Jak se nejlépe chránit před chřipkou?

Chřipka je často brána jako banální onemocnění, které se často vyskytuje ve formě epidemie. A jak přijde, tak i odejde. Poležíme si týden v posteli, místo bůčku pojíme pár pomerančů a zase bude dobře. Ale také to tak snadno proběhnout nemusí. Chřipka s sebou nosí i velmi nebezpečné komplikace.

chřipka, zdraví, nemoci, viry, léky, vitaminy, lidé, kolektiv

Jak poznáme chřipku

Chřipka často začíná zimnicí, bolestmi hlavy, teplota stoupá na 39 - 40 ° C. Nemocný má bolesti svalů a kloubů, suchý, dráždivý kašel, rýmu, pocit sucha a škrábání v krku. Ke klinickým příznakům dochází za 1 až 3 dny od infikování se. Pokud nevzniknou komplikace, příznaky po 3-5 dnech odezní. K úplnému uzdravení obvykle dojde do 2-4 týdnů od prvních příznaků.

Je chřipka vážné onemocnění?

Pro většinu lidí je virus chřipky pouze nepříjemná zkušenost, ale v některých případech může mít vážný průběh. Nejčastější komplikace chřipky je zánět průdušek, zánět středního ucha, dutin a zánět plic. Komplikace často vyžadují hospitalizaci v nemocnici a u vysoce rizikových osob (starých lidí a lidí trpících na chronická onemocnění, hlavně těch, kteří mají problémy se srdcem) mohou způsobit až ohrožení života.

Jak se chřipka diagnostikuje?

Lékař obvykle určuje diagnózu na základě klinických příznaků. Je náročné rozlišit chřipku od jiných respiračních infekcí. Během epidemie 60 - 70% pacientů s jasnými příznaky chřipce podobného onemocnění má vlastně chřipku, zůstatek může trpět na jinou virovou infekci. Potvrdit virus chřipky nebo bílkovinu viru umožňují laboratorní testy z výtěru krku nebo nosu. Také je možné dokázat vzestup protilátky v krvi. Laboratorní testy se však nedělají u každého onemocnění.

Jak se lze nakazit?

Virus chřipky se šíří především vzduchem. Nemocný člověk vylučuje velké množství viru z dýchacích cest zejména v prvních dvou dnech onemocnění. Velké množství viru vylučovaného dýchacími cestami nemocného a malá dávka virů potřebná k vyvolání infekce jsou jednou z příčin rapidního šíření chřipky.

Rizikové skupiny

Z hlediska získání chřipkové infekce jsou rizikovou skupinou osoby se sníženou imunitou a děti předškolního věku. Z hlediska závažnosti průběhu onemocnění jsou to osoby s různými chronickými onemocněními, např. kardiovaskulárního systému, metabolickými onemocněními a chronickými onemocněními dýchacích cest. Co se týče možných komplikací chřipky, další rizikovou skupinou je starší populace.

Jak lze chřipku léčit?

Léčba chřipky je v kompetenci praktických lékařů. Onemocnění by se ale v žádném případě nemělo přechodit, nemocní by se měli léčit. Z hlediska dalšího šíření infekce je velmi důležité, aby nemocní omezili na nejnižší míru kontakt s ostatními lidmi během trvání příznaků onemocnění, i když jsou tyto příznaky lehké. Důležitý je zvýšený příjem tekutin, vitaminů, podávání antipyretik a samozřejmě klid na lůžku! Vitaminové přípravky tvoří spíše vhodný doplněk při léčbě chřipky, nelze je označit za lék, ale jejich příjem organismu rozhodně prospěje. Současně však platí, že vůbec nejlepším a nejpřirozenějším zdrojem vitamínů je pestrá strava s dostatkem ovoce a zeleniny. V průběhu chřipky je na místě užívat hlavně vitamin C.

Komplikace chřipky

V žádném případě by se onemocnění nemělo podceňovat a mělo by se vyležet. V důsledku toho, že virus chřipky naruší a oslabí sliznici dýchacích cest, může dojít ke komplikacím a to zejména virovému zápalu plic a také k druhotné infekci bakteriemi a vzniku hnisavého zánětu středního ucha, nosních a čelních dutin, nosu, průdušek a zánětu plic.

Jak se chránit před chřipkou?

