Jak vybrat nejvhodnější sekačku na trávu?

Sekačka na trávu, to je jeden z nejužitečnějších strojů, které bychom měli vlastnit, když máme okolo domu trávník. A opravdu, těžko hledat rodinu se zahradou, kde by, byť tu nejobyčejnější, sekačku neměli. A jakou vybrat, pokud ta stará doslouží?

zahrada, tráva, sekačka na trávu, ekologie, robot

Kritéria výběru

Stejně u elektrických sekaček, tak i při benzínových, aku nebo robotických sekaček je podstatná šířka záběru a také velikost plochy, kterou budete sekat. Čím větší záběr sekačka má, a tedy seká širší pásy, tím méně času strávíte sekáním. Sekačky s větší šířkou záběru mají zpravidla i velké záchytné koše nebo silnější motory. Když má sekačka navíc mulčovací sadu, ušetříte ještě více času a sil. Posečená tráva se v uzavřeném prostoru rozseká na ještě menší kousky a následně se vrátí na trávník jako organické hnojivo. Takže sečete a zároveň i hnojíte.

Výhoda elektrické sekačky

Elektrické sekačky jsou zaparkované v mnoha garážích nebo zahradních domcích na nářadí. Ptáte se, proč se elektrické sekačky na trávu těší takové oblibě? Ve srovnání s benzínovými sekačkami nebo zahradními traktory jsou lehké, tiché, ekologické, snadno se ovládají a nemusíte je startovat lankem. Nevýhodou je, že ve srovnání s benzínovými sekačkami mají menší výkon. Elektrické sekačky jsou taktéž nepraktické na velkých zahradách, kde roste mnoho stromů, keřů a květin. Je to hlavně proto, že musíte neustále zápasit s kabelem. Starosti se šňůrou od sekačky nemusíte řešit v tom případě, pokud si pořídíte aku sekačku. Stejně jako ta elektrická, je aku sekačka lehká, tichá, ekologicky šetrná a dobře se ovládá. Mínusem je ale její slabší výkon, cena a potřeba mít vždy nabitou baterii.

Benzínová sekačka s pojezdem nebo robot?

Pokud pro vás elektrická ani aku sekačka není to pravé ořechové, poohlédněte se po benzínové sekačce. Sekačky s tímto pohonem jsou velmi výkonné a hodí se na velké zatravněné plochy. Díky vysokému počtu otáček ušetříte mnoho času. Na druhé straně si ale trochu víc zamakáte, protože benzínové sekačky jsou o něco těžší a hlučnější. Pokud si ale vyberete benzínovou sekačku s pojezdem, nebudete ji muset tlačit před sebou. Vy budete řídit, sekačka pojede sama. Nejezdí však až tak úplně sama, jako například robotická sekačka. V tomto případě není pochyb o tom, kolik času a sil můžete věnovat něčemu jinému, než sekání trávy. A díky zabudované mulčovací funkci si už nebudete muset dělat starosti s posekaným materiálem. Stačí ohraničit trávník vymezovacím kabelem, nastavit program, zapnout a jít si zahrát například badminton. Robotické sekačky se obejdou bez benzínu, oleje a zplodin a díky tichému provozu uslyšíte i trávu růst. Pokud se navíc na vašem pozemku nachází velké množství křovin a houštiny, potom je lepší použít silnější motorové sekačky. Tyto motorizované křovinořezy si bez problémů prorazí cestu i menšími dřevinami.

Důležitá údržba prodlouží životnost každé sekačky

Po každém použití byste sekačku měli důkladně vyčistit. Zbytky trávy přilepené na schránce nebo na výfuku by mohly způsobit problémy. Nezapomínejte si nechat nabrousit nože, a to nejlépe po každých 25 hodinách provozu, dobíjejte baterie a doplňujte olej. Nenechávejte sekačky jen tak pohozené venku, potřebují střechu nad hlavou. Pokyny k údržbě a jak správně sekačku uskladnit, najdete vždy v příslušném návodu k použití.

Tip na závěr

Pokud máte ekologické cítění a menší travnatou plochu, pořiďte si vřetenovou sekačku, která funguje bez jakéhokoliv zdroje energie, pouze při tlačení sekačky nožový válec a spodní nůž sekají trávu, aniž by se přitom dotýkaly. Princip je stejný, jako když se stříhá nůžkami: tráva, která se dostane k noži, je dokonale ustřižena. Sekání je velmi tiché, takže můžete s klidem sekat i v neděli ráno.

comments powered by Disqus


Podobné články


Plot - dominanta, na které velmi záleží

Plot dokáže přesně vymezit hranici mezi tím, co je naše a tím, kde je již území našich sousedů. Nestavíme...
více...

Jak správně pěstovat bylinky v bytě? Na ty ze supermarketů zapomeňte!

Pomalu se blíží doba, kdy si pro bylinky nebudeme chodit na zahradu, ale do obchodů a na okenní parapety. Ano,...
více...

Fotopast pořizuje nejen unikátní snímky z přírody, ale dokáže usvědčit i zloděje a pytláky

Fotopast je důmyslné zařízení na principu fotoaparátu, které může snímat obraz i zvuk všude tam, kde fyzicky...
více...

Originální dekorace do zahrady? Vyrobte si betonové koule!

Už jste viděli zahradu, kterou zdobí originální betonové koule různých velikostí? A přemýšlíte, kde je asi...
více...

Jak prodloužit sezónu venkovního posezení? Kupte si terasový vyhřívač!

Milujte posezení venku a netěšíte se na měsíce, kdy si ho nebudete moci dopřávat? Prodloužit sezónu venkovního...
více...

Mechový obraz vlastní výroby originálně vyzdobí každý interiér

Mechové obrazy patří k hodně zajímavým, krásným a zároveň živým ozdobám interiéru. Můžete si je objednat...
více...

Hit zahrádkářů potatom aneb Brambory a rajčata z jedné rostliny

Zahrádkářská sezóna už je v plném proudu a vy nevíte, co zajímavého si letos zasadit? A už jste zkusili...
více...

Předsíň je prostor, který přeje originálním nápadům

Předsíň mnozí bereme jako nedůležitý prostor, kterým pouze prolétneme. Ale není to tak. Předsň je stejně...
více...

Svěží barvy oživí každý interiér

Na jaře oblékáme nové, barevnější oblečení a máme ze sebe hezký pocit. Ale máme hezký pocit i z našeho bytu...
více...

Pes v bytě má svůj specifický pach, ale pokud smrdí, je třeba navštívit veterináře!

Udržujete svého psa v čistotě a stejně je v bytě jeho přítomnost nepříjemně cítit? Potom není třeba...
více...