Nemoci močového ústrojí - čtyři nejčastější

Datum článku: 11. 10. 2013

Močové ústrojí je poměrně složitá soustava, ale je velmi výkonná a velmi důležitá pro organismus, protože zbavuje tělo škodlivin. Ale je i dost náchylná a citlivá na onemocnění. Přečtěte si něco o čtyřech nejčastějších.

Nemoci močového ústrojí - čtyři nejčastější

1. Bakteriální infekce ( cystitida )

Infekční onemocnění, čili záněty, trápí zejména ženy. Způsobují je bakterie, nejčastěji Escherichia colli. U mužů se díky odlišné anatomii vyskytují pouze výjimečně. U žen se tyto bakterie rychle přemnoží a zánět je provázen pocity pálení  řezání při močení, častější nucení na močení, bolesti v podbřišku. K nejčastějším patří záněty močového měchýře, kterým trpí zejména těhotné ženy,  ženy v menopauze, kuřačky a příčinou může být i nedostatečný pitný režim. Je dobré vyhledat lékaře a netrápit se, protože záněty mohou přejít do chronické formy a zánět močového měchýře, pokud se neléčí, postupuje dále do vnitřku těla.

2. Močové kameny ( urolitiáza )

Další z onemocnění je důsledkem hromadění krystalků soli a kamenotvorných látek, jako například vápník, v močovém ústrojí. Kameny se mohou tvořit v ledvinách, močovodu i měchýři. Zpočátku o nich ani nevíte, maximálně naleznete v moči tzv.  písek nebo si všimnete stopy krve, ale pokud se na ně nepřijde včas, ohlásí se ledvinovými kolikami. Tehdy se močové ústrojí v jednom místě jakoby ucpe a máte nepředstavitelné bolesti, až skončíte u lékaře. Ten pak vyšetřením moči nebo rentgenem či CT zjistí, jak velké jsou kameny a zda je nutná operace. V každém případě i ze je třeba dodržovat pitný režim, protože i kameny jsou důsledkem dehydratace organismu, nebo důsledkem infekce či nadměrného přísunu vápníku.

3. Syndrom hyperaktivního měchýře

Projevuje se častým nucením na toaletu. Jen co odtud vyjdete, opět máte pocit, že tam musíte jít. Musíte mít záchod neustále po ruce, už jen toto je nepříjemné. V tomto případě může docházet i k úniku moči, zejména v noci. Na vině je nedostatečná funkce svalů močového měchýře, které nedokážou udržet moč tam, kde je třeba, nebo má sníženou kapacitu. Pacienti to někdy řeší tím , že odmítají tekutiny, což je však chyba! Pitný režim je třeba i v tomto případě dodržovat - pravidelně a v menších množstvích.

4. Inkontinence

Toto slovo děsí mnoho lidí, kteří začali trpět únikem moči. Inkontinence není nemoc starých, jak se možná domníváte, že pouze staří lidé mohou trpět inkontinencí. Týká se i mladých, zejména žen. Mohou za to oslabené svaly pánevního dna, hormonální nerovnováha nebo neléčené infekce močového ústrojí. Existuje několik druhů inkontinence. Urgentní znají zejména starší pacienti , kteří mají pocit , že musí běžet na záchod, že je to až k nevydržení. Při stresové inkontinenci dochází k úniku moči nejen při stresových situacích, ale také například při delším smíchu nebo silnějším kýchnutí. Reflexní inkontinence má příčiny až v mozku, který nevydává dostatečně včas signály na vyprázdnění, pokud je močový měchýř již zcela plný a vyhledat toaletu se stane nezbytným. Jako prevenci je dobré dodržovat pitný režim , nezadržuje moč až do poslední chvíle a existuje řada cviků na posílení pánevního dna, které posílí svaly močového ústrojí. Vhodným doplňkem jsou brusinky , toto ovoce obsahuje látky , které brání usazování bakterií na sliznicích, tedy bakterie se vyplaví z těla dříve , než způsobí infekci.

Co se týká toho , která skupina lidí je více náchylná na onemocnění močového ústrojí,

dalo by se říci, že více ohroženi jsou lidé s oslabenou imunitou, diabetici a ženy. Ve vyšším věku se tento stav vyrovnává s ostatními.