Jídelníček s individuálním návodem na hubnutí

Datum článku: 9. 2. 2015

Zásady zdravého stravování sice existují, ale co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat všem. Tak jako nemáme všichni stejná těla, stejně u nás neprobíhá ani látková výměna. Proto nelze sestavit univerzální dieta, která by zajišťovala stejný zdravotní přínos všem, kteří ji budou dodržovat.

Jídelníček s individuálním návodem na hubnutí

Protože metabolismus každého z nás "spaluje" jiným způsobem,

jsme konstitucí rozdílní a náchylní k jiným nemocem je potřeba zohlednit tuto individuálnost i v sestavování našeho jídelníčku. Není to módní výstřelek posledních několika let, dietoterapie na "míru" je v tradiční čínské medicíně užívána tisíce let jako nedílná součást komplexního léčebného systému. Podívejme se teď na dva typy obézních, u kterých by se měla sestavit vhodná dieta.

  • Obézní muž, který má nadměrnou chuť k jídlu, vyšší krevní tlak, často zácpu, hemeroidy, nadměrné pocení a konzumuje obrovské množství masných, tučných a pálivých jídel, které zapíjí hojným množstvím alkoholu. Jeho stav je z pohledu TČM charakterizován jako stav extrémní hořkosti v žaludku a v játrech. Jeho nadměrná chuť je ještě podporována potravinami - teplého a hořkého typu, které konzumuje. Tady by měl být kompenzační jídelníček sestavený z převážně "osvěžujících a ochlazujících" druhů potravin typu čerstvé zeleniny a ovoce, netučných mléčných výrobků a libového masa, celozrnného pečiva. Postupem času by došlo k ochlazení žaludku a jater a dotyčný by přestal mít nadměrnou chuť k jídlu. Začal by nejen hubnout, ale zlepšil by se i jeho zdravotní stav, způsobený "vnitřní plnou hořkostí".
  • Když se teď podíváme na druhý typ obezity u ženy středního věku, která jak tvrdí přibývá na hmotnosti už jen při pohledu na jídlo a její nadváhu doprovází únava, zimomřivost, časté močení, prodloužení až vynechávání menstruačního cyklu, opakované gynekologické výtoky, poruchy trávení, časté otékání končetin. V tomto případě by jídelníček předepsaný předchozím muži, její stav ještě více zhoršil. Tady je nadváha způsobena postupným oslabováním energie slinivky. Oslabení tohoto orgánu, který z pohledu TČM reguluje trávení a využití potravin a tvorbu energie z nich je možné postupně oslabovat dlouhodobým stresem, neustálým přemyšlením a přemítáním o minulosti, přítomnosti či budoucnosti, ale také nevhodným dietním stravováním  typu "osvěžujících a chladných" potravin. Mezi tyto potraviny patří většinou dietní potraviny jako netučné mléčné výrobky, celozrnné pečivo, příliš zeleniny a ovoce (hlavně jižního), minerálek, ovocných a zelených čajů a slazených nápojů ... Teď se možná ptáte, jak to, že konzumace racionálních potravin vede ke vzniku nadváhy? Tyto potraviny osvěžujícího a chladného typu postupně ochlazují a vyčerpávají slinivku a "hasí" oheň metabolismu. Trávení se oslabuje do tého míry, že i relativně malý kalorický příjem způsobuje často rychlé změny hmotnosti. Zahleňující potraviny (mléčné výrobky a potraviny z pšeničné, žitné nebo ovesné mouky tento stav ještě zhoršují. Nejenže slinivku postupně ochlazují a oslabují, ale vlhkost která se z nich vytváří, nedokáže oslabená slinivka "metabolizovat" a dochází k zahleňování orgánu - nejčastěji plic a vzniku častých rým, angín ale i potíží jako akné nebo výtoky. Tady jsou nejvhodnější potraviny neutrální, ale i teplé, jako je pohanka, kukuřice, jáhly, rýže, luštěniny, šetrně tepelně upravená zelenina, "neutrální a teplé" druhy ovoce (maliny, meruňky, víno, švestky, třešně), ořechy a další olejnaté plodiny.

Jídelníčkem je možné korigovat i kožní potíže

typu akné, ekzému, dermatitid. Tady je nutno se vyvarovat zahleňujících a extrémně "hořkých", u ekzému také vysušujících potravin.

Potíže typu neplodnosti

ze "zachlazení" dělohy, opožďujícího se menstruačního cyklu, chronických bílých výtoků, častého močení bez pálení a zimomřivostí by měly korigovat neutrální a teplé typy potravin.

Naopak u nadměrného pocení s hořkostí,

nespavostí a nervozitou, nočního pocení, vysokého tlaku, vznětlivostí, by se měly preferovat potraviny neutrální až chladivé.

Není lehké hned najít tu nejvhodnější variantu pro každého,

často je nutné jídelníček postupně "vyladit" podle měnícího se zdravotního stavu. Ale často i malá úprava způsobí v dlouhodobém horizontu velkou změnu.

Autor: Martina Dvořáková