Zpoždění menstruace nemusí způsobit jen těhotenství

Pravidelná menstruace je pro ženu jasný znak toho, že je zdravá. A pokud se pravidelný čas protáhne, nastanou obavy z těhotenství. Ale to není nejčastější příčina opožděné menstruace. Často je na vině stres, ale také může jít o vážné hormonální onemocnění. Chaos v menstruačním cyklu mohou způsobit i drastické diety.

ženy, menstruace, hormony, zdraví, stres, zpoždění menstruace

Narušení hormonálního cyklu

Zcela rozhašení menstruačního cyklu se dostavuje po dlouhodobém užívání hormonální antikoncepce a jejím vysazení. Tělo si zvyklo na uměle dodávané látky, které jste mu vzali a hlásí abstinenční příznaky. Kromě vysazené antikoncepce umí tyto stavy vyvolávat i nerovnováha hormonů štítné žlázy, ale i hypofýzy, či hypotalamu. Je proto vhodné zajít k lékaři, který si ověří, jak jsou na tom vaše hormonální hladiny. Právě ony totiž spouštějí každoměsíční cyklus.

Nachlazení

Není náhoda, že právě s příchodem zimy se u mnoha žen dostavuje zpoždění menstruace. Důvodem je nachlazení. Od infekcí měchýře až po celkové nachlazení se onemocnění odrážejí na děložní sliznici, která se přestane chovat standardně. I užívání antibiotik umí podstatně prodloužit čas čekání na menstruaci.

Změna hmotnosti

Rapidní hubnutí může znamenat, že menstruační cyklus bude mít nejen zpoždění, ale dokonce se vůbec se nedostaví. Ženské tělo je nesmírně složitý organismus a z rovnováhy ho umí vyvést i ztráta kilogramů. Často se obnoví až s návratem hmotnosti na předchozí hladinu. Anorektičky například menstruaci nemívají vůbec. Stejný efekt ale vyvolá i prudké přibrání.

Změna stravování

Nemusí jít ani o hubnutí, pouze o změnu stravování, v jehož rámci tělu dodáte jiné látky, na jaké je zvyklé. Citlivou věcí je příjem fytoestrogenů. Ty umí udělat s tělem dostatečné změny na vychýlení cyklu. Fytoestrogeny obsahuje zejména sója, oves, sezamová semínka, dýňová semínka i klíčky.

Stres

Při stresu naše tělo doslova zaplaví hormony. Ty nejenže špatně ovlivňují celý organismus, ale úzkost způsobuje rakovinu, cukrovku i trávicí problémy a dotýká se i menstruace. Pokud jste prodělali stresovou situaci v podobě úmrtí blízkého, rozvodu, ztráty zaměstnání a podobně, vůbec si nedělejte starosti pro zpožděný cyklus, může to být právě těmito okolnostmi.