Jak ochránit úrodu proti žravým housenkám?

Datum článku: 14. 10. 2019

Píďalka podzimní, vlnopásník ovocný, píďalka zimní menší nebo latinsky Operophtera brumata, to jsou názvy škůdce z rostlinné říše, který dokáže hodně potrápit zahrádkáře. Cizopasí na ovocných stromech, ale také nepohrdne okrasnými keři. Nejvíce škodí na jaře, ale boj s ním je třeba zahájit již na podzim!

Jak ochránit úrodu proti žravým housenkám?

Píďalka podzimní

Přestože housenky píďalky podzimní nadělají největší škody na ovocných, ale i na okrasných dřevinách na jaře, s ekoochranou začínáme už na podzim ( nejlépe září - říjen). Princip ochrany vychází z poznání životního cyklu škůdce a vede k zamezení toho, aby samičky dospělých motýlů, která mají zakrslá křídla, vylezly do korun stromů a nakladly tam vajíčka, která přezimují v štěrbinách kůry a na jaře se z nich líhnou škodlivé housenky.

Žravé housenky

Housenky se líhnou následující sezónu v době rašení pupenů od dubna. Jsou to žlutozelené housenky se zelenkavou nebo žlutavou hlavou, s tmavší podélnou čárou na zádech a s bílými čarami na každém boku. Dosahují velikosti přibližně 30 - 35 mm. Vyhryzávají květy, pupeny, listy, případně i nasazené plody. Z ovocnin bývají nejčastěji postiženy jabloně, třešně, hrušky, broskve, meruňky. Většina poškození je viditelná na pupenech začátkem jara, právě tehdy, když jsou stromy nejvíce zranitelné. Škody se dají najít i na rostlinách okrasných listů i květů. Housenky mnohdy listy spojují pomocí hedvábných vláken, která produkují. Vytvářejí si tak úkryt před ptáky.

Motýl, který nelétá

Píďalka podzimní je poměrně nenápadný drobný motýl, který žije od října do prosince. Zajímavostí tohoto druhu je fakt, že samička je zakrslá, neschopná letu a do korun stromů musí vylézt po kmeni. Zde ji večer, když je tento druh aktivní, vyhledávají létající samečci a páří se. Fakt, že samička do korun vylézá, se dá výborně využít v ekoochrane stromů - stačí jí mechanicky zabránit vylézt do korun. Kdysi se na to používalo lepidlo - kmeny se jím na podzim potíraly.  Nevýhodou lepidla bylo, že se zároveň poškozovalo kmen, protože pod vrstvou lepidla strom nedýchal. To následně přilákalo červotoče a jiné dřevokazné škůdce, které strom během dalších let provrtali. Bylo otázkou času, kdy se oslabené větve a kmeny zlámaly. Takže zahradník přišel nejen o úrodu, ale také musel vysadit nový strom, což je podstatně dražší záležitost, než příjít "jen" o úrodu.

Ochrana pomocí lepících pásků

Během září a října montujeme lepící pásky okolo kmenů stromů. Načasování je velmi důležité, abychom pásy aplikovali ještě předtím, než samičky motýla vylezou do koruny. Jde o jednoduchý a velmi efektivní způsob redukce píďalky podzimní. Lepící pásy upevňujeme kolem kmene stromu těsně pod rozvětvení. Toto účinné řešení neobsahuje žádné toxické chemikálie, kterými bychom ohrožovali vlastní rodinu. V prodejnách jsou dostupné lepové pásy z impregnovaného papíru odolného vůči vodě, které jsou natřené nevysychavým lepidlem. Před použitím je nařežeme na požadovanou délku podle obvodu kmene. Pás otočený namazanou částí ven obtočíme kolem kmene a zavážeme přibaleným provázkem v dolní a horní části. Když pás doslouží, likvidujeme jej jako běžný komunální odpad. Lepové pás odmotáme z kmene, přiložíme lepem k sobě a hodíme do domácího odpadu.