Bylinky, které jsou vhodné k pěstování na okenním parapetu

Léčivé bylinky je možné sklízet po celý rok. Pěstovat je můžete nejen venku na záhonech, ale také na okenních parapetech. Stačí si zakoupit vhodné rostlinky, atraktivní květináče a náležitě se o ně starat. Zvládnout péči o léčivou zeleň není nic složitého. Doma vypěstované bylinky vás potěší příjemnou vůní, vzhledem, ale především léčivými účinky.

bylinky, parapet, pěstování bylinek, zdraví, zeleň, hnojení, květináče, aromaterapie

Důležité větrání

Bylinky můžete pěstovat ve vegetačních nádobách, ideálně na světlém okenním parapetu. Pěstovat je můžete jednotlivě (což je ideální) nebo v rámci smíšených výsadeb. Každé rostlině je ale potřeba věnovat dostatečně velký květináč. Nejlepší je pěstovat je v substrátu určeném pro bylinky. Předpokladem úspěchu je i přísun čerstvého vzduchu. Ten by měl k rostlině přicházet pravidelně. To znamená, že místnost s bylinkami je třeba i během slunečných dnů v zimě, kdy nebude mrznout, větrat. Jinak péče o bylinky v interiéru není složitá. Samozřejmě, že je potřeba si uvědomit, že to nebude jejich přirozené stanoviště a časem začnou chřadnout. Zachraňovat je nemá smysl, lepší bude nakoupit si nové, vitální jedince. V zimě se dá spousta bylinek koupit průběžně, ačkoli ne úplně všechny.

Které bylinky jsou nejvhodnější

Z léčivek a bylinek můžete na okenním parapetu i v menším bytě pěstovat například yzop lékařský. Je to bylinka, která pomáhá při kašli. Vyzkoušet můžete i majoránku, tymián, mátu, meduňku, pelyněk, který prospívá při poruchách trávení. Přímo v kuchyni můžete pěstovat i kopr, pažitku, petrželku (ta má mimořádně příznivé účinky na celý organismus), celer nebo česnekovou nať.

Řeřicha setá

Pokud budete chtít doplnit čerstvé vitamíny během zimy, založte si porost řeřichy. Je to jednoduché - stačí na vlhkou vatu v misce v pravidelných intervalech vysévat drobná hnědá semena. Pravidelně budete mít k dispozici čerstvou nať. Vyzkoušet se vyplatí i klíčky, a to pro zajímavou skladbu hodnotných látek. V hobby marketech koupíte vše potřebné na jejich pěstování. Naklíčit a později zkonzumovat můžete například různé druhy luštěnin a také zdravou červenou řepu. Není to složité, zvládne to i začátečník a k dispozici budete mít zdravou pochoutku. Takto si dokonce můžete založit celou minizahrádku klíčků.

Pozdrav exotiky

Stranit se nemusíte ani exotiky. V poslední době je populární aloisie trojlistá. Má vyniká příjemné citrónové aroma a obsahuje mnoho vzácných látek v listech. Lístky aloisie si můžete ozdobit dezerty, ochutit nápoje i čaje. Aloisie potřebuje v zimě světlo a spíše chladnější místnost, kde ale nemrzne. Nádherně zde bude prosperovat. 

Aloe vera

V domácnosti se vyplatí mít po ruce i rostlinu s názvem aloe. Je to absolutně nenáročná rostlina. Její pěstování zvládne opravdu každý. Vyžaduje dostatek světla, výborně snáší suchý a přetopený vzduch, promine i zanedbání zálivky. Dokonce jí to prospěje. Je to rostlina pro pěstitele, kteří nemají času nazbyt. Listy aloe jsou po prořezání výborným prostředkem na podporu hojení ran a popálenin. V domácnostech se proto tato rostlina vždy hodí.

