Každý má své chutě, každému dělá dobře něco jiného a zdravá strava má velký bonus, že je pestrá. To znamená, že se v ní může najít každý. Důležitým faktem zůstává, že je třeba zamyslet se při tom a používat selský rozum: Když někde ubereme, tak na druhé straně můžeme přidat. Nápis light neznamená, že toho můžu sníst kopu; večeřet nejpozději v 18 hodin, když chodím spát kolem půlnoci, je naprostá hloupost a takto by se dalo pokračovat donekonečna. Proto každý, kdo vidí ve zdravé stravě jen časově omezenou nutnost za nějakým účelem, neuspěje, ale může si i uškodit. Mnoho lidí tvrdí, že zdravá strava stojí čas a peníze. Připravit si snídani, svačinu a oběd na druhý den vyžaduje čas navíc. Na druhé straně, koupit si snídani, svačinu a oběd v již připravené podobě (snídaně v kavárně, oběd v restauraci apod.) je určitě dražší záležitostí. Stydíte se nosit dózy s jídlem do školy či do práce? Okolí vám může jen závidět. Dříve nebo později (v některých smutných případech i nikdy) každý člověk přijde na to, že to, co jíme, se odráží na naší fyzické i psychické stránce. Když se začneme stravovat lehčeji, zdravěji a ještě k tomu pravidelně, budeme se cítit lépe. A nepochybně si to mohou všimnout i ostatní.

Držení diety a redukční dieta

Upřímně řečeno, co tedy drží? V 90% případů to znamená, že následuje některá ze slavných diet jako proteinová dieta, tukožroutská dieta, ovocná dieta nebo se jednoduše několik dní trápí hladem (a to raději nebudeme mluvit o tabletkách na hubnutí, koktejlech a podobně). Tento typ diet je dobrý pouze na jednu věc: Rychle shodit několik kilogramů, které se po návratu do původního režimu vrátí zpět (všem známý jojo efekt). Navíc si ještě můžete ublížit. Pokud se rozhodnete cíleně hubnout, máte nadváhu nebo jen nejste spokojeni s vaší aktuální vyšší hmotností (a tím nemyslím jen 1-2 kilogramy, které máte po dovolené navíc, na to postačí sport), musíte začít tzv. redukční dietu. Tu byste měli začít držet až po konzultaci s odborníkem po základním vyšetření zdravotního stavu. Pouze pak vám může být správně nastaven dietní režim s optimálním příjmem a doporučenou pohybovou aktivitou.

Nejdůležitější je množství zhubnutých kilogramů?

Každý z nás je jedinečný. Naše tělesná kompozice hraje velkou roli. Proto, když zhubnete 10 kg a dosáhnete vysněnou hmotnost, stále nemusíte mít vyhráno. Je rozdíl zhubnout 10 kg tuku a 10 kg svalové hmoty. Mnohem důležitějším ukazatelem je měření obvodu paží, hrudníku, břicha a popřípadě stehen. Pokud hubnete správně, máte dostatečný přísun živin a pravidelnou pohybovou aktivitu, spalujete převážně nadbytečné tuky. Pokud však hladovíte, tělo sáhne po energetických rezervách i v podobě svalů, což je obrovská chyba. Proto je důležité při držení redukční diety cvičit: Jde o změnu poměru mezi svalovou hmotou a tukovou tkání ve vašem těle.

Krátké shrnutí

  • Stravovat se zdravě a vyznávat zdravou výživu je životní styl a doživotní záležitost.
  • Nedržte nesmyslné diety!
  • Hladověním nedocílíte trvalé snížení hmotnosti.

comments powered by Disqus


Podobné články


Pět účinných druhů sportu, které pomohou snížit nadváhu a navíc šetří klouby

Sport má vliv na snížení a navíc i udržení optimální váhy. Problém lidí s nadváhou a obezitou ale je...
více...

Jezte s uvědoměním a zbavíte se nadváhy

Chcete zhubnou? Tak to ale nestačí "jen" se zdravě stravovat, více se hýbat a omezit sladkosti. Musíte začít nově...
více...

Mladí lidé jen sedí, mlsají a příliš se nezabývají přibývajícími kily

Byla starší generace zdravější, než bude ta dnešní? Většina lékařů a vědců si to myslí. Důvod? Hodně...
více...

Snídaně - bojovník proti nadváze a obezitě

Snídaně jako bojovník proti obezitě? I tak by se dal zdůraznit význam snídaně nejen pro ty, kteří chtějí...
více...

Sedm rad, které vám pomohou s hubnutím a skladbou ranního jídelníčku

K hubnutí neodmyslitelně patří snídaně. To je zásada, které se většina lidí, kteří chtějí zhubnout drží....
více...

Jak správně začít s hubnutím?

Potřebuje zhubnout, ale své odhodlání neustále odkládáte? Důležité je začít! Začít, zhubnout prvních pár...
více...

Jablečná dieta a detoxikační kúra zároveň, která trvá pouze tři dny

Potřebujete rychle zhubnout do šatů nebo jen nastartovat éru zdravějšího stravování? Zkuste pro začátek...
více...

Bolest a zánět kloubů může mít svůj původ v nevhodné stravě

Bolest kloubů umí pěkně potrápit. A proč vlastně bolí klouby? Protože v nich probíhá zánět. Ten může mít...
více...

Dieta, kde je cukr povolen

Máte rádi cukr a rádi byste shodili pár kil? Tak si vyberte dietní režim, kde je cukr povolen! Poradíme vám, jak...
více...

Ketodieta - pozitiva, nežádoucí účinky a odborný dohled

Stále slýcháme superlativy o ketodietách. Víme, že jsou účinné, ale víme také, proč tomu tak je? Na jakém...
více...