Tři pravidla zdravého stravování

Datum článku: 27. 1. 2014

I vy patříte mezi ty, kteří jak se říká snědí vše, co jim přijde pod ruku? Zamysleli jste se již někdy, jestli je toto vaše chování vhodné, a zda náhodou jídla, která konzumujete, splňují požadavky, které jsou kladeny vašim metabolismem? Na otázky, které potraviny jsou nejvhodnější, a jaké množství je třeba konzumovat, vám odpoví následující článek. Při výběru potravin se snažte dodržovat tři hlavní pravidla zdravého stravování.

Tři pravidla zdravého stravování

1. Rozmanitost

Pamatujte si, že neexistuje žádná kouzelná potravina. Každá z potravin obsahuje pouze některé živiny. Například pomeranče obsahují vitamin C a sacharidy, ale není v nich železo nebo bílkoviny. Hovězí maso je naopak bohaté na železo a bílkoviny, ale není v něm žádný vitamin C a sacharidy. Nejrozumnější je tedy kombinovat a obměňovat konzumované potraviny tak, abyste přijímali všechny potřebné živiny. Mezi sportovci je mnoho takových, kteří svůj příjem z různých důvodů výrazně omezují. Takový nevyvážený přísun živin má za následek absenci některých potřebných substancí, ať už minerálních látek, vitaminů nebo jiných, pro organismus důležitých živin.

2. Přiměřenost

Dokonce i kola a chipsy, pokud jsou konzumovány v přiměřené míře a množství, mohou zapadnout do dobře vyváženého jídelníčku. Stačí prostě vyvážit příjem méně vhodných potravin obsahujících jednoduché sacharidy a tuky nutričně bohatších jídel následující den. Například vhodnou kompenzací pro tlustý párek a bílý rohlík k snídani může být nízkotučný kuřecí sendvič k obědu. Nicméně žádnou potravinu nemůžeme považovat za vyloženě nezdravou, ale příliš mnoho nutričně nevhodných potravin může znamenat nezdravý způsob stravování.

3. Prospěšnost

Snažte se vybírat přírodní, nebo jen lehce zpracované potraviny tak často, jak je to možné. Například si vybírejte spíše chléb celozrnný než bílý, jablka raději, než jablečný džus, opékané brambory místo chipsů. Přírodní potraviny obvykle mají mnohem vyšší nutriční hodnotu a obsahují méně pochybných konzervačních a aromatických přísad. Vzhledem k faktu, že výživná jídla a plnohodnotná, nutričně bohatá strava se staly standardem dnešní výživy, potravinová pyramida má svůj vrchol sestaven z takových látek, jako je olej, tuky a sladkosti. Až na samém dně této pyramidy jsou potraviny, které jsou pro organismus nejenže vhodné, ale oni svým složením zajišťují optimální podíl jednotlivých složek stravy (chléb, cereálie, těstoviny, rýže). Nemluvě už o tom, že sportovní strava by měla obsahovat ovoce a zeleninu a méně již živočišných bílkovin a mléčných výrobků.