Pěstování lufy válcovité v našich klimatických podmínkách

Pryč je doba, kdy jsme milovali vše plastové, syntetické a také nezničitelné (ale to až časem vidíme, že to vůbec není dobrá vlastnost materiálu). Dnes se vracíme k přírodě a přírodním materiálům. A v oblékání, bydlení a především v péči o tělo. Už jste si někdy myli tělo lufou? Potom se vám určitě vybaví ten úžasný pocit, kdy vylezete ze sprchy téměř jako noví. Ale určitě také víte, že cenový rozdíl mezi lufou a syntickou houbou je značný. A přitom i tuto rostlinu si u nás můžete vypěstovat.

lufa, pěstování lufy

Lufa válcovitá je teplomilná rostlina

Lufu válcovitou můžete pěstovat venku, pokud bydlíte v nižších nadmořských výškách nebo ve skleníku. Ideální pro lufu je chráněné stanoviště u zdi domu, ale dobře roste i vysazena ve větší, hlubší nádobě na balkoně s jižní orientací. Pokud rostlině podmínky vyhovují, může na ní dorůst až dvacet plodů.

Mladé plody se jedí

Mladé plody jsou jedlé, ale musí se zkonzumovat maximálně do dvou týdnů po opylení, protože vlákna v nich hrubnou. Plody jsou bohaté na vitamíny a minerály, obsahují také bílkoviny a oleje. Jsou nízkokalorické a lehce stravitelné. Hodí se do zeleninových salátů, mohou se však i tepelně upravit, případně naložit jako okurky.

Zralými plody se myjeme


Ze zralých plodů se získává houba na mytí a masáž. Používají se však i při aranžování kytic a podrcená vlákna jako příměs do zahradnických substrátů, podobně jako se používá kokosové vlákno. Vyrábějí se z nich také filtry, rohožky, izolační materiály, ale například i klobouky.

Jak pěstovat lufu

Lufa je tropická jednoletá liána s úponky patřící do čeledi tykvovitých. Tvoří až několik metrů dlouhé výhonky. Se žlutých květů se vytvoří podlouhlé žebrovité plody, které při optimálních podmínkách mohou dorůst do půlmetrové délky. Nezralé mají světlezelenou barvu, slupka na zralých plodech hnědne, zasychá a získává vzhled a strukturu připomínající hrubší papír. Dužina zralého plodu vyschne a v plodu se volně pohybují semena. Těsně pod vyzrálou slupkou se nachází spleť světlých pevných a pružných vláken. Semena jsou plochá a zralá mají černou barvu. Klíčivost si zachovávají šest až osm let. Ze semen si můžete v březnu předpěstovat sazeničky při teplotě 22 až 25 ° C. Ven je vysaďte až po 15. květnu, když mají dva až tři pravé lístky. Vysazujte je na vzdálenost 1 m a zpočátku je zakryjte bílou netkanou textilií, neboť nesnesou ani mírný mrazík. Nezapomeňte na oporu, ke které se bude přichytávat, použít můžete například opěrnou síť. Kromě tepla a slunce lufa potřebuje vydatnou zálivku, substrát nesmí nikdy zcela vyschnout. Pravidelně ji přihnojujte vyzrálým kompostem nebo hnojivem na plodovou zeleninu. Plody dozrávají asi 140 až 160 dní po vysetí.

Sběr plodů určených k mytí a peelingu

Na výrobu houby musí být plody zcela zralé, proto je na rostlině nechte co nejdéle, ale seberte je ještě před nástupem mrazů. Zralost poznáte podle toho, že plody jsou suché, lehké a na jejich konci se otevírá víčko, ze kterého začínají vypadávat semena. Plody namočte do vody, aby se slupka a dužina oddělili od cévních svazků. Získanou houbu usušte, nejlépe na slunci, které ji vybělí. Suchá houba z lufy je pevná a tvrdá, ale po namočení se rychle napije vodou a změkne. Je vhodná na masáž, výborně prokrví pokožku a působí i jako jemný peeling.   

comments powered by Disqus


Podobné články


Nádrže na dešťovou vodu ušetří zahrádkářům nemalé peníze

Mít na zahradě vodu, to je základ. Ale není to nijak levná záležitost. Každodenní zalévání v době suchého...
více...

Okrasná kapusta - originální "květina" na záhonu nebo v truhlíku

Okrasná kapusta je originálním zpestřením nejen okrasného, ale i užitkového záhonu. Zajímavě vynikne také...
více...

Stále zelené rostliny, které zdobí zahradu po celý rok

Zelená zahrada i v zimě? Exteriér je vystaven vlivu extrémního počasí a nízkých teplot? Ale i zde existuje...
více...

Jmelí podle pověry přináší štěstí, ale také úhyn stromů, na kterých cizopasí

Jmelí je krásná a magická přírodní ozdoba, léčivá rostlina, ale také agresivní škůdce. Mít ho na zahradě...
více...

Holení intimních partií zvyšuje riziko nákazy pohlavními chorobami

Úplně hladké tělo bez jediného chloupku se stalo symbolem čistoty a běžné péče nejen u žen, ale i některých...
více...

Rozmarýn se nesnáší s bazalkou

Krásné rostliny dokáží úžasně oživit prostor na zahrádce, ale i před domem a nebo třeba okenní parapet....
více...

Chcete mít na jaře muškáty? Semínka zasaďte již v lednu!

Muškáty neboli pelargonie patří mezi velmi oblíbené kvetoucí rostliny, které zdobí okna, balkony, ale i třeba...
více...

V zimě myslete na to, jak na jaře zatraktivnit svou zahradu

Atraktivní a zároveň funkční zahrada? Dá se to skloubit, jen je třeba vše pořádně rozplánovat. Máme pro vás...
více...

Zahrada bez úporného zalévání, a přesto zelená?

Máte zahradu a jste odkázáni pouze na nachytanou vodu do sudů? Nebo sice přívod vody máte a nechcete platit...
více...

Sedátko do sprchového koutu zvyšuje komfort sprchování

Sedátko do sprchového koutu, to nemusí být jen vybavení koupelny pro seniory nebo dlouhodobě nemocné. Hodit se...
více...