Léčba přerušení míchy pomocí kmenových buněk

Datum článku: 18. 6. 2013


Použití embryonálních kmenových buněk při léčbě poškozené míchy se ve vědeckých časopisech objevuje již roky. Dosud se na takovou léčbu ale nikdo neodhodlal. Až nyní američtí lékaři informovali, že mají už dalšího pacienta, jehož léčí vložením lidských embryonálních kmenových buněk do míchy. Jména pacientů nebyla zveřejněna. Lékařský tým pouze uvedl, že kmenové buňky byly pacientovi vpíchnuty.

Léčba přerušení míchy pomocí kmenových buněk

Společnost dále uvedla, že při léčbě používá kmenové buňky z několikadenních lidských embryí,

které nenajdou využití při umělém oplodnění. Kmenové buňky následně přeprogramovali tak, aby se z nich vyvinul požadovaný druh buněk, v tomto případě buňky nervové. Lékaři doufají, že buňky se v míše přesunou na poškozená místa a začnou je opravovat a mícha se tak začne regenerovat.

Společnost uvedla, že je v první fázi testování a neočekává, že pacienti budou i vyléčení

Cílem je zejména zjistit, zda je použití embryonálních kmenových buněk bezpečné. Lékaři samozřejmě budou sledovat i to, jak se vyvíjí zdravotní stav pacientů a zda se zlepšují jejich motorické a hmatové funkce. Je však předčasné určit, zda se i zlepšil zdravotní stav pacienta, který byl po úrazu ochrnutý od pasu dolů.

Podobný výzkum se zatím dělal jen na zvířatech

a potvrdil, že embryonální kmenové buňky dokáží obnovit obal poškozených nervových buněk, které následně dokáží přenášet elektrické impulzy. V některých případech byly myši s těžkým poškozením páteře po čase opět schopné chodit. Dává to naději pacientům, kteří zůstali po úrazu připoutáni na invalidní vozík.