Prevence vzniku a šíření chřipky a chřipce podobných onemocnění se zaměřuje na zabránění přenosu virů z nemocného na zdravého člověka, ale i na posílení celkové odolnosti organismu a také specifické odolnosti proti chřipce. Základem stále zůstává, že zdravý a otužilý organismus má větší šanci ubránit se před infekcí než organismus oslabený. Je proto třeba udržovat se stále v dobré fyzické kondici zejména správnou životosprávou, dopřát si dostatečnou pohybovou aktivitu (každodenní pobyt na čerstvém vzduchu, cvičení) a otužování organismu. Dále je to (zejména v chladném období) vhodné oblékání, které může zabránit podchlazení. Jelikož se chřipka přenáší vzduchem, důležité je časté účinné větrání místností zejména ve školách, školkách a úklid navlhko. V době epidemie chřipky je rozumné vyhýbat se akcím, kde je velká koncentrace lidí (kina, divadla, diskotéky apod.). Ti, co na chřipku onemocněli by v žádném případě neměli onemocnění podceňovat. Neměli by onemocnění přechodit, měli by se léčit. Z hlediska dalšího šíření infekce je velmi důležité, aby omezili na nejnižší míru kontakt s ostatními lidmi během trvání příznaků onemocnění, i když jsou tyto příznaky lehké. Nemocní by měli používat papírové kapesníky jednorázově, po použití je zahodit a umýt si ruce. Nejefektivnější ochranou před chřipkou je však očkování.

Očkování proti chřipce?

 • Je to nejúčinnější prevence chřipky a jejích závažných komplikací.
 • V současnosti je dostatek vakcín - veřejné lékárny jsou obecně dobře zásobené chřipkovými vakcínami.
 • Zdravotní pojišťovny hradí vakcínu proti chřipce nebo alespoň z velké míry kryjí náklady na očkování
 • První nárůst chřipkových onemocnění se většinou očekává na základě dlouholetých sledování v prosinci. To znamená, že listopadové dny jsou optimální na očkování. Dostatečná ochranná hladina protilátek, které se vytvářejí postupně se dosahuje asi za 14 dní po očkování a přetrvává i během očekávané chřipkové epidemie v průběhu února a března, kdy obvykle dochází k další vlně chřipkové epidemie.

Kdo by měl být před chřipkou očkován?

 • Především starší lidé, přičemž výběr vakcíny pro ně závisí na přirozených změnách imunitního systému ve stáří, na celkovém zdravotním stavu a přidružených chronických onemocněních.
 • Lidé, kteří se léčí na chronická onemocnění srdce, dýchacího systému, ledvin, lidé s metabolickými poruchami ( diabetici ) a imunitními poruchami.
 • Lidé, žijící a pracující v kolektivních zařízeních, jako jsou domovy důchodců, dětské domovy, sociální instituce, denní stacionáře, středoškolské a vysokoškolské koleje, školy, mateřské školy a samozřejmě v první řadě lidé, kteří pracují v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních.
 • Vícegenerační rodiny, zejména malé děti a jejich prarodiče, kteří se nejčastěji nakazí od členů své rodiny.
 • Zaměstnanci strategických podniků, bank, dopravy a podobně - chřipková epidemie vyřazuje lidi z práce, čímž může být ohrožen chod strategických podniků.
 • Sportovci, cestující na zahraniční sportovní soutěže v průběhu chřipkové sezóny.
 • Cestující do ciziny v době předpokládané epidemie chřipky.

comments powered by Disqus


Podobné články


Slunce, které neškodí, ale dobíjí baterky na zimu

Máte na zimu dostatečně nabité tělo sluneční energii? Nebo jste se sluníčku schovávali a brzy se na vás...
více...

Středomořská dieta je stále populární, chutná a spolehlivá

Středomořská dieta vás obere o nadbytečné kilogramy, ale také upraví hladinu cholesterolu a ozdraví stav cév...
více...

Vonné nebo navoněné svíčky a jejich vliv na naše zdraví

Rádi si doma zapálíte svíčku a necháváte se uklidnit jejím mihotajícím se plamínkem, ale také omamnou vůní?...
více...

Nosní polypy - vyšetření, léčba a prevence

Nosní polypy nebolí, proto často nevíme, že je v nose máme. Vznikají nenápadně po častých infekcích, které...
více...

Pomelo - velké nejen rozměry, ale i přínosem pro naše zdraví

Stále častěji na podzim a v zimě nakupujeme a konzumujeme citrusové plody. A mezi nimi čestné místo zaujímá...
více...

Nemoc, která znepříjemňuje život mladým lidem život - tetanie

Může vypadat jako srdeční nebo mozková příhoda. Trpí jí nejčastěji mladí lidé mezi dvaceti a třiceti roky...
více...

Med přímo od včelaře nenahradí žádné levnější alternativy z dovozu!

Med je cenný a zcela jedinečný dar přírody, který sladce chutná a navíc prospívá zdraví. Obsahuje velké...
více...

Šípkový čaj a sirup aktivně bojuje proti stárnutí a nemocem

A ja tady šípkové období. Zrálé šípky v přírodě není možné přehlédnout. Tento pichlavý keř láká svojí...
více...

Dýně chrání naše oči, pokožku, nervovou soustavu a pohlavní orgány

Dýně je plodina s velmi dlouhou historií. Pochází z Ameriky, kde byla velmi ceněnou potravinou Indiánů. Ti již...
více...

Citrony posilují imunitu, brání stárnutí a růstu chloupků

Na citrony si většinou vzpomeneme s příchodem chladnějších dnů a lehkých nachlazení ze změny počasí. Ale...
více...