Léto přeje koupání, ale rychlé ochlazení může skončit i tragicky

Každým rokem  v létě riskuje spousta lidí svými nerozvážnými skoky do vody. Ne všechny končí tragédií, ale proč si zbytečně, a v tom lepším případě, zkazit léto zdravotní komplikací!

léto, koupání, plavání, zdraví, úrazy, srdce

Než skočíte, přemýšlejte

Rozhodli jste se po horkém dni stráveném v práci nebo po sportovním výkonu zchladit v jezeře? Čím je voda studenější, tím více láká lidi, aby se do ní vrhli. Ale to není vůbec dobrý nápad. Riskujete srdeční zástavu. I ochlazení ve vodě má svou přesnou posloupnost.

První je křeč

Organismus nemá rád extrémy a přechod z horkého prostředí do studené vody ním určitě je. Při náhlé změně teploty se může jako první objevit křeč. Stačí skok do jezera a sval se stáhne. Jde o základní obrannou reakci. V žádném případě se nesnažte křeč například rozplavat. Ihned se vraťte na břeh. Místo, ve kterém se objevil stah, snadno prohmatejte a snažte se ho uvolnit. Křeč se nejčastěji vyskytuje v oblasti lýtka a stehna, proto se na břehu snažte táhnout špičku do protisměru. Postižené místo vysušte a přikryjte ho ručníkem, aby se prohřálo. Po pár minutách se potíže ztratí.

Pozor na srdce

Svalovou křeč můžete rozchodit, ale při skoku do chladnější vody riskujete ještě mnohem více. Studená voda působí na takzvaný karotický sinus. Jde o začátek tepny, kde se nacházejí tlakové receptory. Pokud se náhle změní teplota, nastane porucha rytmu srdce, tepová frekvence může náhle poklesnout. Voda působí rovněž na nervová zakončení, které se vyskytují i v oblasti obličeje. Při problémech s kardiovaskulárním systémem se může srdce zastavit. Do vody byste se nikdy neměli bezhlavě vrhnout. Přirozenou reakcí na teplotní šok je stažení cév, přirozeně se pak zvyšuje krevní tlak. Proto by si na náhlé ochlazení měli dávat pozor zvláště starší lidé a ti, které trápí vysoký krevní tlak, ale i epileptici. Ochlazení ve vodě se však nemusíte vzdát.

Vkročte pomalu

Do vody neskákejte, ochlazujte se postupně. Pokud jste na pláži, kde jsou k dispozici sprchy, ochlaďte se nejprve v nich. Na začátek zvolte vlažnou vodu, opět se vyvarujte teplotního šoku. Studená sprcha by vás i tak nezachránila, právě naopak. Jakmile byste ji vypnuli, začali byste se potit ještě více. Když se aklimatizujete pod proudem vlažné vody, můžete si jít zaplavat do přírodních vod. Pokud v okolí nejsou sprchy, vstupujte do jezera pomalu. Nejdříve po kotníky, chvíli počkejte, a potom si vodou pomalu potáhněte zbytek nohou, zápěstí a ruky. Na závěr si opláchněte obličej, postupujte pomalu do hloubky, když vám voda sahá trochu nad pás, začněte plavat. Podle odborníků by se ideální teplota měla pohybovat od dvaceti čtyř do dvaceti osmi stupňů Celsia.

Když se nepotíte

Extrémní zchlazení může být ještě nebezpečnější při přehřátí organismu. Nejzávažnější případy končí otokem mozku a vyžadují odbornou pomoc. V tomto případě jsou totiž nutné infuze, které otok stáhnou. Riziko úpalu je vysoké například na sportovištích, když vám slunce hřeje přímo na hlavu. Úpal však může vzniknout i v teplém a vlhkém prostředí, ve kterém se hůře odpařuje pot. Tělo se tak přirozeně neochlazuje a jeho teplota prudce stoupá. Šplhá se až na čtyřicet stupňů Celsia. Prvními příznaky, že není všechno v pořádku, jsou bolesti hlavy, horečka. Postupně se objeví křeče, zvracení, dezorientace a malátnost. Pokožka je na dotyk suchá a horká.

Ve stínu se napijte

Pokud to dokážete, snažte se dostat do stínu. Pokud úpal postihne někoho ve vašem okolí, pomozte mu dostat se tam. Ideální je, když ve stínu proudí vzduch. Druhým krokem je příjem tekutin. V žádném případě však ne velké množství. Tekutiny, které rovněž pomohou organismu zchladit se, pijte po jednom, dvou hltech. Horečku sníží i vlažná sprcha. Teprve když teplota neklesne pod osmatřicet stupňů Celsia, musí nastoupit klasické studené zábaly. Pokud potíže přetrvávají, vyhledejte lékaře.

Tip na závěr

Pokud potřebujete skutečně rychlé ochlazení, pusťte si studenou vodu na vnitřní stranu zápěstí, případně na předloktí. Je dokázáno, že když dáte zápěstí do ledové vody na 10 vteřin, zchladí se vaše tělo až na hodinu.

comments powered by Disqus


Podobné články


Vodní skluzavka zabaví děti na zahradě na dlouhé hodiny

Chcete, aby se vašim dětem líbilo na zahradě? Kupte jim vodní skuzavku! Jednak jim dopřejete pohyb na zdravém...
více...

Sprchový panel - ideální relaxace do koupelny

Sprchový panel v koupelně, to je hodně muziky za relativně málo peněz a s minimem stavebních úprav. Ale jak si...
více...

Termální lázně na Slovensku - relaxace a odpočinek po celý rok

Termální lázně jsou ideální forma relaxace a odpočinku po celý rok. Ale v zimě si je obzvlášť vychutnáte!...
více...

Letní koupání má svá úskalí, dodržujte zásady pro svou vlastní bezpečnost

Plavání a koupání v přírodních nebo umělých nádržích je velmi zdravý a příjemný rekreační sport. Ale...
více...

Letní jídelníček pro zdraví a štíhlou postavu

Letní teploty často zahání chuť na jídlo. Ale jíst je potřeba i v létě, jen jídelníček by měl být...
více...

Víno a voda by měly tvořit nerozlučnou dvojici, ale ne každá voda se k vínu hodí!

Víno patří mezi alkoholické nápoje, které se nejen u nás, ale i v celé Evropě těší velké oblibě. Ale...
více...

Voda z kohoutku se nehodí pro sportovce, dokonce ani pro ty, kteří sportují pouze rekreačně

Upřednostňujete "kohoutkovou" vodu před jinými nápoji? Ta je sice zdravější, než sladké nápoje, ale když...
více...

Domácí sůl do koupele a proměna koupelny v odpočinkovou zónu

Pokud máte za sebou náročný den nebo si jen tak chcete udělat radost a odpočinout si, vyzkoušejte několik rad, jak...
více...

Nejlepší potraviny, které účinně podpoří hubnutí

Věřili byste, že i při dietě si můžete pořádně zamlsat? Trápí vás kila navíc? Už dávno neplatí, že...
více...

Zahradní jezírko nemusí sloužit jen k oživení zahrady

Vodní prvek je příjemným oživením každé zahrady. Může mít různé podoby, ale preferovaným řešením...
více...