Dieta při onemocnění ledvin

Když sníme něco špatného, může nás bolet žaludek a máme i další nepříjemné zdravotní komplikace, že si příště dáme na výběr stravy větší pozor. Ale příjmem nevhodné stravy škodíme i dalším životně důležitým orgánům, například ledvinám.

ledviny, vylučovací ústrojí, nemoc, dieta

Onemocnění a přetížení ledvin

Výsledkem zdravotních problémů s ledvinami jsou komplikace, jako je vysoký krevní tlak, srdeční choroby, anémie, poškození nervů, poškození kostí. Nemocné ledviny nejsou schopné normálně fungovat a mohou být přetížené, pokud člověk konzumuje některé nevhodné potraviny. Z tohoto důvodu lékaři doporučují speciální ledvinovou dietu.

Proteiny - bílkoviny

Přestože protein je nezbytnou složkou zdravé výživy a pomáhá při budování a udržování tělesných buněk a dodává svalovou sílu, může onemocnění ledvin ještě zhoršit. U potravin, bohatých na bílkoviny, se protein vstřebává a uvolňuje v těle kyselinu močovou. Tato chemikálie se normálně vylučuje ledvinami, ale u pacientů s nemocným vylučovacím systémem se může hromadit. V těle se kumulují toxické látky, což způsobuje problémy jako bolesti kloubů, srdeční poruchy a svalovou slabost. Živočišné bílkoviny jsou proto velmi škodlivé pro osoby s onemocněním ledvin, a právě proto by se pacienti měli spoléhat na rostlinné bílkoviny. Hovězí, vepřové, kuřecí maso, tuňák, vejce, maso, mléko a mléčné výrobky, jako jsou sýry a krémy by měly být ve stravě pro tyto pacienty minimalizovány nebo by se jim měli úplně vyhnout.

Soli

Nemocné ledviny nejsou schopny udržet vyváženou úroveň solí v těle. Soli se pak v těle hromadí a způsobují otoky nohou, rukou a obličeje. Soli obsahují draslík, který má zvláštní úlohu při svalové kontrakci, včetně srdečního svalu. Změněné hladiny draslíku mohou způsobit abnormální srdeční rytmus, což může mít fatální následky. Banány, pomeranče, rajčata, mléko, sušené švestky, sušené ořechy, hrách, fazole a čokoláda jsou zakázané potraviny, kterým je potřeba se raději vyhnout, protože obsahují vysoký podíl draslíku. Stejně tak potraviny s přídavkem soli, jako jsou konzervované potraviny, okurky, sůl, sojová omáčka, slanina, šunka, sýr, pizza, hranolky a bramborové lupínky jsou na černé listině.

Tekutiny

Nemocné ledviny nemusí být schopny fungovat dostatečně, což způsobuje hromadění tekutin v různých částech těla a nemocné trápí otoky a zvýšení tělesné hmotnosti. Nahromadění tekutin ovlivňuje i srdce, protože musí vyvinout větší tlak na to, aby pumpovalo větší objemy krve. Příjem vody by měl být proto kontrolován. Některé potraviny jako meloun, hroznové víno, jablka, pomeranče, hlávkový salát, rajčata, celer, polévky, zmrzliny a džusy by měly být hlídané, neboť nejsou pro pro ledviny moc vhodné.

Šťavelany

Některé potraviny, jako je špenát, reveň, jahody, ořechy, fazole, řepa, tmavě zelená listová zelenina, tofu, čaj, čokoláda a pšeničné otruby obsahují velké množství solí kyseliny šťavelové nebo oxaláty. Tato chemická látka může být uložena v ledvinách do malých kamínků. Pokud se z těla nevyloučí, může způsobit další poškození ledvin.

Fosfor

Fosfor je další prvek, který nemusí být správně vylučován v důsledku onemocnění ledvin a hromadí se v nechtěném množství v těle. To může vést k problémům, jako jsou bolesti kloubů a slabost. Pokud chcete zabránit této zátěži na ledviny, zapomeňte na mléko, jogurt, játra, ořechy, fazole a čokoládu.

comments powered by Disqus


Podobné články


Zhubnout sedm kilo za měsíc? S úpravou jídleníčku žádný problém!

Život celebrit nás fascinuje a často k němu až nezdravě vzhlížíme. Chtěli bychom stejné oblečení, obuv nebo...
více...

Nosní polypy - vyšetření, léčba a prevence

Nosní polypy nebolí, proto často nevíme, že je v nose máme. Vznikají nenápadně po častých infekcích, které...
více...

Parodontóza není konec vlastních zubů!

Parodontóza je hrozba, která straší důsledky ve formě ztráty zubů. Ale nemusí tomu tak být! Když zubní lékař...
více...

Pěstování lichořeřišnice, bylinky s antibiotickým účinkem

Lichořeřišnice větší je úžasná bylinka. Nejenže je krásná na pohled, ale také umí zatočit s viry...
více...

Moderní budovy skrývají zdravotní nebezpečí

Pobyt v uzavřených prostorách moderních budov nemusí být pro citlivé jedince příjemnou záležitostí. Ale...
více...

Vlašské ořechy chrání srdce, mírní záněty a rozvíjí mozkovou činnost

Letošní teplý rok přál úrodě vlašských ořechů. Proč je tedy nekonzumovat k oblíbenému filmu? Přiznejte si,...
více...

Proč jsou Japonky tak štíhlé a krásné?

V Japonsku jsou ženy mnohem štíhlejší než v Evropě a Americe. Může za to disciplína japonských žen. To, že...
více...

Jak zhubnout bez diet? Zkuste obyčejnou matematiku!

A zase řešíme váhu. Dobrá zpráva je, že nadváhu skryjí kabáty. Ale ta špatná je, že i v zimě chodíme...
více...

Šípkový čaj a sirup aktivně bojuje proti stárnutí a nemocem

A ja tady šípkové období. Zrálé šípky v přírodě není možné přehlédnout. Tento pichlavý keř láká svojí...
více...

Hubnutí bez větší námahy a natrvalo? Žádný problém!

Zhubnout zásluhou krátkodobých diet ke štíhlé postavě nevede. A myslet si to, může jen hodně naivní člověk....
více...