Bolest - co je chronická a akutní a jaké jsou stupnice bolesti

Datum článku: 7. 8. 2013

S bolestí se setkává každý z nás, je to něco, co zažíváme od útlého věku. Její prožívání je pro každého individuální, což závisí na různých faktorech, jako např. aktuální psychický stav a osobnost člověka, únava, ale i citlivost receptorů. Závisí také však od genetiky a výchovy. Podle některých odborníků ženy vnímají bolest intenzivněji a to díky změnám hormonální hladiny. Bolest je pocit, který prožíváme jako nepříjemný a může mít různou intenzitu či stálost.

Bolest - co je chronická a akutní a jaké jsou stupnice bolesti

V minulosti bylo považováno zvládání bolesti za znak poslušnosti

a pokory a jejím úmyslným vyvoláváním se vyznačovali středověcí asketové a v dnešní době masochisté.

Ve větší míře se bolesti snažíme předcházet nebo ji potlačovat,

či odstraňovat a bylo tomu tak kromě výše uvedených i v minulosti. Tehdy fungovaly babky bylinkářky a jejich odvary nebo čaje připravené s léčivých bylin. Jejich poznatky se využívají i v dnešním léčení, jen jejich forma je jiná - tablety či injekce.

Bolest rozdělujeme většinou na chronickou a akutní bolest:

• Akutní bolest trvá krátce a jako pocit nevzniká v mozku, jen se tam zpracovává. Slouží jako varovný signál předcházející poškození nebo dalšímu ublížení. Je přímou reakcí na negativní podnět jako např. na popálení, poškrábání nebo bolest svalů při chřipce a dá se léčit farmakologicky.

• Chronická bolest není jen reakcí na aktuální podnět, ale hlavně na dlouhodobé podráždění nervů i v případě, že původní bolestivý stimul již nepůsobí. Nebo působí, ale nedá se rychle léčit. Přetrvává déle než akutní bolest a hůře se potlačuje. Považuje se také za onemocnění. Může být mírnější než akutní bolest, ale právě proto, že působí delší dobu, může být subjektivně vnímána jako nepříjemnější. Chronická bolest se např. projevuje při rakovinovém onemocnění. Někde se však objevuje i přenesená bolest, která vzniká při změnách vnitřních orgánů a přenáší se na vzdálené orgány.

Co je fantomová bolest?

Tu může pociťovat člověk, který přijde o končetinu, nebo např. i žena, když přijde o prs a cítí bolest už neexistující / odstraněné / části těla. Je to jedna z bolestí, která se těžko léčí, mohou se podávat léky s placebo efektem.

Bolest je doprovázena různými dalšími negativními pocity

jako nevolnost, slabost, únava, somatické problémy, ale např. i pocení. Emocionálně se projevuje strachem, vztekem, pláčem, podrážděností, změnami nálad a v případě silné chronické bolesti i sebevražednými myšlenkami. Např. únava není jen důsledkem bolesti, ale pokud je původním pocitem, může ztížit její zvládání stejně jako nedostatek spánku.

Pokud trpíte bolestmi a řešíte je návštěvou u lékaře, většinou od vás bude chtít, abyste ji popsali a hodnotili, podle stupnice:

0 - žádná bolest, 1 - nepohodlí, 2 - mírná bolest, 3 - značná bolest, 4 - velmi silná bolest, 5 - nepředstavitelná bolest. Pomůže to lékaři správně diagnostikovat nemoc nebo problémy, které vás trápí a podle toho také nastavit následnou léčbu. Pokládat vám také může i různé podotázky, které nemají za úkol znervózňovat, ale jen lépe zjistit příčinu potíží. Mezi ně patří: Odkdy cítíte bolest? Co ji zhoršuje? Co ji zmírňuje? Jak dlouho trvá? Při jakých činnostech vám nejvíc vadí?