Eukalyptus - blahovičník

Užitečným pomocníkem, který vyžaduje v zimě stejné podmínky jako aloisie, je i eukalyptus. Je to rostlina, která obsahuje vzácné éterické oleje. Ty uvolňuje do ovzduší, a tak se díky této rostlině můžete doma vystavovat zajímavé formě aromaterapie. Lístky lze přidávat i do relaxačních koupelí a aromatických lamp. Vůně eukalyptu zklidňuje a léčí nachlazení. Eukalypt vytváří efektní keře s drobnými našedlý listy. Je to dlouhověká rostlina, kterou ale není potřeba velmi zavlažovat. V létě ji můžete pěstovat venku, na balkoně nebo terase. Vyhraďte jí dostatečně velký květináč.

Stévie sladká

V květináči na okně si můžete vypěstovat i netradiční stévie, kterými si můžete v zimě zdravě osladit čaj. Můžete se pokusit pěstovat i zázvor. Ale hlízy z něj však zřejmě nepozbíráte. 

Péče o bylinky na parapetu

O bylinky na okenním parapetu je třeba se pravidelně starat, jinak se jim nebude dařit. Důležitá je zálivka, ale spíše střídmá. Na přelití většina bylinek reaguje velmi špatně, často hynou. Nejvyšší nároky na vláhu má meduňka a petržel. Přihnojování bylinek v interiéru není potřeba. Vyplatí se však pravidelně je stříhat - nať můžete použít pro různé účely. Stříháním se rostliny zahušťují, jsou hezčí a vitálnější. Během zimy bylinky nepřesazujte a podle možnosti ani nepřemísťujte. Pravidelně také kontrolujte jejich zdravotní stav. Pokud najdete nemocné a škůdci napadené jedince, raději je vyměňte za nové.

comments powered by Disqus


Podobné články


Medvědí česnek - aromatická bylinka pro zdraví, energii a paměť

Medvědí česnek je jedna z prvních jarních bylinek, které si můžeme volně v přírodě natrhat. Vyskytuje se...
více...

Elektrické podlahové topení je investice do zdravé a čisté domácnosti

Uvažujete o elektrickém podlahovém vytápění? Určitě to není špatný nápad! Pořizovací cena není vysoká, ale...
více...

Jak pečovat o oči při každodenní práci na počítači?

Oči patří mezi smysly, které jsou svou jedinečností nenahraditelné. A přesto je nešetříme. Bolest svalů...
více...

Vonné nebo navoněné svíčky a jejich vliv na naše zdraví

Rádi si doma zapálíte svíčku a necháváte se uklidnit jejím mihotajícím se plamínkem, ale také omamnou vůní?...
více...

Pupečník asijský - bylinka na dobrou náladu, zdravé cévy a klidný spánek

Jste neustále ve stresu, unavení a v noci nemůžete usnout? Zkuste pupečník asijský, zvaný gotu kola! Této...
více...

Jak se zbavit chlupů ze čtyřnohých mazlíčků v bytě?

Máte doma chlupaté zvíře? Určitě vám mnozí závidí tu možnost, s heboučkým zvířátkem se mazlit, ale...
více...

Pěstování lichořeřišnice, bylinky s antibiotickým účinkem

Lichořeřišnice větší je úžasná bylinka. Nejenže je krásná na pohled, ale také umí zatočit s viry...
více...

Jak se zbavit švábů, štěnic a dalšího nebezpečného hmyzu v bytě?

Soužití s hmyzem není žádná lahůdka. Proto se snažíme hmyzu v domácnosti pobyt do nejvíc znepříjemnit,...
více...

Jak vybrat podlahovou krytinu do jednotlivých místností bytu či domu?

Vybíráte podlahovou krytinu? Určitě je v dnešní době z čeho vybírat, ale nekoukejte jen na design. Důležité...
více...

Bydlení bez nebezpečného a dotěrného hmyzu - nejnovější druhy okenních sítí

Na chvíli jsme si v mrazivých dnech od dotěrného hmyzu oddechli a už je zase na čase přemýšlet, jak s ním...
více...